skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

درخواست نماینده مجلس از دولت: تولید رمزارز با استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر پیگیری شود

علی مومنی علی مومنی نویسنده میهمان

۲۴ آذر ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

محمدرضا میرتاج‌الدینی، نماینده مجلس، در نامه‌ای خطاب به معاون امور مجلس رئیس‌جمهوری، وزیر صمت و وزیر نیرو، خواستار صدور دستورات مقتضی برای تولید رمزارز از انرژی‌های تجدیدپذیر شد.

به گزارش پیوست، نماینده مردم تبریز، آذرشهر و اسکو در مجلس یازدهم پیرو درخواست یکی از نمایندگان سابق این مجلس، طی نامه‌ای از معاون امور مجلس رئیس‌جمهوری، وزیر صمت و وزیر نیرو، درخواست کرد تولید رمزارز از انرژی‌های تجدیدپذیر پیگیری شود.

درخواست نماینده ادوار مجلس

درخواست میرتاج‌الدین پس از نامه‌ای که شهاب‌الدین بی‌مقدار، نماینده ادوار مجلس، به او ارسال کرده بود به ثبت رسید. بی‌مقدار در نامه‌ای با اشاره به اینکه تعدادی از نیروگاه‌های انرژی تجدیدپذیر بلااستفاده باقی مانده‌اند، پیشنهاد استفاده از این نیروگاه‌ها و استخراج رمزارز را مطرح کرده است. در این نامه آمده است: «فقط در آذربایجان شرقی می‌توان حداقل تا ۱۵۰ مگاوات آبی، ۳۰ مگاوات بادی، ۱۰۰۰ مگاوات خورشیدی در زمین‌های لم‌یزرع اطراف دریاچه ارومیه تولید نمود که با تولید هر مگاوات برای چهل نفر شغل دائمی و ثابت ایجاد می‌شود.»

 

میرتاج‌الدینی در ادامه گفته است: «هزینه سرمایه‌گذاری هر مگاوات برق با احتساب هزینه ماینر بین یک میلیون و پانصد هزار تا یک میلیون و هشتصد هزار دلار برآورد می‌شود که در حال حاضر فقط با تولید رمزارز اقتصادی می‌باشد.»

او همچنین افزوده است: «اگر زیرساخت‌های صادراتی ایجاد شود و یا دولت با قیمتی بین ۱۳۰۰ تا ۱۸۰۰ تومان هر کیلووات را بخرد، در حالت فروش به دولت و صادرات نیز به‌صرفه می‌باشد.»

بی‌مقدار در انتها خواسته است وزارت‌های نیرو و صمت مشکل صدور مجوزها را که از سوی شورای امنیت کشور ممنوع اعلام شده است پیگیری کنند.

جایگاه انرژی‌های تجدیدپذیر در استخراج رمزارز در ایران

طبق مصوبه فروردین امسال وزارت نیرو، تعرفه برق ماینینگ یا استخراج رمزارز به ازای هر کیلووات ساعت برق مصرفی ۱۶۵۷۴ است. این مصوبه جایگزین مصوبه آبان ۹۸ وزارت نیرو شد که طبق آن هر کیلووات ساعت برق برای ماینینگ ۹۶۵ تومان بود. در این مصوبه همچنین وزارت نیرو امتیازی برای استخراج‌کنندگانی که از انرژ‌ی‌های تجدیدپذیر استفاده می‌کنند در نظر گرفته است. در این مصوبه آمده: «اگر مراکز استخراج رمزارز، با هر میزان قدرت، بخواهند برق موردنیاز خود را از محل تولید مولدهای تجدیدپذیر تامین کنند چنانچه انرژی مورد نیاز متقاضی بیش از تولید تجدیدپذیر متعلق به وی باشد انرژی مازاد موردنیاز توسط شرکت برق تامین می‌شود و انرژی دریافت‌شده از شبکه توسط متقاضی باید در سایر اوقات با شبکه تهاتر شود.»

پس از اصلاح تعرفه برق، شرکت گاز نیز تعرفه گاز برای استخراج رمرارز را دو هزار و ۹۴۴ تومان به ازای هر متر مکعب تعیین کرد.

تیرماه امسال مجری طرح تامین برق مراکز استخراج رمزارزها در توانیر گفته بود: «ایران بین هفت کشوری است که بیشترین میزان استخراج رمزارز در آن انجام می‌شود.» همچنین طبق گزارش رویترز ۴.۵ درصد رمزارز جهان در ایران استخراج می‌شود.

تابستان امسال، در پی قطعی‌های مکرر برق در کشور، حسن روحانی، رئیس‌جمهور پیشین، استخراج رمزارز را تا پایان تابستان ممنوع اعلام کرد و گفت: «روزانه ۳۰۰ مگاوات برق در کشور برای استخراج رمزارز مصرف می‌شود.»

 

https://pvst.ir/bgz
علی مومنی
علی مومنینویسنده میهمان

  در دانشگاه علامه اقتصاد خوانده‌ام با اینکه هیچ گاه عاشق آن نبودم. اولین بار در میانه دوره کارشناسی بود که در یک دوره چند ساعته روزنامه‌نگاری اقتصادی شرکت کردم که البته آورده‌ای نداشت اما سودای روزنامه‌نگار شدن را به سرم انداخت. حالا در پیوست می‌نویسم و حوزه‌‌های مورد علاقه‌ام اینترنت، اقتصاد دیجیتال و عرصه‌هایی است که اینها به عالم سیاست گره می‌خورند.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو