skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

شوخی‌های ایلان ماسک با رمزارزها خنده‌دار نیست

۹ خرداد ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

توییت‌های ایلان ماسک بازار رمزارز‌ها را تکان می‌دهد و با این که از نظر او این تنها یک شوخی است، اما دیگر این  شوخی‌ها خنده دار نیست؛ چرا که بازار رمز‌ارزها را به هم ریخته و باعث افت و خیز ارزش آنها شده است.

به گزارش پیوست، شنبه هفته پیش ایلان ماسک مثالی از «شایعات را بخر، خبر را بفروش» ارائه کرد. او با توییت خود کمک کرد تا قیمت دوج‌کوین، رمزارز مورد علاقه‌اش، در روزهای منتهی به حضورش در برنامه «شنبه شب زنده» (Saturday Night Live) به اوج برسد و این روند دقایقی پیش از پخش برنامه پایان یافت. تا زمانی که «می ماسک»، مادر ایلان ماسک در این برنامه به نام دوج اشاره کند، روند سقوط قیمت خیلی سریع ادامه داشت. قیمت این رمزارز در طول یک ساعت از 62 سنت به زیر 50 سنت سقوط کرد. ماسک در ادامه برنامه نقش یک متخصص امور مالی به نام «لوید آسترتگ» را بازی می‌کرد و به «مایک شی» گفت که دوج‌کوین یک «حقه» است. حرفی که حتی شوخی آن هم جلوه خوبی برای این رمزارز ندارد.

در ابتدای هفته ماسک به بزرگترین داستان حوزه رمزارزها تبدیل شد و منتقدان بار دیگر این سوال را مطرح کردند که آیا توییت‌های او برای تقویت دوج غیرمسئولانه بود؟ آیا ماسک به طرفدارانش که بخاطر توییت‌های او دویج‌کوین خریدند بدهکار است؟ توییت‌های رمزارزی او غیرقانونی نیستند، اما می‌توان گفت غیر اخلاقی محسوب می‌شوند؛ در اواخر ماه فوریه، ماسک در پاسخ به گزارش‌هایی مبنی بر اینکه SEC یا کمیسیون بورس اوراق بورس بهادار آمریکا در حال بررسی توییت‌های او در مورد دوج‌کوین است گفت: «امیدوارم این کار را بکنند! فوق‌العاده می‌شود.»

عصر روز چهارشنبه شرایط تغییر کرد و ماسک بمبی را روی بازار رمزارزها انداخت. تسلا تنها سه ماه پس از خرید 1.5 میلیارد دلار بیت‌کوین، بزرگترین رمزارز جهان را به دلیل نگرانی‌های محیط زیستی رها می‌کند.

دن آیوز، تحلیلگر شرکت بورسی Wedbush، در این باره نوشت: «ماهیت استخراج بیت‌کوین در سه ماه گذشته تغییری نکرده است.» آیوز تغییر جبهه ماسک درمورد بیت‌کوین را «تعجب آور و گنگ» خواند. اسکات شیپولینا از دیکریپت نوشت که ماسک «احتمالا آسیبی جدی به چهره خود به عنوان یکی از طرفداران بزرگ بیت‌کوین وارد می‌کند.» توییت ماسک باعث شد تا بیت‌کوین 15 درصد سقوط کرده و دیگر سکه‌های بزرگ نیز به شدت تحت تاثیر قرار گرفتند.

در تاریخ 22 آوریل، ماسک در پاسخ به توییت جک دورسی که می‌گفت بیت‌کوین «به انرژی تجدید‌پذیر تشویق می‌کند.» گفت: «درست است.» اما مشخصا چیزی تغییر کرده است. معروف‌ترین استنباط این است که کسی به ماسک گفته که تاثیر محیط زیستی بیت‌کوین به تصویر سبز تسلا آسیب می‌زند.

در هفته‌ای که اخبار بررسی‌های وزارت دادگستری و اداره خدمات درآمد داخلی آمریکا برای بایننس منتشر شد و تورم آمریکا این سوال را ایجاد کرد که آیا بیت‌کوین واقعا سدی در برابر تورم است، توییت‌های ماسک ضربه آخر را به کشتی رمزارزها وارد کرد. ایلان ماسک بازهم به بزرگترین داستان‌ساز حوزه رمزارزها تبدیل شد.

آیا توییتی از مایکل سیلور، مدیرعامل میکرواستراتژی، نیز باعث این سطح از وحشت در بازار می‌شد؟ جک دورسی، مدیرعامل توییتر و اسکوئر چطور؟ پاسخ منفی است.

ماسک بزرگترین چهره رمزارزها است و کاروان اصلی را هدایت می‌کند. قیمت‌ها با توییت‌های ماسک تغییر می‌کنند. وقتی ماسک و تسلا برای اولین بار وارد بازار بیت‌کوین شدند، قیمت این رمزارز افزایش یافت. تعجبی ندارد که با عقب کشیدن آنها شاهد تاثیر عکس باشیم.

البته که یک میلیارد به تنهایی نمی‌تواند آینده یک شبکه پرداخت 11 ساله جهانی با هزار میلیارد دلار سرمایه را تغییر دهد. بیت‌کوین بزرگتر از ایلان ماسک است. اما آیا دوج‌کوین هم همینطور است؟

روز پنجشنبه ماسک ادعا کرد که «در حال همکاری با توسعه‌دهندگان دوج‌کوین است تا بازدهی تراکنش این سیستم را بهبود بخشد.» این توییت باعث شد تا بسیاری متوجه توسعه‌دهندگان دوج‌کوین شوند؛ آدریانا هاماکر دریافت که برخی از توسعه‌دهندگان می‌گویند ماسک از سال 2019 با آنها صحبت کرده است. این توییت در کنار اخبار مربوط به ورود دوج‌ به کوین‌بیس به نفع مالکان دوج‌کوین تمام شد و قیمت این رمزارز تنها طی چند دقیقه 30 درصد افزایش یافت.

ماسک در ماه فوریه در کلاب هاوس گفت توییت‌های او درمورد دوج‌کوین جنبه شوخی دارند و بسیاری می‌گویند که توجه طرفداران به این توییت‌ها تقصیر ماسک نیست. من در ماه مارس از مارک کوبن خواستم نظرش را درمورد توییت‌های دوج‌کوینی ماسک بگوید و او گفت: «ایلان چنین شخصیتی است، درسته؟ او عاشق جهنم به پا کردن است و پلتفرمی‌ هم در اختیارش قرار گرفته است.»

اما تاثیر توییت‌های ماسک روی قیمت رمزارزها یک شوخی نیستند. حالا به نظر می‌رسد که ماسک به جای بیت‌کوین، دوج‌کوین را در مرکز توجه خود قرار داده است. از یاد نبرید که او مدیرعامل اسپیس‌اکس است و این شرکت قرار است سال آینده ماموریتی را انجام دهد که هزینه آن با دوج پرداخت می‌شود. او این هفته از دنبال‌کنندگانش پرسید که آیا تسلا باید دوج‌کوین را به عنوان یک روش پرداخت بپذیرد یا نه؟ تصور کنید چنین کاری با قیمت دوج‌کوین چه خواهد کرد. اما نظرات او ممکن است هر لحظه تغییر کنند. این شوخی دیگر برای عاشقان بیت‌کوین خنده دار نیست.

منبع: Decrypt

https://pvst.ir/a72

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو