skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

«نظافت» بیشترین نرخ سفارش در پلتفرم استادکار را دارد

بهناز توحیدی نویسنده میهمان

۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۶ دقیقه

«استادکار»، اپلکیشن درخواست خدمات در محل، سال گذشته بیش از ۱۰۰ خدمت متنوع عرضه کرد که براساس گزارش عملکرد سال ۹۹ این پلتفرم، گروه نظافت با۲۵/۷۵درصد بیشترین نرخ سفارش را به خود اختصاص داده است.

به گزارش پیوست، استادکار پلتفرمی است که متخصصان در حوزه‌های مختلف را به مشتریان متصل می‌کند. حالا براساس گزارش عملکرد سال ۹۹ «استادکار»، مشتریان۶۴۳ میلیون ثانیه در کل در وبسایت استادکار گذراندند که این عدد معادل ۱۱۹،۰۹۶ بازی ۹۰ دقیقه‌ای فوتبال است.

نگاه کلی به عملکرد استادکار در سال ۹۹

تعداد بازدیدکنندگان سایت استادکار در سال ۹۹ همچنین بیش از ۱۰ میلیون نفر بوده که با توجه به تخمین جمعیت ۱۷ میلیون نفری تهران و کرج، معادل بیش از ۵۹ درصد از جمعیت این شهر در تمام سال از سایت استادکار دیدن کرده‌اند. استادکار در تمام نقاط شهر تهران خدمات ارائه می‌دهد. بیشترین تعداد سفارش در منطقه ۲ و پس از آن در منطقه ۵ تهران بوده است.

منطقه ۲ بیشترین تعداد سفارش‌ها را داشته است

استادکار روی تولیدمحتوا هم تمرکز داشته به صورتی که در سال ۹۹ در رسانه‌هایش ۲۴۸ مطلب منتشر شد که بیش از ۳۰۰ هزار کلمه در آنها به کار رفته است. به تعبیر استادکار اگر هر ۲۵۰ لغت را یک صفحه رقعی در نظر بگیریم، برای این حجم از لغات نیاز به هزار و ۱۹۰ صفحه کاغذ داریم و با این حجم از لغات می‌توان تقریبا ۹ کتاب ۱۲۰ صفحه‌ای داشت.

از میان تمام مطالب منتشر شده استادکار سه مطلب از پربازدیدترین‌ها بود. این مطالب شامل «بهترین زمان سمپاشی درختان میوه و باغچه چه زمانی است؟»، «بهترین لاستیک ایرانی برای ماشین‌های ایرانی کدام است؟» و «روش‌های ترکیب رنگ‌ها در نقاشی و ساختمان و ایجاد رنگ‌های سرد و گرم» است.

انجام سفارش‌ها در استادکار از ثبت سفارش تا پایان کار به طور میانگین ۲ روز و ۱۱ ساعت و ۱۷ دقیقه زمان نیاز دارد. پشتیبانی استادکار نیز در سال ۹۹، بیش از ۴۶۰ هزار تماس با مشتری و متخصص داشته است که مدت زمان این تماس‌ها بیشتر از ۴۰۰ هزار دقیقه بوده است.

انجام سفارش‌ها در استادکار به طور میانگین ۲ روز و ۱۱ ساعت و ۱۷ دقیقه زمان نیاز دارد

استادکار در بخش دیگری از گزارش خود به «ترین‌های استادکار» اشاره کرده است که نتایج جالب توجهی داشته است. بیشترین سفارش انجام شده ۵۱ سفارش انجام شده بود که بابت این سفارش‌ها ۸ میلیون و ۵۶۰ هزار تومان پرداخت شد. بیشترین کار انجام شده توسط یک متخصص هزار و ۴۳۴ سفارش بوده که ۲۰۹ میلیون و ۴۸۰ هزار تومان درآمد کسب کرده است. پردرآمدترین متخصص استادکار ۸۴۰ سفارش انجام داده است و درآمد او ۶۸۹ میلیون و ۸۷۹ هزار تومان درآمد داشته است. تعمیر و نگه‌داری آسانسور با دو سفارش کمترین خدمتی بود که سال گذشته از طریق این پلتفرم سفارش داده شده است. شمع و وایر با میانگین هزینه ۳۷ هزار و ۵۰۰ تومان ارزان‌ترین خدمت استادکار و بازسازی ساختمان با ۵ میلیون و ۹۷۵ هزار گران‌ترین خدمات استادکار است.

تعمیر و نگه‌داری آسانسور با دو سفارش کمترین خدمتی بود که سال گذشته سفارش داده شد

براساس جدول عرضه و تقاضایی که استادکار تهیه کرده، به نسبت عرضه و تقاضا در گروه‌های خدمتی پرسفارش پرداخت است. بر این اساس سه خدمت لوله‌کشی، سرمایش و گرمایش و نظافت، عرضه و تقاضای زیادی دارد. در مقابل گروه خدماتی چون دکوراسیون و بنایی تقاضا بسیار و عرضه کم است. آهنگری و جوشکاری و در و پنجره تقاضا و عرضه کم است. خدمات بسیاری چون قالیشویی و مبل‌شویی، خشکشویی و اتوشویی، اسباب‌کشی،برق و الکترونیک و لوازم آشپزخانه تقاضا کم است؛ اما عرضه زیاد است.

نسبت عرضه و تقاضا در گروه‌های خدمتی پرسفارش پرداخت

مشتریان استادکار در سال ۹۹

استادکار در بخش دیگری از گزارش خود به بحث مشتریان پرداخته است چون یک سمت بازار استادکار مشتریان است. براساس این گزارش بیش از ۹۳ درصد مشتریان از کیفیت خدمات راضی هستند، ۶.۴۶ درصد هم از خدمات استادکار اظهار نارضایتی کردند.

مشتریان استادکار ۹۳ درصد از خدمات این پلتفرم راضی بودند

طبق برآوردهای گزارش استادکار، مشتریان بیشترین تعداد سفارش‌ها را در روزهای یکشنبه و سه شنبه ثبت می‌کنند. در ساعات میانی روز یعنی ساعت ۱۱ تا حدود ۱۵  هم پیک افزایش ثبت سفارش وجود دارد. به نظر می‌رسد در ساعات ناهار که زمان استراحت است، مردم سفارش‌های خود را ثبت می‌کنند.

در میانه روز تعداد ثبت سفارش‌ها در استادکار بسیار است

در استادکار مشتری می‌تواند زمان مراجعه متخصص به محل موردنظر خود را انتخاب کند. براساس جدول زیر مشتریان ترجیح می‌دهند روزهای پنجشنبه و در ساعات میانی روز متخصص استادکار برای انجام فعالیتشان مراجعه کنند.

روز پنجشنبه بیشترین سفارش‌ها در استادکار ثبت می‌شود

 

بیش از ۱۰۰ خدمت متنوع توسط استادکار عرضه می‌شود. گروه نظافت با ۲۵/۷۵ درصد بیشترین نرخ سفارش را به خود اختصاص داده است که استقبال از این خدمت را می‌توان  به دلیل ماهیت زندگی شهرنشینی و جنس خدمت دانست. پس از آن خدمت سرمایش و گرمایش با ۱۳/۲۱درصد قرار دارد.آهنگری و جوشکاری با ۲/۵۳ درصد کمترین استقبال از آن شد.

گروه خدماتی نظافت بیشترین تعداد سفارش در استادکار را دارد

متخصصان استادکار در سال ۹۹

دیگر سمت بازار خدمت استادکار، متخصصان است. در استادکار متخصصان براساس ۵ شاخص عملکردی مورد قضاوت مشتریان قرار می‌گیرند. این شاخص‌ها شامل کیفیت، انصاف، مسئولیت‌پذیری،وقت‌شناسی و رفتار است. آنطور که استادکار به دست آورده، عدم ثبات و تلاطم قیمت‌ها در سال اخیر، بیشترین نارضایتی را به همراه داشته است که در میزان امتیاز آنها به متخصصان هم تاثیر گذاشته است. با این حال ۹۰ درصد متخصصان میانگین امتیازی بالای ۸ از نظرخواهی مشتریان گرفته‌اند.

مشتریان بیشترین رضایت را از متخصصان استادکار دارند

ازنظر جنسیت در استادکار۹۶/۴۷ درصد آقا هستند و سهم کمی از متخصصان یعنی ۳/۵۳درصد به خانم‌ها اختصاص دارد؛ اما نسبت سهم درآمدی خانم‌ها به سهم از کار، بالاتر از آقایان است. از منظر حجم تراکنش و درآمد متخصصان استادکار، گروه خدمات دکوراسیون با ۲۳/۷۲درصد بیشترین درآمد تراکنش را به خود اختصاص داده و بنایی با ۱۵/۲۹ درصد در رتبه دوم است. آهنگری و جوشکاری همانطور که از نظر تعداد سفارش کمترین سهم را به خود اختصاص می‌دهد، از منظر تراکنش و درآمد هم با ۱۲/۲ درصد کمترین درآمد تراکنش را دارد.

گروه خدمت دکوراسیون بیشترین حجم درآمد را به خود اختصاص داده است

تاثیر کرونا بر فعالیت استادکار

پایان سال ۹۸ با ورود موج اول کرونا استادکار هم با کاهش سفارش مواجه شد؛ اما پس از مدتی با اقداماتی چون «آموزش اقدام‌های حیاتی به متخصصان در زمان مراجعه به منزل مشتری و حین انجام کار»، «اطلاع‌رسانی به مشتریان برای نحوه برخورد با متخصصان و کارهایی که باید در زمان مراجعه متخصص انجام دهند» و «تهیه ماسک و دستکش رایگان برای متخصصان» دوباره فعالیت متخصصان و ثبت سفارش مشتریان آغاز شد و سفارش‌ها رفته رفته افزایش یافت.

در پیک دوم کرونا دوباره سفارش‌های استادکار افزایش پیدا کرد

متن کامل گزارش عملکرد استادکار در سال ۹۹ را از طریق لینک زیر بخوانید:

گزارش سالیانه استاد سال ۹۹

https://pvst.ir/a1a
بهناز توحیدینویسنده میهمان

  سال ۸۷ به امید تغییرات بسیار در جامعه‌ام رشته علوم ارتباطات شاخه روزنامه‌نگاری را برگزیدم. به صورت پراکنده در همشهری و مجله فرهنگ وسینما می‌نوشتم. اما همواره فکر و ذکر منِ تازه‌کار پیرامون مسائل اجتماعی و سیاسی می‌گذشت. تا اینکه سال ۹۵ وارد پیوست شدم و به واسطه پیوست پا به دنیای بیکران فناوری گذاشتم و عاشقش شدم.

  تمام مقالات

  یک دیدگاه

  1. مفید و مختصر
   گزارش سالیانه فروشگاه های اینترنتی بزرگ واقعا برای مدیران کسب و کار های کوچیک در حال رشد کمک کننده ست.
   من دیجیکالا رو خونده بودم
   اما توی حوزه خدمات این اولین گزارش سالیانه ای بود که خوندم!
   مرسی :)

  ارسال دیدگاه

  نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

  *

  برای بوکمارک این نوشته
  Back To Top
  جستجو