skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

قرارداد ۱۰ میلیارد دلاری وزارت دفاع آمریکا با مایکروسافت لغو شد

۱۶ تیر ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۹ آبان ۱۴۰۰

قراردادی که قرار بود طی یک دوره ۱۰ ساله به میزان ۱۰ میلیارد دلار برای مایکروسافت درآمد داشته باشد از سوی وزارت دفاع آمریکا لغو شد.

به گزارش پیوست به نقل از CNN، این قرارداد در دولت ترامپ به مایکروسافت اعطا شده بود و آمازون، رقیب این شرکت، مدت‌ها به این تصمیم اعتراض داشت. این قرارداد اولین بار در نوامبر سال 2019 به مایکروسافت اعطا شد، اما شکایت آمازون باعث شد تا بار دیگر سال 2020 نیز این قرارداد بررسی و البته دوباره برای مایکروسافت تایید شود. اما بالاخره در اولین هفته فعالیت اندی جیسی مدیرعامل جدید آمازون، یک پیروزی بزرگ برای این شرکت محقق شد. پنتاگون روز سه شنبه اعلام کرد که فعلا قراردادی که در سال 2019 به مایکروسافت اعطا کرده بود را پس گرفته و این کار را بین دو شرکت تقسیم می‌کند.

خدمات وب آمازون دو سال پیش، پس از یک کارزار گسترده در رقابت برای قرارداد JEDI از مایکروسافت شکست خورد و حالا وزارت دفاع باردیگر از آنها دعوت کرده تا در قرارداد چند میلیارد دلاری خدمات ابری شرکت کنند. این پیشنهاد جدید که قوای ابری مشترک برای بخش نظامی نام دارد به مدت پنج سال به چند شرکت واگذار می‌شود.

پنتاگون اعلام کرده است که با دیگر شرکت‌ها از جمله ماشین‌های تجاری بین‌المللی (International Business Machines)، اوراکل و گوگل نیز در سه ماهه آینده صحبت کرده و صلاحیت آنها را برای رقابت در این قرارداد که احتمالا میلیارد‌ها دلار خواهد بود بررسی می‌کند.

پیشتر و براساس قرارداد سابق قرار بود که مایکروسافت در یک دوره ۱۰ ساله یک سیستم ذخیره ابری را برای داده‌ها و تکنولوژی حساس نظامی از جمله هوش مصنوعی طراحی کند. خدمات وب آمازون در دادگاه مدعیان فدرال شکایت کرد و این تصمیم را به چالش کشید؛ آمازون مدعی بود که تصمیم‌گیری انجام گرفته ناشی از تنفر ترامپ از جف بزوس مدیرعامل این شرکت و واشنگتن پست، روزنامه متعلق به جف بزوس، است.

وزارت دفاع در بیانیه خبری خود گفت که قرارداد را به دلیل تغییر پیش نیاز‌ها، سختی نگهداری از فضای ابری و پیشرفت‌های صنعتی لغو کرده است. به همین دلیل وزارت دفاع معتقد است که قرارداد پیشین دیگر نیاز‌های این وزارت در زمینه فضای ابری را برآورده نمی‌کند.

مایکروسافت در یک پست وبلاگی اعلام کرد که منطق وزارت دفاع برای لغو این قرارداد را درک می‌کند اما مدعی است که تکنولوژی این شرکت هنوز مناسب‌ترین تکنولوژی برای انجام این کار محسوب می‌شود.

مایکروسافت در این پست اعلام کرد: «وزارت دفاع با تصمیم دشواری روبرو است؛ روندی را ادامه دهد که شاید یک سال دادخواهی داشته باشد یا مسیر جدیدی را انتخاب کند. امنیت ایالات متحده مهم‌تر از هر قراردادی است و ما می‌دانیم که هرگاه کشور وضعیت خوبی داشته باشد، مایکروسافت هم وضعیت خوبی خواهد داشت. از آنجایی که امنیت ایالات متحده با ارتقای تکنولوژی اساسی مهمتر از هر قراردادی است، ما به تصمیم وزارت دفاع احترام گذاشته و آن را می‌پذیریم و به مسیر تازه‌ای برای تضمین امنیت تکنولوژی‌های اساسی وارد می‌شویم.»

خدمات وب آمازون نیز با این تصمیم موافق است، اما در مورد فرایند اعطای قرارداد اظهار نگرانی کرد.

سخنگوی این شرکت در بیانیه‌ای گفت: «ما تصمیم وزارت دفاع را درک کرده و با آن موافق هستیم. متاسفانه، اعطای قرارداد براساس فواید پیشنهادات نبود و درعوض از نفوذ خارجی منشا می‌گرفت که جایی در روند دولت ما ندارد.»

پیش از اینکه ترامپ نگاه دقیقی به این قرارداد بیاندازد، آمازون برنده اصلی در پنتاگون محسوب می‌شد.

بیانیه روز سه شنبه وزارت دفاع شکستی برای پنتاگون است؛ آنها قصد داشتند که تنها یک شرکت را برای داده‌ها و خدمات نظامی خود در سراسر جهان انتخاب کنند. قرارداد ابری شرکت مشترک زیرساخت دفاعی یا JEDI قرار بود یک دهه را با بودجه ۱۰ میلیارد دلار پوشش دهد.

از همان ابتدا این پروژه با مخالفت شرکت‌هایی مثل اوراکل، مایکروسافت و IBM مواجه شد؛ آنها معتقد بودند که قرارداد باید بین چندین ارائه‌دهنده تقسیم شود تا امنیت داده و نوآوری بیشتری داشته باشیم.

اوراکل پیشتر به دلیل قرار نگرفتن در فرایند تدارکات شکایتی را تنظیم کرده و مدعی شد که پیش‌ نیاز‌های قرارداد پنتاگون به حدی دشوار شده‌اند که رقابت تنها به آمازون محدود شود. اوراکل در دادگاه عالی آمریکا به حکم صادر شده برای این پرونده اعتراض کرده است.

از سال 2017 که این قرارداد برای اولین بار معرفی شد، رقابت در بازار ابری افزایش یافته و گزینه‌های زیادی پیش روی پنتاگون قرار دارد.

طبق بررسی‌های گارتنر،‌ در سال 2017 شرکت آمازون 51.8 درصد از بازار زیرساخت ابری را در اختیار داشت و پس از آن شرکت های مایکروسافت با 13.3 درصد، علی‌بابا با 4.6 درصد و گوگل با 3.3 درصد قرار داشتند.

سال 2020، سهم آمازون از این بازار به 40.8 درصد سقوط کرد و در مقابل سهم مایکروسافت، علی‌بابا و گوگل بیشتر شد. بعلاوه مایکروسافت پیش نیاز‌های امنیتی خود را نیز تقویت کرد و توانست تاییدیه دولت فدرال را دریافت کند.

پس از اینکه قرارداد در سال 2019 به مایکروسافت اعطا شد آمازون همانطور در دادگاه این موضوع را پیگیری کرد و وزارت دفاع اعلام کرد که اگر دادگاه عالی، شکایت آمازون در این باره را رد نکند، شاید قرارداد JEDI لغو شود.

تحلیلگران معتقدند که این قرارداد تاثیر چندانی روی شرکت آمازون نخواهد داشت. خدمات وب آمازون در سال مالی گذشته منتهی به ماه مارس 48.6 میلیارد دلار بازده مالی داشت اما با این حال آمازون بی خیال قرارداد پنتاگون نمی‌شود.

آمازون می‌گوید: «ما به پشتیبانی از تلاش‌های وزارت دفاع برای مدرن سازی و ساخت راه‌حل‌هایی که به تحقق ماموریت‌های مهم منتهی شود ادامه می‌دهیم.»

منبع: Bloomberg, CNN

https://pvst.ir/afy

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو