skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

ایلان ماسک رهبر استخراج سبز بیت‌کوین شد

۶ خرداد ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

گروهی به رهبری ایلان ماسک و سیلور، هم‌بنیان‌گذار شرکت میکرو استراتژی و یکی از حامیان بزرگ بیت‌کوین با هدف ترویج فعالیت‌های سبز در استخراج بیت‌کوین تشکیل شده است و قرار است این گروه با ایجاد کنسولی استخراج سبز بیت‌کوین به روش سبز را گسترش دهد.

به گزارش پیوست به نقل از کوین‌دسک، یکی از اعضای بنیان‌گذار این کنسول می‌گوید که این کنسول جدید استخراج بیت‌کوین قصد تغییر نرم‌افزار این رمزارز را ندارد و تنها قصد دارد کار با انرژی پایدار و شفافیت در این صنعت را ترویج دهد.

پیتل وال مدیرعامل آرگو بلاک‌چین می‌گوید، این کنسول به رهبری ایلان ماسک، مدیرعامل تسلا، و مایکل سیلور، مدیرعال شرکت میکرواستراتژی، به انعطاف پذیری بیت‌کوین احترام گذاشته و تفاوتی بین سکه‌های تمیز و کثیف قائل نمی‌شود.

وال که شرکتش یکی از چند شرکت استخراج بیت‌کوینی است که با سیلور و ماسک ملاقات کرد می‌گوید: «ما درمورد کد یا اندازه بلوک یا هیچ چیزی مربوط به ماهیت بیت‌کوین صحبت نمی‌کنیم. ما همین بیت‌کوین را به همین شکل فعلی به عنوان یک سیستم نامتمرکز و بدون اجازه دوست داریم.»

وال در مصاحبه‌ای اعلام کرد: «تا امروز به روشنی در بحث‌های این گروه مشخص شد که BTC۱ برابر با BTC۱ است و انعطاف و ویژگی‌های پایه بیتکوین را نباید تغییر داد.»

ساعاتی پس از آنکه ماسک و سیلور از ملاقات خود در توییتر صحبت کردند، پیشکسوتان بیت‌کوین آن را با قرارداد بحث برانگیز و شکست خورده نیویورک در سال 2017 مقایسه کردند. در این جلسه که بین مدیران استارت‌آپ‌ها و پشت درهای بسته انجام گرفت درمورد نحوه توسعه شبکه بیت‌کوین صحبت شد و عمدتا معتقد بودند که چنین جلسه‌ای برای ماهیت بدون رهبر این ارز بسیار مضر است.

از آن زمان بسیاری از کاربران بیت‌کوین معترضند که چطور یک گروه کوچک از شرکت‌ها و چهره کاریزماتیک قرار است جامعه‌ای جهانی را که هیچ کسی در راس آن نیست رهبری کنند.

مارتی بنت، هم‌بنیان‌گذار شرکت Great American Mining، در نوشته خبری خود نوشت:‌ «خیلی نگران کننده است که این گروه از بیت‌کوین داران بدون هیچگونه خود آگاهی در این جلسه حضور پیدا کردند. آیا به یاد ندارند آخرین باری که یک جلسه پشت درهای بسته انجام گرفت و سهام داران سعی کردند از جانب تمام این صنعت صحبت کنند چه اتفاقی افتاد؟ به نظر آنها چه نتیجه‌ای خواهد داشت؟ این گستاخی قابل تحمل نیست.»

وال می‌گوید که این نگرانی‌ها بی پایه و اساس هستند.

او با طعنه گفت: «این آغاز اوپک نیست. این گروه راهی برای دور هم آمدن و بحث است. ما همه استخراج کنندگان مستقل و نامتمرکزی هستیم که یک گروه را داوطلبانه برای تاثیرگذاری بر صنعت و یکدیگر ایجاد کرده‌ایم.»

او افزود که این گروه کسی را مستثنی نمی‌شود و در حال بررسی مکانیسم‌هایی هستند که دیگر فعالان حوزه ماینینگ نیز وارد این گروه شوند. او گفت: «این یک چالش بین‌المللی برای بیت‌کوین است و باید در سطح بین‌المللی رفع شود.»

بیت‌کوین پاک یا بیت‌کوین کثیف

این کنسول در حالی تشکیل شده که چهره‌هایی مثل کوین او لیری از اتاق فکر «Shark Tank» معتقدند که بیت‌کوین با توجه به نحوه استخراج می‌تواند «پاک» یا «کثیف» باشد و سرمایه‌گذاران شرکتی که ذهنیتی سبز دارند باید گزینه پاک را خریداری کنند.

وال در صحبت‌های خود با وب‌سایت کوین‌دسک گفت که این کنسول دو هدف دارد، توسعه شفاف سازی و بهبود فعالیت‌ها از لحاظ انرژی. او می‌گوید که شرکت‌ها به جز این دو مورد روی موضوع دیگری توافق چندان ندارند.

وال با اشاره مختصر به ESG گفت:‌ «ما می‌خواهیم مطمئن شویم که نگرانی‌های واقعی ESG درمورد استخراج بیت‌کوین با زغال‌سنگ رفع شود. در حال حاضر موضوع از این فراتر نخواهد رفت.»

وقتی ما درمورد بازدهی اعتبارات کربن از وال پرسیدیم او از صحبت از جانب کنسول اجتناب کرد و گفت: «ما از آن دو موضوعی که گفتم، یعنی شفافیت انرژی و بهبود فعالیت‌های صحیح استخراج فراتر نرفتیم.»

زمانی که ما از وال پرسیدیم چطور ترویج شفافیت استخراج با محافظت از انعطاف پذیری همراه خواهد بود گفت که این موضوع که کدام سکه‌ها به صورت پایدار استخراج می‌شوند و کدام سکه‌ها با انرژی حاصل از زغال سنگ را قرار نیست این کنسول مشخص و در واقع سکه‌ها را لیبل گذاری کند. این اطلاعات به گفته او محدود به سطح شرکتی است.

وال می‌گوید: «ما می‌گویم که دستگاه‌های استخراج هرکدام باید شفافیت انرژی را ترویج دهند و این موضوع به سکه‌های حاصل از این ماینر‌ها محدود نمی‌شود.» سوال اینجاست که «هرکدام از ماینر‌ها، که معامله عمومی می‌شوند از چه نوع ترکیب انرژی استفاده می کنند تا درنتیجه با گرفتن این دانش مردم را به حرکت به سمت انرژی تجدید پذیر سوق دهیم.»

علاوه بر شرکت آرگو، دیگر شرکت‌های استخراج حاضر در این گروه عبارتند از Hut8، Galaxy Digital، Riot Blockchain، Marathon، Core Scientific،‌ Hive Blockchain و Blockcap. نیک کارتر، هم‌بنیان‌گذار شرکت اطلاعات کریپتو Coin Metrics و صندوق سرمایه Castle Island، برآورد کرده است که این شرکت‌ها در مجموع کمتر از 10 درصد از قدرت محاسباتی شبکه بیت‌کوین را تامین می‌کنند.

منبع: Coindesk

 

https://pvst.ir/a6b

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو