skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

پاسخ لندو به بانک مرکزی: برای اعتبارسنجی، از سامانه مورد تایید بانک مرکزی استفاده می‌کنیم

الهه صالحی الهه صالحی نویسنده میهمان

۲۰ دی ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۱ دی ۱۴۰۰

استارت‌آپ لندو در بیانه‌ای رسمی اعلام کرد ابهام‌های مطرح‌شده از سوی بانک مرکزی در رابطه با فعالیت این شرکت را پیگیری و برطرف کرده است. اوایل دی‌ماه سال جاری بانک مرکزی فعالیت لندو را غیرمجاز اعلام کرده بود.

به گزارش پیوست، اوایل دی‌ماه ۱۴۰۰ نامه‌ای از سوی بانک مرکزی برای لندو ارسال شد که در آن خدمات اعتبارسنجی این مجموعه (شرکت هوشمند آرمان گستر آریا) غیرمجاز اعلام شد. بانک مرکزی دلیل این ممنوعیت را لزوم مبنا قرار دادن اعتبارسنجی‌های انجام‌شده از سوی شرکت‌های تحت نظارت خود عنوان کرده و سپس اخطاری برای ادامه فعالیت لندو در صورت ادامه اعتبارسنجی مشتریان آمده است. اکنون لندو در بیانیه‌ای رسمی اعلام کرده ابهام‌های بانک مرکزی در مورد نحوه فعالیت خود را برطرف کرده است.

لندو در بیانیه خود اعلام کرده خرید اقساطی این سامانه که به‌ عنوان یک استارت‌آپ حوزه لندتک (فناوری اعتباردهی) بدون ضامن، چک و جریمه دیرکرد به مشتریان خود برای خرید از فروشگاه‌های آنلاین اعتبار خرید اقساطی ارائه می‌دهد، در راستای مدیریت ریسک، مشتریان را در دو مرحله اعتبارسنجی و سپس رتبه‌بندی اعتباری می‌کند.

در مرحله اول که مرحله اصلی است، اعتبارسنجی از طریق یکی از شرکت‌های مورد تایید و دارای مجوز رسمی از بانک مرکزی صورت می‌پذیرد و بعد از استعلام، اعتبار درخواستی مشتری به او تعلق می‌گیرد.

در مرحله دوم، لندو پارامتر‌های مختلفی مبتنی بر هوش مصنوعی را که شامل ۱۰۰ متغیر از جمله سن، شغل، تحصیلات، محل سکونت، اپراتور تلفن همراه و رفتار پرداخت مشتریان (پرداخت به‌موقع یا زودتر از موعد اقساط) می‌شود بررسی و هر شخص امتیازی دریافت می‌کند. در این روش مشتریانی که امتیاز بالاتری داشته باشند از مزیت‌های مختلفی از جمله افزایش سقف اعتبار و کاهش کارمزد برای درخواست‌های بعدی و تخفیف خرید از فروشگاه‌های آنلاین برخوردار می‌شوند. لندو از این رتبه‌بندی اعتباری، فقط برای طبقه‌بندی داخلی مشتریان خود استفاده می‌کند و این روش مبنای اعتباردهی اولیه به متقاضیان نیست.

رتبه‌بندی اعتباری در لندو عامل اصلی کاهش ریسک اعتباردهی است. به‌ طوری که نسبت مطالبات غیرجاری در لندو بسیار کمتر از این شاخص در بانک‌هاست. ارزش خلق‌شده حاصل از این اتفاق، افزایش توانمندی لندو و تامین‌کننده مالی‌اش در اعتبار‌دهی است که این مهم در نهایت به نفع مشتریان خواهد بود.

در نهایت باید گفت معیار لندو برای ارائه اعتبار به مشتریان، همان سامانه‌های مورد تایید و دارای مجوز بانک مرکزی بوده و لندو خدمات اعتبارسنجی ارائه نمی‌دهد. در حال حاضر لندو ابهام مطرح‌شده از سوی بانک مرکزی را از آن طریق پیگیری کرده و در نهایت مساله برطرف شده است.

لندو همانند سایر فعالان حوزه لندتک، پیوسته در جهت تقویت قدرت خرید مردم می‌کوشد. این استارت‌آپ بدون نوآوری، نه برای تامین‌کنندگان مالی و نه برای مشتریان، قادر به خلق ارزش نیست. امید است همانند گذشته و با یاری نهاد‌های نظارتی بتواند به حرکت رو‌به جلوی خود ادامه دهد.

https://pvst.ir/bnq
الهه صالحی
الهه صالحینویسنده میهمان

  روزنامه نگاری یعنی رشته‌ای که آن را با جان‌ودل انتخاب کردم، برای من از دانشکده عزیز ارتباطات علامه شروع شد و در همان ماه‌های اول به نگارش یادداشت‌های طنز برای «بی‌قانون» رسید؛ با این حال معتقدم که اولین قدم‌های روزنامه‌نگاری را با کارآموزی برای مجله محبوب دوران نوجوانی‌ام، چلچراغ برداشتم و بعد از مدتی به تحریریه خبرآنلاین و سرویس اجتماعی آن پیوستم؛ در این زمان، علاوه بر خبرآنلاین به صورت پروژه‌ای با چندین رسانه در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی همکاری کردم؛ یکی از این رسانه‌ها هفته‌نامه شنبه بود که مرا با جهان جذاب استارت‌آپ‌ها و فناوری آشنا کرد و در ادامه راه من به پیوست رسید.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو