skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

ساترا: به دنبال کوتاه کردن زمان دریافت مجوز برای آثار هستیم

۲۸ مهر ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۹ مهر ۱۴۰۰

قائم مقام ساترا در نشستی مشترک با تهیه کنندگان سریال‌های ایرانی از تلاش این نهاد برای کوتاه‌ کردن زمان دریافت مجوز برای آثار گفت. این درحالی است که سرتیپی یکی از تهیه‌کنندگان سریال حاضر در این نشست خطاب به ساتر گفت: ما باید بدانیم با چه کسانی طرف هستیم. این پیچیدگی در ساترا باید برای ما حل شود.

به گزارش روابط عمومی ساترا، وحید فرهمند، قائم مقام ساترا در نشست بین ساترا و تهیه‌کنندگان سریال‌ها با اشاره به اینکه ورود محتوایی ساترا در سریال‌ها از سریال «قورباغه» آقای اسدزاده و و پلتفرم نماوا شروع شد، گفت: «از آنجایی که پلتفرم بخش خصوصی است امکان هماهنگ کردن آن با ساختار و بخش دولتی در زمان کوتاه میسر نیست. بنابراین دبیرخانه محتوای حرفه‌ای ساترا سعی کرده است تمام فرآیندها و نظرات رسانه‌های صوت و تصویر فراگیر را ترجمه کند.»

او ادامه داد: «با توجه به توقعات و اصطکاک‌هایی که بین تهیه‌کننده و پلتفرم وجود دارد همواره تلاش کرده‌ایم تا آثار به موقع به پخش برسند. بازخوردهایی که در این زمینه از بازار دریافت کرده‌ایم هم بسیار خوب بوده‌اند.»

فرهمند درخصوص مراحل بخش صدور مجوز در بازه زمانی سه تا چهار ماهه، گفت: «تمام تلاش ما این بوده با توجه به بحران کرونا مراحل صدور مجوز به صورت غیرحضوری و در مدت‌زمانی سه الی چهارماهه انجام شود؛ ما انتظار داریم تسهیل‌گری وجود داشته باشد تا دغدغه‌های بخش خصوصی را از زبان خودش بیان کند. به همین دلیل تصور می‌کنم کارگزاری تجربه زیستی خوبی بوده و قابل بهبود است و مسیر این بهبود از طریق همین جلسات مهیا خواهد شد.»

فرهمند با بیان اینکه با همین اهداف فراخوانی منتشر شد تا هرکس دارای ظرفیت است وارد این کارگزاری شود، توضیح داد: «از بین ۲۷ درخواست ثبت شده ۵ مورد بعد از بررسی نهایی شدند؛ از دی‌ماه به صورت خاص دبیرخانه مستقر شد و از شهریورماه ۲۰ اثر به ما ارجاع شده است.»

او در خصوص مداخلات محتوایی گفت: «تبدیل مداخلات محتوایی ما به عدد بسیار دشوار است. چراکه گاهی این مداخلات به صورت کیفی بوده نه کمی. ایده‌آل من و ساترا در تعداد مداخلات، عدد صفر است. به این معنا که محتوا پیش از ورود ما خودش را تنظیم کرده است.»

فرهمند در بخشی دیگر به بیان شاخص‌های ارزیابی ساترا پرداخت و گفت: «آسیب به ارزش‌های نهاد خانواده، آسیب به باورها و اعتقادات، آسیب به ارزش‌های ملی و انقلابی و گفتار نامناسب جزو این شاخص‌ها هستند. نقص مدیریتی آثار نمایشی ما در این ۴ حوزه بالا می‌روند.»

قائم مقام رئیس ساترا با تاکید براینکه با مواردی که باعث نقض مالکیت تولیدکنندگان باشد، برخورد خواهیم کرد، گفت: «وظیفه ما شنیدن توقعات و ایده‌های شماست و جلسات ما با تهیه‌کنندگان بدون حضور نمایندگان آنها اعتباری مخدوش شده دارد. این جلسات در آینده نیز ادامه‌دار خواهند بود.»

حل پیچیدگی‌ها و آگاهی‌بخشی

علی سرتیپی، از تهیه‌کنندگان حاضر در این جلسه مشکل را عدم آگاهی دانست و گفت: «ما باید طبق یک برنامه‌ریزی بدانیم با چه کسانی طرف هستیم. این پیچیدگی در ساترا باید برای ما حل شود. اصل کلام من به ناشناخته بودن ارتباطات است. ما برای جمعیتی کار تولید می‌کنیم که سریال های ایرانی را می‌بینند و این به معنای خدمت به فرهنگ کشور است.»

محمدحسین قاسمی، از دیگر تهیه کنندگان حاضر در این برنامه با تاکید براینکه رسانه ملی و پلتفرم با هم رقیب نیستند، گفت: «این دو دارای دوفضای جداگانه هستند. پلتفرم کمی به واقعیت جامعه نزدیکتر است و این باعث جذب مخاطب شده است. آیا باید به پلتفرم باید به عنوان یک سرگرمی نگاه کنیم یا مدیوم؟ اینکه رسانه مردم از جانب بیگانگان باشد اتفاق بسیار بدی است؛ چراکه سینماگران ما پتانسیل بالایی دارند.»

قائم مقام ساترا در پایان تاکید کرد: «دغدغه تولیدکنندگان در حوزه تولید ارزشمند است. فاصله بین ما و تهیه‌کنندگان ابهاماتی را دامن زده است. ما تا دی ماه اجازه ثبت اثر را فقط به پلتفرم می‌دادیم اما متوجه شدیم این روند خیلی کمک کننده نیست به همین علت به تهیه‌کننده هم اجازه ثبت اثر را دادیم .ما مکلف به پاسخ‌گویی هستیم و ایرادها را برطرف می‌کنیم زیرا سیستم بسته‌ای نداریم و امیدوارم این روند به همه ما کمک کند.»

None

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو