skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

دولت با تشکیل کارگروه ویژه اقتصاد دیجیتالی موافقت کرد

علی مومنی علی مومنی نویسنده میهمان

۸ دی ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۴ دی ۱۴۰۰

©عکس از پایگاه اطلاع‌رسانی ریاست‌جمهوری

کارگروه ویژه توسعه اقتصاد دیجیتالی با ریاست وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دولت تشکیل می‌شود. تصمیمات این کارگروه هم‌ارز مصوبات هیات دولت خواهد بود.

به گزارش پیوست، امروز (۸ دی ۱۴۰۰)، اعضای هیات دولت با تشکیل کارگروه اقتصاد دیجیتالی موافقت کرده و اعضای آن را تعیین کردند. در این کارگروه وزرای ارتباطات و فناوری اطلاعات، امور اقتصادی و دارایی، صمت، تعاون، کار و رفاه اجتماعی و دفاع حضور دارند. همچنین معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور و رئیس کل بانک مرکزی از دیگر اعضای این کارگروه خواهند بود. ریاست کارگروه نیز بر عهده وزیر ICT خواهد بود.

این کارگروه طبق اصل ۱۲۷ قانون اساسی تشکیل می‌شود که این اختیار را به رئیس‌جمهور می‌دهد تا بر حسب ضرورت نمایندگانی ویژه با اختیاراتی مشخص تعیین کند و تصمیمات این نمایندگان در حکم تصمیمات رئیس‌جمهور و هیات وزیران خواهد بود.

وظایف کارگروه اقتصاد دیجیتالی

توسعه زیرساخت‌های اقتصاد دیجیتالی، برطرف کردن موانع و شتاب‌بخشی به شکل‌گیری زیست‌بوم اقتصاد دیجیتالی در کشور، حمایت از پلتفرم‌ها و کسب‌و‌کارهای دیجیتالی و فناوری پایه در کشور، بسترسازی برای توسعه اشتغال فناوری پایه در کشور، برطرف کردن موانع فعالیت پلتفرم‌های ایرانی در سطح بین‌المللی و توسعه مهارت‌های الزام‌آور اقتصاد دیجیتالی از جمله وظایفی است که برای این کارگروه مشخص شده است.

این کارگروه همچنین باید ماهانه گزارش عملکرد خود را به رئیس‌جمهور ارائه دهد.

سهم اقتصاد دیجیتالی در ایران

آخرین آمار اعلام‌شده در مورد سهم اقتصاد دیجیتالی از GDP که از سوی وزیر ارتباطات دولت گذشته مطرح شد نشان می‌دهد ۶.۴ درصد از تولید ناخالص داخلی کشور در سال ۹۹ مربوط به بخش اقتصاد دیجیتالی بوده است. در سال ۹۲ این عدد ۱.۷ درصد بود. آذری جهرمی پیش‌بینی کرده بود این سهم تا پایان سال ۱۴۰۰ به هفت درصد برسد.

زارع‌پور، وزیر ارتباطات دولت سیزدهم، نیز از ابتدای حضورش در این وزارتخانه از برنامه‌های خود برای افزایش سهم اقتصاد دیجیتالی در GDP کشور صحبت کرده و وعده داده تا عمر دولت سیزدهم این سهم به ۱۰ درصد از GDP برسد.

https://pvst.ir/bke
علی مومنی
علی مومنینویسنده میهمان

  در دانشگاه علامه اقتصاد خوانده‌ام با اینکه هیچ گاه عاشق آن نبودم. اولین بار در میانه دوره کارشناسی بود که در یک دوره چند ساعته روزنامه‌نگاری اقتصادی شرکت کردم که البته آورده‌ای نداشت اما سودای روزنامه‌نگار شدن را به سرم انداخت. حالا در پیوست می‌نویسم و حوزه‌‌های مورد علاقه‌ام اینترنت، اقتصاد دیجیتال و عرصه‌هایی است که اینها به عالم سیاست گره می‌خورند.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو