skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

سقوط قیمت بیت‌کوین به زیر مرز روانی ۳۰ هزار دلار

۱ تیر ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

قیمت بیت‌کوین در یک هفته اخیر به دلایل مختلف از جمله ممنوعیت معاملات و استخراج در چین و اقدام غیرمنتظره وزارت خزانه‌داری آمریکا برای افزایش نرخ بهره در سال ۲۰۲۳ روند نزولی را در پیش گرفته است. این رمزارز با سقوط ۹/۱۴ درصدی در زمان نگارش خبر با قیمت ۲۹ هزار و ۵۹۳ دلار معامله می‌شود.

به گزارش پیوست، وب‌سایت خبری CNBC چهارشنبه هفته پیش گزارش کرد که وزارت خزانه‌داری آمریکا انتظارات خود برای تورم در سال آتی را بالا برده و زمان افزایش نرخ بهره خود را جلو تر کشیده است. نرخ بهره وزارت خزانه داری آمریکا برای اوراق قرضه یکی از عوامل اصلی مهاجرت سرمایه از بازارها از جمله بازار رمزارز‌ها به سمت خزانه داری آمریکا محسوب می‌شود. البته این تنها خبر منفی برای بیت‌کوین و دیگر رمزارزها نبود. بانک مرکز چین نیز اعلام کرد که موسسات مالی نباید خدمات معامله، پاکسازی و تسویه تراکنش‌های رمزارزی را انجام دهند.

بانک مرکزی چین (PBOC) به موسسات مالی بزرگ این کشورگفت که فرایند تسهیل تراکنش‌های ارزمجازی را متوقف کنند که طبعا این خبر تاثیر منفی روی بازارهای رمزارزی داشت. بیانیه بانک مرکزی چین تصریح می‌کند که بانک ها نباید محصولات یا خدماتی مثل معامله، پاکسازی و تسویه تراکنش های رمزارزی را ارائه کنند.

بانک ها باید به شکلی زمان بندی شده حساب‌های سرمایه مربوط به صرافی‌ها و معامله گران ارز مجازی را شناسایی کنند و مجرای پرداخت تراکنش‌ها را سد کنند.

در نتیجه انتشار این اخبار، حالا برای اولین بار پس از 28 ژانویه، قیمت بیت‌کوین به زیر 30 هزار دلار و قیمت اتریوم به کمتر از 1800 دلار در زمان نگارش خبر سقوط کرده است.

در حالی که جبهه گیری بانک مرکزی چین علیه رمزارز‌ها چیز تازه‌ای نیست، بیانیه جدید این بار پس از مشاوره بانک مرکزی با بانک صنعت و تجارت ، بانک کشاورزی، بانک سازندگی، بانک پس‌انداز پستی، بانک صنعت و شبکه تکنولوژی علی‌پی (چین) منتشر شده است.

چین در سال 2017 صرافی‌های رمزارز داخلی را تعطیل و بخشی که نماینده 90 درصد از تراکنش‌های جهانی بیتکوین بود را خفه کرد. در ژانویه سال 2019، بانک مرکزی چین بیانیه‌ای مبنی بر ممنوعیت دسترسی به تمامی صرافی‌های داخلی و خارجی رمزارز و وبسایت‌های عرضه اولیه سکه را منتشر کرد و هدفش از ممنوعیت صرافی‌های خارجی را توقف کامل معاملات رمزارز بیان کرد.

بانک مرکزی در این بیانیه با اشاره به خطرات معامله رمزارز‌ها گفت که ارز‌های مجازی «با ارز واقعی پشتیبانی نمی‌شوند» قیمت‌ آنها به سادگی قابل دستکاری و قرارداد‌های این معاملات تحت محافظت قانون چین نیست.

بانک مرکزی به هیجان تراکنش‌های ارز مجازی اشاره کرده و آنها را برای تراکنش‌های برون مرزی و پول شویی خطرناک دانسته و چالشی برای نظم اقتصاد و امور مالی می‌داند. این بیانیه می‌گوید موسسات مالی و بانک‌ها با انجام اقدامات لازم براساس دستوالعمل‌های بانک مرکزی چین موافقت کرده‌اند.

طبق گفته کولین وو، روزنامه نگار،پلتفرم‌های پرداخت علی‌پی و بانک کشاورزی چین نیز بیانیه‌های مشابهی را منتشر کرده‌اند. بیانیه بانک مرکزی چین پس از آن صادر شده که دولت فعالیت‌های رمزارزی را در بزرگترین منطقه استخراج بیتکوین با انرژی آبی در سیچوآن چین متوقف کرد.

چین در یک ماه گذشته بازارهای رمزارزی را به شدت تحت فشار گذاشته و ممنوعیت بلند مدتی را برای معامله و استخراج رمزارز در نظر گرفته است.

منبع: CoinDesk، Reuters، CNBC

https://pvst.ir/ab2

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو