skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

رئیس جمهوری: با توصیه و هشدار، امنیت فضای سایبری تامین نمی‌شود

۱۹ آبان ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

رئیس جمهوری در جلسه شورای عالی فضای مجازی تاکید کرد با توصیه و هشدار، امنیت فضای سایبری تامین نمی‌شود و وظیفه داریم اقداماتی انجام دهیم که برای مردم و جامعه اطمینان نسبی حاصل شود.

به گزارش مرکز ملی فضای مجازی، ابراهیم رئیسی شب گذشته (۱۸ آبان) در جلسه شورای عالی فضای مجازی که به ریاست وی برگزار شد، با اشاره به حمله سایبری به سامانه هوشمند سوخت، با تشکر از وزارت نفت، صدا و سیما و دستگاه‌های مربوطه برای مدیریت مناسب شرایط و جلوگیری از سوء استفاده دشمنان، گفت: «ضرورت دارد برای جلوگیری از حوادث مشابه، ضعف‌ها، قصورها و تقصیرهای احتمالی در حادثه اخیر شناسایی شود لذا این حادثه یک درس و عبرتی است که اگر ساختارها دچار کاستی و ضعفی است، حتماً باید برطرف گردد.»

رئیسی اصلاح و تقویت ساختارهای موجود در حوزه فضای سایبری را ضروری دانست و تاکید کرد: «با توصیه و هشدار، امنیت فضای سایبری تامین نمی‌شود و اصولا مشکلات کشور را نمی‌توان صرفا با توصیه حل کرد. توصیه بخشی از کار است اما در کنار آن وظیفه داریم اقداماتی انجام دهیم که برای مردم و جامعه اطمینان نسبی حاصل شود.»

رئیس جمهور افزود: «مدیریت فضای سایبری موضوع فراقوه‌ای است و الزام سازمانی در این حوزه ضروری است. ضمن اینکه دستگاه‌های اطلاعاتی و سایر نهادها نیز وظیفه دارند از بروز اینگونه حوادث جلوگیری کنند و این نیازمند اشراف جدی اطلاعاتی است.»

رئیسی گفت: «باید قرارگاهی وجود داشته باشد که بتواند دائماً وضعیت را رصد کند و بروز شود و در مقابل هجوم‌های احتمالی ایستادگی و آنها را دفع کند. در این رابطه انجام رزمایش‌ها و تمرینات مختلف برای شناسایی نقاط ضعف و مصون‌سازی در مقابل هجمه‌ها را ضروری می‌دانم. همچنین باید سیستم‌های جایگزین داشته باشیم که دستگاه‌ها دچار مشکل نشوند.»

به دنبال حمله سایبری به سامانه هوشمند سوخت، مرکز ملی فضای مجازی وقوع این حمله را تایید کرد و سازمان پدافند غیر عامل را مسئول امنیت سامانه‌های حساس کشوری دانست؛ اما این سازمان اعلام کرد در رزمایش‌هایی که داشته، مشکلات امنیتی سامانه سوخت را به مسئولان اعلام کرده است؛ اما تاکنون مشخص نشده است برطرف کردن حفره‌های امنیتی برعهده چه نهادی است.

رئیس جمهور همچنین بر لزوم بازنگاه در تقسیم وظایف و بهبود و ارتقای آن و استفاده از همه ظرفیت‌های کشور برای مصون‌سازی در مقابل حملات احتمالی سایبری تاکید کرد.

https://pvst.ir/b33

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو