skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

طبق گزارش مهرماه ۱۴۰۰ شاپرک

سهم تعدادی کارت‌خوان‌های کم‌تراکنش افزایش یافت

الهه صالحی الهه صالحی نویسنده میهمان

۱۳ آبان ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

پرداخت کارت

تعداد کارتخوان‌های کم تراکنش و بی‌تراکنش درمهرماه ۱۴۰۰ نسبت به شهریور ماه طبق گزارش شاپرک افزایش یافته‌است.

به گزارش پیوست،  تعداد کارتخوان‌های فروشگاهی کم تراکنش و فاقد تراکنش براساس گزارش شاپرک در مهر ماه نسبت به ماه قبل  ۰/۸۹ درصد افزایش پیدا کردند و سهم  این دسته از کارتخوان‌ها از تراکنش‌های شاپرک ۱۸/۷۸ درصد از کل سهم کارتخوان‌های فروشگاهی فعال سیستمی شبکه شاپرک بوده  است.

جدول کارتخوان‌های کم تراکنش و بی‌تراکنش، گزارش مهرماه ۱۴۰۰ شاپرک

شاپرک کارتخوان کم‌تراکنش را کارت‌خوانی تعریف می‌کند که در یک بازه زمانی دو ماهه کمتر از 60 تراکنش روی آن انجام شود و مجموع مبالغ تراکنش‌های آن در دو ماه متوالی، کمتر از ۲ میلیون تومان در هر ماه باشد.

در این بین شرکت سایان کارت با ۵/۱۴ درصد افزایش در ماه مهر، بیشترین سهم را در افزایش سهم تعداد کارتخوان‌های کم تراکنش و فاقد تراکنش را در از کارتخوان‌های فعال سیستمی داشته است و این افزایش بیش از ۵ درصدی باعث شده تا سهم این شرکت در این رابطه به ۵۹/۶۲ درصد برسد و این شرکت بیشترین سهم کارت‌خوان‌های فروشگاهی کم تراکنش یا بی‌تراکنش را از بازار به خود اختصاص دهد.
همچنین بررسی گزارش شاپرک در این رابطه نشان می‌دهد که در ماه مهر نسبت به ماه شهریور اغلب PSPها با افزایش رقم کارت‌خوان‌های بی‌تراکنش و کم تراکنش مواجه شده‌اند و در این میان تنها دو شرکت پرداخت الکترونیک سداد و پرداخت الکترونیک پاساردگاد توانسته‌اند کاهشی به ترتیب ۰/۷۴ و ۰/۶۶۹ درصدی در این بازار داشته باشند.

نوسانات شرکت‌ها در مهرماه چشم‌گیر نبود

براساس گزارش مهرماه شاپرک، سه شرکت به‌پرداخت ملت، پرداخت الکترونیک سامان و تجارت الکترونیکی پارسیان از میان شرکت‌های PSP بیشترین تراکنش‌های کارتخوان فروشگاهی را به خود اختصاص داده‌اند و هر کدام از آنها به ترتیب با در دست داشتن ۲۰/۴۴، ۲۰/۲۳ و  ۱۹/۰۴ درصد سهم از بازار در رتبه اول تا سوم این بازار قرار دارند و شرکت سایان کارت با  ۰/۷۹ درصد از سهم تعدادی تراکنش‌ها جایگاه آخر را کسب کرده است.

سهم بازار هر کدام از شرکت‌های PSP طبق گزارش مهرماه ۱۴۰۰شاپرک

براساس گزارش شاپرک، در بخش سهم شرکت‌ها از بازار مبلغی تراکنش‌ها هم نسبت‌ها مانند بازار تعدادی تراکنش‌ها است و شرکت به پرداخت ملت، پرداخت اکترونیک سامان و تجارت الکترونیک پارسیان با در دست داشتن ۱۹/۶، ۱۷/۴۴ و ۱۲/۵ درصد از تراکنش‌ها در رتبه‌های اول این بازار هستند و شرکت سایان کارت با ۰/۹۷ درصد سهم ازبازار مبلغی تراکنش‌ها در رتبه آخر قرار گرفته است.

این گزارش  در ادامه بیان می‌کند که در مهرماه گذشته میزان نوسانات در هر دو مولفه قابل توجه نبوده است و جابه‌جایی چندانی بین شرکت‌ها رخ نداده است.

دو رتبه اول برای به‌پرداخت ملت

گزارش مهرماه شاپرک در ادامه به سهم شرکت‌های PSP از بازار تراکنش در سه ابزار پذیرش کارتخوان فروشگاهی، ابزار اینترنتی و موبایلی پرداخته و عملکرد شرکت‌های پرداختی را در این سه بازار مورد بررسی قرار داده است.

سهم هرکدام از شرکت‌های PSP از تعداد تراکنش‌های هر یک از ابزار پذیرش

در بخش  تراکنش‌های کارتخوان، شرکت پرداخت الکترونیک سامان با سهم از بازار  ۲۰/۵۶ درصدی در جایگاه اول این بازار قرار گرفته است و تجارت الکترونیک پارسیان با ۳۱/۶۱ درصد سهم از بازار، جایگاه اول تراکنش های اینترنتی را در دست دارد. به‌پرداخت ملت نیز با سهم از بازار ۳۵/۴۴ درصدی خود در رتبه اول بازار تراکنش های موبایلی قرار گرفته است.

طبق گزارش شاپرک، به پرداخت ملت در صدر دو سرویس خرید و پرداخت شارژ قرار دارد و به ترتیب  ۲۰/۳۶ درصد از این بازار خرید و ۲۴/۵۲ درصد از بازار خرید شارژ و پرداخت قبض را در دست دارد اما در سرویس تراکنش‌های مانده گیری، تجارت الکترونیک پارسیان با کسب ۱۷/۶۵ درصد از سهم بازار در رتبه اول این سرویس قرار دارد.

https://pvst.ir/b51
الهه صالحی
الهه صالحینویسنده میهمان

  روزنامه نگاری یعنی رشته‌ای که آن را با جان‌ودل انتخاب کردم، برای من از دانشکده عزیز ارتباطات علامه شروع شد و در همان ماه‌های اول به نگارش یادداشت‌های طنز برای «بی‌قانون» رسید؛ با این حال معتقدم که اولین قدم‌های روزنامه‌نگاری را با کارآموزی برای مجله محبوب دوران نوجوانی‌ام، چلچراغ برداشتم و بعد از مدتی به تحریریه خبرآنلاین و سرویس اجتماعی آن پیوستم؛ در این زمان، علاوه بر خبرآنلاین به صورت پروژه‌ای با چندین رسانه در حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی همکاری کردم؛ یکی از این رسانه‌ها هفته‌نامه شنبه بود که مرا با جهان جذاب استارت‌آپ‌ها و فناوری آشنا کرد و در ادامه راه من به پیوست رسید.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو