skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

سامانه هوشمند توزیع سراسری سوخت قطع شد+ به‌روزرسانی

۴ آبان ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

سامانه هوشمند توزیع سراسری سوخت قطع شده است و هم‌اکنون امکان سوخت‌گیری در جایگاه‌های سوخت وجود ندارد. برای بررسی سریع این موضوع جلسه فوری تشکیل شده اگرچه هنوز دلیل قطعی آن رسما اعلام نشده است اما صدا و سیما در زیرنویسی در بخش‌های مختلف خبری، از قول منابع نزدیک به شورای عالی امنیت ملی، حمله سایبری به سامانه سوخت را تایید کرد. همچنین خبرگزاری نور، نزدیک به شورای عالی امنیت ملی نیز تلویحا حمله سایبری به زیرساخت‌های سامانه‌های هوشمند توزیع سوخت را تایید کرده و اعلام کرده است که جزییات این حمله سایبری و منشاء آن در دست بررسی است.

به گزارش پیوست، سخنگوی وزارت نفت دلیل این امر را یک مشکل فنی در سامانه کارت سوخت و از مدار خارج شدن سامانه هوشمند عنوان کرد همچنین رئیس جایگاه‌داران سوخت نیز گفت دلیل این قطعی یک به‌روزرسانی در سامانه هوشمند توزیع است. شرکت پخش و پالایش نیز اعلام کرده دلایل این قطعی را به زودی به صورت رسمی اعلام خواهد کرد.

هم‌اکنون پمپ‌های هوشمند جایگاه سوخت، یک سوت خفیفی می‌کشند و در جایگاه نمایش قیمت عدد ۱۱ نشان داده می‌شود.

به دلیل قطع شدن ارتباط پمپ با سامانه بنزین، امکان سوخت‌گیری وجود ندارد.

برای بررسی این موضوع به صورت فوری جلسه ستاد بحران سوخت تشکیل شده است تا موضوع به صورت دقیق مورد بررسی قرار گیرد. فاطمه کاهی سخنگوی شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران اعلام کرده است که هنوز دلیل آن مشخص نیست و به محض مشخص شدن دلیل به صورت رسمی دلایل این قطعی اعلام خواهد شد.

رئیس جایگاه‌‌داران سوخت کشور نیز خبر از تشکیل ستاد بحران سوخت داده است. با قطع امکان سوخت‌گیری در جایگاه‌های سوخت ابتدا شهروندان تصور کردند که مشکلی در سهمیه سوخت آنها ایجاد شده است حال رئیس جایگاه‌داران اعلام کرده‌است که هیچ مشکلی برای سهمیه سوخت مردم به وجود نخواهد آمد و کارشناسان در حال بررسی و رفع مشکل هستند.  در گفت‌وگویی با صدا و سیما اعلام کرد که از ساعت ۱۱ صبح امروز هم‌زمان با به‌روزرسانی سامانه هوشمند سوخت، امکان سوخت‌گیری نیز قطع شد.

همایون صالحی رئیس انجمن کانون جایگاه‌داران دلیل این قطعی را حمله سایبری اعلام کرده است. طبق گفته او فعلا امکان سوختگیری بنزین ۱۵۰۰ تومانی وجود ندارد. اما مردم می‌توانند همچنان بنزین آزاد بزنند و در سیستم بنزین آزاد مشکلی ایجاد نشده است و فعلا امکان عرضه بنزین سه هزار تومانی وجود دارد. سخنگوی وزارت نفت نیز در گفت‌وگو با ایسنا اعلام کرده که مردم می‌توانند به صورت آزاد سوختگیری کنند.

البته برخی از شهروندان در شبکه‌های مجازی خود اعلام کرده‌اند که امکان سوختگیری با بنزین آزاد نیز وجود ندارد.

وزیر کشور نیز در این باره گفت: «اختلال در ارائه خدمات در برخی از پمپ‌های بنزین ناشی از یک اشکال فنی و سامانه‌ای است و به زودی رفع می‌شود.»

 

به‌روزرسانی

مرکز ملی فضای مجازی نیز در اطلاعیه‌ای در خصوص حمله به سامانه هوشمند سوخت اعلام کرد :«مرکز افتا گزارشی درخصوص حمله سایبری به سامانه هوشمند سوخت کشور اعلام کرده و به تبع آن جایگاه‌ها در ارایه خدمات سوخت‌رسانی از مدار خارج شدند.»

این مرکز در این اطلاعیه هیچ اشاره‌ای به دلایل این اتفاق نکرده است و فقط تاکید کرده که تاساعاتی دیگر شرایط به حالت عادی بر می‌گردد.

 

https://pvst.ir/b8i

مهرک محمودی روزنامه‌نگاری را از حوزه سینما شروع کرد و در مدت کوتاهی پس از آن، با این سودا که روزنامه‌نگار باید در تمامی بخش‌ها فعالیت کند براساس یک اتفاق خیلی ساده وارد حوزه اقتصادی شد و در روزنامه‌های صدای عدالت، آزاد، ابرار اقتصادی، فرهنگ آشتی، همشهری اقتصادی و غیره به عنوان خبرنگار فعالیت کرد. همانطور که زندگی همیشه براساس اتفاق‌های ساده جلو می‌رود، فعالیت خود را به صورت نیمه وقت در در هفته‌نامه عصرارتباط در حوزه تجارت و بانکداری الکترونیکی آغاز کرد و پس از مدتی این فعالیت نیمه وقت به یک فعالیت تمام وقت تبدیل و ۹ سال به طول انجامید اما باز هم براساس یک اتفاق آنجا را ترک کرد. حال سال‌هاست که پیوست خانه مهرک محمودی است؛ اما تجارت و بانکداری و دولت الکترونیکی تبدیل به حوزه‌های مورد علاقه او شده‌اند.

تمام مقالات

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو