skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

مجلس در ادامه بررسی طرح «تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار» تصویب کرد:

استعلام، تمدید یا ابطال مجوز کسب و کار فقط با شناسه یکتای درگاه ملی مجوزها

بهناز توحیدی نویسنده میهمان

۱۲ مهر ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

©خبرگزاری ملت

نمایندگان مجلس وزارت اقتصاد را مکلف کردند تا با استفاده از ظرفیت‌های موجود نسبت به اصلاح و ارتقای پایگاه اطلاعات قوانین و مقررات مرتبط با محیط کسب و کار اقدام کند همچنین دستگاه‌ها باید دستورالعمل‌های خود را قبل از صدور در سایت‌‌های خود منتشر کنند.

 به گزارش پیوست، طبق ماده ۲ «تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار» که به تصویب نمایندگان رسید، وزارت امور اقتصادی و دارایی مکلف است با همکاری معاونت ذیربط رییس جمهور حداکثر شش‌ماه پس از لازم الاجراشدن این قانون، با استفاده از ظرفیت‌های موجود نسبت به اصلاح و ارتقاء «پایگاه اطلاعات قوانین و مقررات مرتبط با محیط کسب وکار» اقدام کند.

نمایندگان مجلس در نشست علنی امروز (۱۲ مهرماه) مجلس در ادامه بررسی طرح «تسهیل صدور مجوزهای کسب‌وکار» با اصل ماده ۲ این طرح موافقت کردند. این ماده به عنوان ماده ۳۰ به قانون بهبود مستمر محیط کسب‌وکار مصوب ۱۳۹۰ اضافه می‌شود.

همچنین دستگاه‌های اجرایی موضوع ماده ۵ قانون خدمات کشوری مکلف هستند پیش‌نویس آئین‌نامه، دستورالعمل یا بخشنامه خود را یک هفته قبل از صدور، در تارنمای خود به اطلاع عموم و فعالان اقتصادی برسانند. به این صورت فرصت لازم برای اعلام نظرات عموم یا فعالان اقتصادی و تشکل‌ها وجود خواهد داشت.

این درحالی است که دستگاه‌های اجرایی مکلف هستند هرگونه آئین‌نامه، دستورالعمل یا بخشنامه یا مقرره خود را بلافاصله در پایگاه مذکور ثبت کنند و به اطلاع عموم برسانند. از یکسال پس از لازم الاجرا شدن این قانون، مقررات تنها در صورت ثبت در پایگاه موضوع این ماده نافذ است.

نحوه  استعلام، تمدید یا ابطال مجوز کسب و کارها

نمایندگان همچنین روز گذشته (۱۱ مهرماه) تبصره ۷ ماده یک این طرح را برای بررسی بیشتر به کمیسیون ارجاع داده بودند که پس از اصلاحات امروز (۱۲ مهرماه) با ۱۹۰ رای از مجموع ۲۳۱ نماینده حاضر در جلسه تصویب شد. براساس تبصره ۷ این ماده  از شش‌ماه پس از لازم‌الاجراشدن این قانون هرگونه استعلام، تمدید یا ابطال مجوز، تنها از طریق شناسه یکتای مجوز صادره ( از طریق درگاه ملی مجوزهای کشور) قابل انجام است.

امکان استعلام شناسه یکتای صادره برای دارندگان مجوزها در درگاه ملی مجوزهای کشور باید برای عموم مردم فراهم باشد. مرکز ملی مطالعات، پایش و بهبود محیط کسب و کار موظف است برای مجوزهای کسب و کار اخذ شده قبل از لازم الاجراشدن این قانون، با درخواست کتبی یا الکترونیکی دارنده مجوز، ظرف یک ماه از زمان درخواست شناسه یکتا، مجوز صادر کند.کسب‌وکارهایی که از دو سال پس از لازم‌الاجرا شدن این تبصره، شناسه یکتای مجوز صادره نداشته باشند، به لحاظ قانونی فاقد مجوز محسوب می‌شوند.

https://pvst.ir/be2
بهناز توحیدینویسنده میهمان

  سال ۸۷ به امید تغییرات بسیار در جامعه‌ام رشته علوم ارتباطات شاخه روزنامه‌نگاری را برگزیدم. به صورت پراکنده در همشهری و مجله فرهنگ وسینما می‌نوشتم. اما همواره فکر و ذکر منِ تازه‌کار پیرامون مسائل اجتماعی و سیاسی می‌گذشت. تا اینکه سال ۹۵ وارد پیوست شدم و به واسطه پیوست پا به دنیای بیکران فناوری گذاشتم و عاشقش شدم.

  تمام مقالات

  0 نظر

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو