skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

کمسیون مشترک برای بررسی طرح الزام به انتشار آزاد اطلاعات و داده تشکیل می‌شود

بهناز توحیدی نویسنده میهمان

۲۶ مهر ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

©خبرگزاری ملت

عضو کمیسیون اقتصادی مجلس از تشکیل کمیسیون مشترک برای بررسی طرح «الزام به انتشار آزاد اطلاعات و داده» خبر داد. به گفته توانگر این کمیسیون ذیل اصل ۸‌۵ نیست و پس از بررسی طرح، گزارش تخصصی کمیسیون به صحن علنی ارسال می‌شود.

به گزارش پیوست، آذرماه سال گذشته طرح «الزام به انتشار آزاد اطلاعات و داده» در صحن علنی اعلام وصول شد. در این طرح قرار است با تشکیل شورای عالی نظارت بر انتشار اطلاعات، ضوابط و قواعد حاکم بر نگهداری و انتشار داده‌های حاکمیتی تعیین و به دستگاه‌های دارای بانک‌های اطلاعاتی ابلاغ شود. حالا پس از حدود ۹ماه مشخص شده است که مجلس می‌خواهد برای بررسی این طرح کمیسیون مشترک تشکیل دهد.

مجتبی توانگر، رئیس کمیته اقتصاد دیجیتال مجلس و یکی از اعضای کمیسیون مشترک بررسی «طرح الزام به انتشار آزاد اطلاعات و داده» در این باره به پیوست گفت: «این کمیسیون ذیل اصل ۸۵ نیست که پس از بررسی در کمیسیون، بدون اینکه به صحن ارسال شود، به شورای نگهبان برود. چون موضوعاتی که در این طرح آورده شده، به کمیسیون‌های دیگر هم مرتبط است و نمی‌توان این طرح را به یک کمیسیون تخصصی ارجاع داد، تصمیم براین شد تا براساس ماده ۳۹ قانون آیین نامه داخلی مجلس، موضوع در کمسیون مشترک مورد بررسی قرار بگیرد.»

او ادامه داد: «برای بررسی این طرح از هرکدام از کمیسیون‌های تخصصی که با موضوع در ارتباط هستند، تعدادی نماینده برای حضور در کمیسیون مشترک انتخاب می‌شوند. تعداد اعضا هم ۲۳ نفر است. وقتی کمیسیون‌های تخصصی مجلس نمایندگان خود را برای حضور در این کمیسیون مشترک مشخص کنند، جلسه‌ای توسط هیات رییسه مجلس برگزار می‌شود و پس از تعیین اعضای هیات رییسه کمیسیون شامل رئیس، دونائب رئیس، دبیر و سخنگو با رای اعضای کمیسیون مشترک، رسیدگی به طرح آغاز می‌شود.» به گفته توانگر وظیفه این کمیسیون تنها رسیدگی به آن طرح مشخص است و وظیفه دیگری ندارد.

او همچنین بیان کرد: «این کمیسیون هم مانند دیگر کمیسیون‌های مجلس عمل می‌کند. یعنی وقتی بررسی طرح به پایان رسید، این کمیسیون گزارش خود را به صحن ارسال می‌کند تا بررسی‌ها درصحن علنی ادامه داشته باشد.»

متن کامل این طرح را از طریق لینک زیر بخوانید:

الزام به انتشار آزاد اطلاعات و داده

None
بهناز توحیدینویسنده میهمان

  سال ۸۷ به امید تغییرات بسیار در جامعه‌ام رشته علوم ارتباطات شاخه روزنامه‌نگاری را برگزیدم. به صورت پراکنده در همشهری و مجله فرهنگ وسینما می‌نوشتم. اما همواره فکر و ذکر منِ تازه‌کار پیرامون مسائل اجتماعی و سیاسی می‌گذشت. تا اینکه سال ۹۵ وارد پیوست شدم و به واسطه پیوست پا به دنیای بیکران فناوری گذاشتم و عاشقش شدم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو