skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

بودجه عمرانی ۱۴۰۱ فصل ارتباطات بیش از ۱۳ هزار میلیارد تومان برآورد شده است

دولت در بودجه ۱۴۰۱ می‌خواهد ۳.۵ برابر بیشتر از امسال خرج ارتباطات کند

میثم قاسمی تحریریه

۲۴ آذر ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

©عکس: خانه ملت

بودجه عمرانی فصل ارتباطات و فناوری اطلاعات برای سال آینده بیش از ۳.۵ برابر سال جاری برآورد شده است. افزایش این بخش از بودجه در حالی است که بودجه هزینه‌ای این فصل نسبت به سال جاری کاهش یافته است. بخش عمده‌ای از بودجه عمرانی فصل ICT‌ در سال آینده صرف توسعه شبکه ملی اطلاعات می‌شود.

به گزارش پیوست، در لایحه بودجه فصلی به عنوان ارتباطات و فناوری اطلاعات وجود دارد که دستگاه‌ها و پروژه‌های بیشتری نسبت به وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات را شامل می‌شود. اعتبارات این بخش از بودجه به صورت طبیعی نسبت به وزارت ارتباطات، بیشتر است، با وجود این در حالی که بودجه تملک دارایی‌های فصل ICT در لایحه بودجه سال جاری کمتر از اعتبارات هزینه‌ای دیده شده بود اما در سال آینده رشد بسیار زیادی برای آن دیده شده است. بخش عمده این رشد ۳.۵ برابری قرار است شبکه ملی اطلاعات را تکمیل کند. هرچند مشخص نیست تا چه اندازه از این ارقام به دستگاه‌های مربوطه تخصیص پیدا می‌کند.

بودجه فصل ارتباطات و فناوری اطلاعات ۱۴۰۱ چه قدر است؟

اعداد منتشرشده در لایحه بودجه سال آینده نشان می‌دهد بودجه هزینه‌ای فصل ارتباطات و فناوری اطلاعات در سال آینده نسبت به سال جاری با کاهش بیش از ۱۷۰۰ میلیارد تومانی روبه‌رو خواهد شد. اما در آن سوی ماجرا، بودجه تملک دارایی‌های سرمایه‌ای به نسبت لایحه بودجه سال جاری بیش از ۳.۵ برابر افزایش خواهد یافت.

بودجه فصل ارتباطات و فناوری اطلاعات در سال‌های اخیر

بودجه تملک دارایی‌های فصل ارتباطات و فناوری اطلاعات که بیش از ۱۳ هزار میلیارد تومان برآورد شده به دو بخش عمومی و متفرقه تقسیم می‌شود. در بخش عمومی که عدد آن کمی بیش از ۶۶۱ میلیارد تومان است برنامه ارائه خدمات یکپارچه دولت هوشمند (الکترونیکی) تعریف شده که بودجه آن حدود ۵۲۷ میلیارد تومان است و در اختیار دستگاه‌های مختلف قرار می‌گیرد.

بخش متفرقه بودجه عمرانی فصل ارتباطات بیش از ۱۲ هزار میلیارد تومان برآورد شده که نگاهی به جداول مربوط به بودجه‌های متفرقه نشان می‌دهد بخش عمده این ۱۲ هزار میلیارد تومان قرار است برای توسعه شبکه ملی اطلاعات استفاده شود.

بودجه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات در ۱۴۰۱

بودجه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و دستگاه‌های زیرمجموعه در سال آینده یکی دیگر از بخش‌های هزینه‌ای لایحه بودجه ۱۴۰۱ است که با نگاهی به جداول مربوط به آن درمی‌یابیم بودجه تملک دارایی‌های سرمایه‌ای وزارت ارتباطات در سال آینده تقریباً ۱۱ برابر بودجه هزینه‌ای آن خواهد بود. از آنجا که افزایش بودجه هزینه‌ای متناسب با تورم است، جهش بودجه عمرانی حاکی از آن است که پروژه ویژه‌ای برای وزارت ارتباطات در سال آینده تعریف شده و قرار است هزینه آن تامین شود. نگاهی به تبصره‌های لایحه بودجه نشان می‌دهد از ردیف‌های مختلفی برای توسعه شبکه ملی اطلاعات هزینه خواهد شد.

بودجه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات و دستگاه‌های زیرمجموعه

در میان دستگاه‌های زیرمجموعه وزارت ارتباطات، پژوهشگاه ICT‌ و پارک علم و فناوری وزارت ارتباطات، تنها بودجه هزینه‌ای خواهند داشت و در مقابل، شرکت ملی پست که به صورت درآمد-هزینه‌ای اداره می‌شود، بیش از شش میلیارد تومان بودجه عمرانی دریافت خواهد کرد.

مقایسه مجموع اعتبارات وزارت ارتباطات و زیرمجموعه‌هایش با اعداد فصل ارتباطات و فناوری اطلاعات نشان می‌دهد گرچه بخش بزرگی از بودجه این فصل به وزارت ICT‌ می‌رسد اما دستگاه‌های دیگر نیز در این میان حضور دارند که مرکز ملی فضای مجازی یکی از آنهاست.

https://pvst.ir/bgy
میثم قاسمیتحریریه

  سال ۸۱ رشته مهندسی را رها کردم به شوق روزنامه‌نگاری. از همان سال تاکنون، در حوزه‌های مختلفی مانند سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، گردشگری، ورزشی و... در رسانه‌هایی مانند همشهری، حیات‌نو، توسعه، عصر ارتباط و... کار کرده‌ام. از میانه سال ۹۲ و پس از حدود ۳ سال دوری از حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات، به پیوست آمدم و دوباره روزنامه‌نگار این رشته شدم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو