skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

تعرفه برق و فضا در مراکز مخابراتی افزایش یافت

میثم قاسمی تحریریه

۳ دی ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۵ دی ۱۴۰۰

کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در جلسه ۳۲۶ خود تعرفه‌های استفاده از خدمات برق و فضا در مراکز مخابراتی را اصلاح کرد. اصلاح این تعرفه‌ها با درخواست شرکت مخابرات ایران انجام شده است.

به گزارش پیوست، اردیبهشت امسال برخی از شرکت‌های FCP اعلام کردند شرکت مخابرات ایران ارائه خدمات رانژه خطوط تلفن ثابت را قطع کرده و همچنین برق در اختیار آنها قرار نمی‌دهد. در مقابل شرکت مخابرات اعلام کرد با توجه به افزایش قیمت‌ها به خصوص برق، ارائه این سرویس‌ها با زیان شدیدی همراه است. اکنون کمیسیون تنظیم مقررات در مصوبه ۳۲۶ خود تعرفه خدمات فضا و برق را اصلاح کرده است.

کمیسیون تنظیم مقررات در جلسه ۳۲۶ خود پنج مصوبه را نهایی کرده است که سه مصوبه به عرضه خدمات شرکت مخابرات ایران به شرکت‌های FCP بازمی‌گردد. این مصوبات که از تاریخ ابلاغ، اجرا می‌شوند بخشی از خواسته‌های شرکت مخابرات ایران برای سربه‌سر شدن سرویس‌های این شرکت و خروج از زیان‌دهی هستند که در دولت قبل با مخالفت روبه‌رو می‌شدند.

برق و فضا با نرخ جدید

در اولین مصوبه جلسه ۳۲۶ تعرفه استفاده از فضا در مراکز مخابراتی اصلاح شده که سقف آن در جدول شماره یک دیده می‌شود. در مصوبه رگولاتوری آمده است که معیار محاسبه فضا، سطح اشغال‌شده از کف توسط تجهیزات نصب‌شده در مراکز مخابراتی است و برای سطح اشغال کمتر از یک متر مربع، تعرفه‌های این جدول به نسبت مستقیم کسر می‌شود.

تعرفه فضا در مراکز مخابراتی
تعرفه استفاده از فضا در مراکز مخابراتی در مصوبه ۳۲۶

بر اساس این مصوبه جدید، کلیه مصوبات مغایر کمیسیون از جمله مصوباتی که در سال ۹۲ به تصویب رسیده بودند نسخ می‌شوند.

در مصوبه شماره ۲ جلسه ۳۲۶ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات تعرفه استفاده از خدمت برق در مراکز مخابراتی اصلاح شده و سقف استفاده از این خدمات در جدول ۲ آمده است.

تعرفه برق مراکز مخابراتی
تعرفه استفاده از برق در مراکز مخابراتی در مصوبه ۳۲۶

طبق این مصوبه ارائه‌دهنده خدمت (شرکت مخابرات) به منظور ارائه خدمت برق با پشتوانه، باید از کلیه تجهیزات لازم برای برقراری مسیرهای جایگزین تامین خدمت برق از قبیل باتری و ژنراتور استفاده کند. همچنین ارائه‌دهنده باید از کلیه تجهیزات لازم برای تضمین ارائه خدمت برق بی‌وقفه، از قبیل باتری، ژنراتور و UPS، استفاده کند.

بنا بر مصوبه جدید اعداد مصوب سال ۹۴ نسخ شده‌اند.

در مصوبه شماره ۳ جلسه ۳۲۶ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات مصوبات شماره ۱۸۱ (سال ۹۲) و بند ۲ مصوبه شماره ۳ جلسه شماره ۲۰۰ این کمیسیون (سال ۹۳) نسخ شده‌اند. مصوبه ۱۸۱ کمیسیون تنظیم مقررات با عنوان «تعرفه ارائه خدمات اینترنت مبتنی بر فناوری ADSL» بندهای متعددی دارد که بیشتر آنها در طول زمان تغییر کرده‌اند و اکنون کمیسیون مصوب کرده است آن دسته از بندهایی که هنوز معتبر بودند نیز لغو می‌شوند. بندهای معتبر آن مصوبه مربوط به استفاده از فضا در مراکز مخابراتی و استفاده از برق بودند. بند ۲ مصوبه شماره ۳ جلسه شماره ۲۰۰ نیز تخفیف‌های مربوط به استفاده از این خدمات را تمدید کرده بود.

در مصوبه پنجم جلسه ۳۲۶ نیز کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات بند ۸ مصوبه شماره ۱ جلسه شماره ۲۳۷ (سال ۹۵) را اصلاح کرده که مربوط به نصب مودم کاربران اینترنت است. در این اصلاحیه جدید آمده است: «ارائه‌کننده خدمت موظف است نحوه نصب و راه‌اندازی تجهیزات انتهایی (مودم) را به صورت شفاف و بدون اخذ هزینه از طریق پایگاه اطلاع‌رسانی خود منتشر کند و در هنگام تماس مشترک با مرکز تماس پشتیبانی، راهنمایی لازم را ارائه و در صورت درخواست مشترک، برای اعزام کارشناس و نصب و راه‌اندازی تجهیزات انتهایی در محل مشترک اقدام کند. اعزام کارشناس می‌تواند با اخذ هزینه باشد منوط به اینکه قبل از اعزام کارشناس هزینه انجام کار به مشترک اعلام شده و در قبال اخذ هزینه، رسید به وی ارائه شود.»

پاسخ به ابهامات پستی

مصوبه شماره ۴ جلسه ۳۲۶ کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات در حقیقت پاسخ به دو سوال سازمان تنظیم مقررات درباره نحوه محاسبه مدت سیرمرسولات پستی و تعیین غرامت تاخیر است.

در پرسش اول، رگولاتوری پرسیده است که آیا روزهای تعطیل رسمی در خدمات پایه و غیرپایه بدون اولویت و با اولویت به مدت سیر مرسولات اضافه می‌شود؟ که پاسخ کمیسیون مثبت است: «بله، حداکثر تا سه روز به صورت متناوب یا متوالی.» بدین ترتیب مدت‌زمانی که برای ارسال بسته‌های پستی در نظر گرفته می‌شود تنها شامل روزهای کاری است، مگر آنکه روزهای تعطیل بیش از سه روز باشند.

در پرسش دوم همین موضوع درباره خدمات سریع پستی (Courier Services) شامل خدمات با اولویت دوساعته، سه‌ساعته، تا ساعت ۲۲ همان روز سوال شده که این بار کمیسیون گفته است تعطیلات رسمی نباید به مدت‌زمان ارسال بسته پستی افزوده شود.

https://pvst.ir/biu
میثم قاسمیتحریریه

  سال ۸۱ رشته مهندسی را رها کردم به شوق روزنامه‌نگاری. از همان سال تاکنون، در حوزه‌های مختلفی مانند سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، گردشگری، ورزشی و... در رسانه‌هایی مانند همشهری، حیات‌نو، توسعه، عصر ارتباط و... کار کرده‌ام. از میانه سال ۹۲ و پس از حدود ۳ سال دوری از حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، به پیوست آمدم و دوباره روزنامه‌نگار این رشته شدم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو