skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

گوگل و توییتر پیروز میدان تبلیغات

۵ آبان ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۷ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۷ آبان ۱۴۰۰

الفابت، شرکت مادر گوگل با آمار خیره کننده مالی در سه ماهه سوم به نگرانی‌ها درمورد تبلیغات آنلاین پایان داد و توییتر هم با افزایش ۳۷ درصدی درآمد نسبت به سال گذشته تغییرات حریم خصوصی اپل را بی اثر کرد. رشد گوگل ناشی از افزایش تقاضا برای تبلیغات یوتیوب و بزرگتر شدن کسب و کار محاسبات ابری است.

به گزارش پیوست، توییتر و گوگل در حالی یک سه ماهه خوب را پشت سر گذاشته‌اند که فیس‌بوک بزرگترین شبکه اجتماعی جهان و یکی از بزرگترین منابع تبلیغات پایین تر از انتظار تحلیلگران ظاهر شد. توییتر می‌گوید تغییرات قوانین حریم خصوصی اپل این شبکه اجتماعی را کمتر از رقبا تحت تاثیر گذاشته است. در این مطلب نگاهی به گزارش سه ماهه سوم این دو شرکت می‌اندازیم.

گوگل؛ رشد درآمد با ۱۵۰ نیروی کار

الفابت روز سه شنبه اعلام کرد که افزایش تقاضا برای تبلیغات یوتیوب و رشد کسب و کار محاسبات ابری، بار دیگر درآمد این شرکت را افزایش داده است. این غول تکنولوژی در حال حاضر ۱/۸۶ هزار میلیارد دلار سرمایه بازار دارد و هر سهام این شرکت در زمان نگارش با قیمت ۲هزار ۷۹۳دلار معامله می‌شود.

الفابت روز سه شنبه اعلام کرد که سود خالص این شرکت در سه ماهه سوم با ۶۸ درصد افزایش به ۱۸/۹۴ میلیارد دلار رسیده است. این در حالی است که بازده مالی الفابت با رشد ۴۱ درصدی به ۶۵/۱۲ میلیارد دلار رسیده است.

عملکرد قدرتمند از دو بخش مهم الفابت منشا می‌گیرد: موتور جستجوی گوگل و پلتفرم ویدیویی یوتیوب. در حالی که دیگر شبکه‌های اجتماعی و کسب و کارهای وابسته به تبلیغات از تغییر سیاست‌های اپل و حق انتخاب کاربران برای ردیابی تبلیغاتی ضربه خورده‌اند، درآمد تبلیغاتی گوگل هنوز با قدرت در حال رشد است. در آمد تبلیغاتی این شرکت در این سه ماهه با رشد ۴۳ درصدی به ۵۳/۱۳ میلیارد دلار رسیده است.

به گزارش وال استریت ژورنال و به نقل از GroupM، شرکت خریدار رسانه، بازار داغ تبلیغات دیجیتالی در جهان ۲۶ درصد بزرگتر شده است. این در حالی است که این شرکت رشد ۱۵ درصدی را برای این بخش پیش‌بینی کرده بود. از آنجایی که گوگل سهم عظیمی از جستجوهای جهان را به خود اختصاص می‌دهد، بخش مهمی از این درآمدها به سمت این شرکت سرازیر شده است.

راث پورات، مدیر ارشد مالی الفابت، در کنفرانسی با تحلیلگران گفت که تغییرات حریم خصوصی سیستم عامل iOS «تاثیر کمی» بر تبلیغات یوتیوب داشته است. او اشاره کرد که کسب و کار تبلیغاتی گوگل هنوز هم در سراسر جهان و صنایع مختلف با قدرت به کار خود ادامه می‌دهد.

هفته گذشته اسنپ (Snap)، شرکت مادر شبکه اجتماعی اسنپ‌چت (Snapchat) اعلام کرد که تغییرات اپل بیش از آنچه انتظار می‌رفت روی این شبکه اجتماعی تاثیر گذاشته است. فیس‌بوک هم روز دوشنبه از ضربه جدی اقدامات اپل خبر داد؛ البته این درحالی است که درآمد فیس‌بوک در این سه ماهه 35 درصد رشد کرده است.

اندرو بون، تحلیلگر سهام در شرکت JMP Securities، معتقد است تغییرات اپل به این دلیل تاثیر جدی روی گوگل ندارند که بیشتر خدمات این شرکت در مرورگرها استفاده می‌شود و اپلیکیشن‌ها سهم کوچکتری از خدمات این شرکت را دارند. قوانین اپل اپلیکیشن‌ها را هدف گرفته است. او گفت: «این طور به نظر می‌رسد که (الفابت) دربرابر تاثیر این تغییرات ایمن است.»

حتی با اینکه مسئولان نظارت بر رقابت در سراسر جهان کسب و کار‌های گوگل را هدف گرفته‌اند این شرکت همچنان با قدرت در حال رشد است. البته گوگل در پاسخ به فشار‌های تغییراتی را هم اعمال کرده است که احتمالا بر درآمد آینده این شرکت تاثیر گذار است.

هفته گذشته گوگل سهم خود از خرید اشتراک در داخل اپلیکیشن‌ها را از ۳۰ درصد به ۱۵ درصد کاهش داد که به گفته تحلیلگران درآمد این شرکت را در سال آینده کاهش می‌دهد.

الفابت در کنار افزایش سود هزینه‌های خود را هم کاهش داده است. این شرکت اعلام کرده که ۳۲ درصد از فروش خود را در سه ماهه سوم به سود اجرایی تبدیل کرده است. این در حالی است که سال گذشته تنها ۲۴ درصد از فروش به سود اجرایی تبدیل شده بود.

برد اریکسون، تحلیلگر شرکت RBC Capital Markets که در زمینه سرمایه‌گذاری و تحلیل بازار فعال است، ماه گذشته در یک بیانیه تحقیقی گفت که الفابت با فشار قانونی زیادی روبه‌رو است اما «کسب و کاری بسیار خوب دارد.» او افزود که گوگل هنوز در بخش تبلیغات «اولین هدف برای هر استراتژی دیجیتالی است.»

گزارش الفابت نشان می‌دهد که بخش کسب و کار ابری گوگل Google Cloud هم در حال رشد است. این واحد که با بازیگران بزرگی از جمله آمازون و مایکروسافت رقابت می‌کند درآمد خود را در این سه ماهه ۴۵ درصد افزایش داده است. درآمد کسب و کار ابری گوگل در سه ماهه سوم به ۴/۹۹ میلیارد دلار رسیده و ضررهای این بخش هم به ۶۴۴ میلیون دلار کاهش یافته است.

گوگل در حال حاضر ۶ درصد از بازار ابری ار به خود اختصاص داده است. این در حالی است که آمازون و مایکروسافت به ترتیب با سهم ۴۱ و ۲۰ درصدی سهم عمده را در بازار ابری دارند.

امسال هم الفابت در بخش توسعه نیروی انسانی عملکرد خوبی نشان داده است. تعداد کارکنان این شرکت در انتهای ماه سپتامبر از ۱۵۰ هزار نفر عبور کرد. این شرکت سال گذشته ۱۳۲ هزار کارمند داشت و قصد دارد با رفع نیاز کارمندان جدید خود دفاتر قبلی را اصلاح و دفاتر جدیدی را احداث کند.

توییتر؛ بخش عمده رشد در خارج از آمریکا

توییتر هم روز سه شنبه اعلام کرد که درآمد سه ماهه این شرکت با ۳۷ درصد رشد نسبت به سال گذشته به ۱/۲۸ میلیادرد دلار رسیده است. تغییرات قوانین حریم خصوصی اپل تاثیر چندانی بر روند رشد این شرکت نداشته است.

با این حال دعوای این شرکت با سهام داران مقدار ضرر توییتر را افزایش داده است. شکایت سال ۲۰۱۶ سهام داران به دلیل آمار گمراه کننده با پرداخت ۸۰۹/۵ میلیون دلار جریمه پایان یافت. میزان ضرر توییتر با پرداخت این پول از ۲۹ میلیون دلار در سال گذشته به ۵۳۷ میلیون دلار در سه ماهه سوم رسید.

توییتر در نامه‌ای به سهام‌داران گفت که تغییر حریم خصوصی اپل کمتر از آنچه انتظار می‌رفت بر کسب و کار این شرکت تاثیر گذاشته است. طبق اعلام این شبکه اجتماعی، از آنجایی که تبلیغ کنندگان بیشتر برای کمپین‌های آگاه سازی برند از توییتر استفاده می‌کنند، ردیابی درون اپلیکیشن تاثیری چندانی بر درآمد و تبلیغات آنها نداشته است.

توییتر در این نامه به سهام داران گفت: «هنوز برای ارزیابی تغییرات حریم خصوصی iOS در طولانی مدت زود است.» با این حال این شرکت تاثیر این تغییرات را در این سه ماهه کمتر از حد انتظار گزارش کرده است.

جک دورسی، مدیرعامل توییتر، در تماس مربوط به درآمدها گفت کاربران توییتر موضوعات و جوامع مورد نظر خود را در این شبکه اجتماعی دنبال می‌کنند که تصویری از علایق آنها در اختیار تبلیغ کنندگان می‌گذارد. وی افزود ما اطلاعاتی مورد نیاز را برای تبلیغ کنندگانی که می‌خواهند در کنار یک موضوع دیده شوند دریافت می‌کنیم.

توییتر می‌گوید که تعداد کاربران فعال این شبکه اجتماعی در روز که تبلیغات مشاهده کرده‌اند در سه ماهه سوم ۱۳ درصد افزایش یافته و به 211 میلیون کاربر رسیده است. طبق اعلام این شرکت، عمده این رشد از خارج از ایالات متحده منشا می‌گیرد.

توییتر می‌گوید که فروش MoPub، پلتفرمی برای فروش تبلیغات موبایلی، به شرکت تبلیغات موبایلی AppLovin در اولین سه ماهه سال ۲۰۲۲ تکمیل می‌شود و این شرکت انتظار دارد که درنتیجه این فروش درآمد تبلیغاتی این پلتفرم کاهش پیدا کند. با این حال توییتر معتقد است که این موضوع مشکلی برای هدف ۷/۵ میلیارد دلار درآمد سالیانه در سال ۲۰۲۳ ایجاد نمی‌کند.

ند سگال، مدیرارشد مالی توییتر، در بیانیه‌ای گفت: «ما به لطف نوآوری محصولی از جمله رشد برند و پیشنهادات مستقیم، فروش قدرتمند و افزایش تقاضا در بخش تبلیغات به افزایش ارزش برای تبلیغ کنندگان ادامه می‌دهیم.»

منبع: NYTimes, WSJ

 

 

 

 

https://pvst.ir/b4s

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو