skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

آیا رمزارز اتریوم می‌تواند بازار را کنترل کند؟

۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۹ بهمن ۱۴۰۱

اتریوم امسال عملکرد بهتری نسبت به رقبای دیجیتال بزرگ خود داشت که عامل آن نیز افزایش توجه به اقتصاد نامتمرکز (DeFi) و خبر یک تغییر فنی در سیستم اتریوم در تابستان سال آتی است، اما این ارز با مشکلاتی مواجه است که ممکن است در این روند صعودی اختلال ایجاد کند.

به گزارش پیوست به نقل از رویترز، اتریوم که بیش از 350 درصدی طی سال جاری رشد داشته بیشترین ارزش بازار را پس از بیت‌کوین به خود اختصاص داده‌است، اما حافظه نهان محدود و چالش‌های اجرایی ممکن است این رمزارز‌ را در مقابل رقیب بزرگش تضعیف کند.

در جهان رمزارزها، عبارت «اتریوم» و «اتر» تقریبا به مترادف تبدیل شده‌اند. از لحاظ فنی اتریوم شبکه بلاک‌چینی است که در آن اپلیکیشن‌ها نامتمرکز جا می‌گیرند و اتر توکن یا ارزی است که استفاده از این اپلیکیشن‌ها را امکان پذیر می‌کند.

طبق داده‌های CoinGecko.com، سرمایه بازار اتریوم روز جمعه به 410 میلیارد دلار رسید که در رده دوم نسبت به یک هزار میلیارد دلار سرمایه بازار بیت‌کوین قرار می‌گیرد. این رمزارز روز پنجشنبه اوج قیمت 3 هزار 610 دلار را ثبت کرد و حداقل یک درصد رشد کرد.

با این حال بیت‌کوین نیز با رشدی معمولی امسال 97 درصد افزایش قیمت داشت، هرچند که این رمزارز در میانه آوریل اوج قیمتی  کمتر از 65 هزار دلار را ثبت کرد تقریبا 18 درصد سقوط کرد.

تقاضای جهانی برای اتریوم افزایش یافته اما عرضه محدود است. براساس اطلاعات کراکن که یک وبلاگ تحقیقی متعلق به صرافی رمزارز کراکن است، ذخیره این توکن در صرافی‌ها در ماه آوریل به پایین‌ترین سطح خود در حدود 2 تا 2/1 رسید.

برادلی کم مدیرعامل ارائه دهنده دومین بلاکچین Unstoppable Domains می‌گوید: «این بیشتر یک سکه است. این اکوسیستم کاملی است که به دیگر اپلیکیشین‌ها اجازه ساخت می‌دهد.»

در قلب روند صعودی اتریوم DeFi قرار دارد که بر مبنای پلتفرم‌های رمزارز نفر-به-نفرطراحی شده که قرار است اعطای وام خارج از موسسات بانکداری سنتی را تسهیل کند. بسیاری از وب‌سایت‌ها با الگوریتم‌هایی با استفاده از یک کد منبع باز روی شبکه اتریوم فعالیت می‌کنند و این الگوریتم‌ها نرخ را به صورت لحظه‌ای براساس عرضه و تقاضا مشخص می‌کنند.

داده‌های DeFi Pulse نشان می‌دهد که ارزش قفل شده یا به عبارتی تعداد کل وام‌های پلتفرم‌های DeFi روز جمعه به 79 میلیارد دلار رسید که نسبت به 11 میلیارد دلاری که در ماه اکتبر قفل شده بود 600 درصد رشد کرده است.

با این حال DeFi نیز مشکلات خود را دارد. موسسه تحقیقاتی Dune Analytics نشان داد که 2 تا 5 درصد از تراکنش‌های صرافی‌های نامتمرکزی که براساس اتریوم ساخته شده‌اند به دلیل پیچیدگی‌های افت یا قیمت ناکافی «گس» (هزینه انرژی این شبکه بلاک‌چینی) به شکست مواجه شدند.

برای مثال از 15 تا 21 آوریل، نزدیک به ۱/۱ میلیون تراکنش روی صرافی Unisap که یک پروتکل DeFi برای تبادل رمزارز‌ها است انجام گرفت و داده‌های پلتفرم‌های تحلیلی Etherscan و Dune Analytics نشان می‌دهد که از این بین 241 هزار و 262 مورد با شکست مواجه شد که حاکی از شکست تراکنش‌های زیادی در شبکه اتریوم است.

الکس ویرن مدیرعامل صرافی رمزارز IDEX می‌گوید: «DeFi رشد شهابی را در آینده خود دارد اما این رشد با خطراتی همراه است.»

او با اشاره به اینکه می‌توان یک تراکنش را در ابتدای صف انجام تراکنش‌ها قرار داد گفت: «مشکلاتی مثل با شکست مواجه شدن تراکنش‌ها و جلو زدن در صف در پس زمینه قرار دارند و هرروز میلیون‌ها دلار برای کاربران هزینه دارند. این مشکلات بزرگ جذابیت این محصولات را برای مخاطبان عمده کاهش می‌دهد و در نهایت از رشد اکوسیستم جلوگیری می‌کند.»

ویرن برآورد کرده که امسال تا کنون بیش از 285 میلیون دلار در هک‌های DeFi به سرقت رفته است.

طرفداران می‌گویند که سایت‌های دیفای آینده خدمات مالی هستند و راهکاری ارزان، پربازده و قابل دسترسی برای رسیدن به اعتبار در اختیار مردم و شرکت‌ها می‌گذارند.

دست انداز‌های تکنولوژی

اتریوم به دلیل ناتوانی این شبکه در برآورده کردن تقاضای عظیم بدون هزینه بالا و اجرای آهسته تراکنش‌ها نیز با رکود مواجه شده است.

اولین مرحله بروزرسانی اتریوم 2.0 که سال گذشته آغاز شد قرار است مشکلاتی مثل سرعت، بازده و مقیاس پذیری این شبکه را حل کند.

با این حال جان وو نماینده AVA Labs که پلتفرمی منبع باز برای اپلیکیشن‌های امور مالی است می‌گوید که سال‌ها روی برنامه گذار به اتریوم 2.0 کار شده است.

او می‌گوید: «زمان بندی چندین مرتبه به تاخیر افتاده و با عدم اطلاع از این موضوع نمی‌توان احساس آسودگی کرد.»

اتریوم با رقابت جدی از سوی شبکه‌هایی مثل Avalanche از AVA Labs و زنجیره هوشمند بایننس مواجه است که هردو دارایی‌ها و کاربرد‌های اتریوم رقابت می‌کنند. داده‌های AVA Labs نشان می‌دهد که کاربران بیش از 170 میلیون دلار اتریوم را از ماه فوریه به Avalance منتقل کرده‌اند.

یک تقویت فنی دیگر

هنوز امید به یک تغییر فنی به نام EIP (پیشنهاد بهبود اتریوم)1559، که قرار است ماه جولای اجرایی شود باعث شده تا ذخیره اتریوم کاهش یابد و قیمت این رمزارز بالا برود.

تحلیلگران می‌گویند EIP-1559 با معرفی یک مکانیزمی برای کاهش یک سری هزینه‌های تراکنش که سرعت صدور توکن را کاهش می‌دهد، قرار است ‌نوسان هزینه‌های شبکه اتریوم را کاهش دهد.

ریچارد گالوین هم‌بنیان‌گذار و مدیرعامل صندوق رمزارز Digital Asset Capital Management می‌گوید: «ارقام زیادی درمورد تاثیر احتمالی این موضوع و یک اتفاق شبیه به هاوین بیت‌کوین گفته می‌شود».

طبق گفته او «اینها همگی عوامل بسیار مثبتی هستند که حدس می‌زند در ارزش‌گذاری دوباره قدرت زیادی داشته باشند.»

منبع: Reuters

https://pvst.ir/a0c

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو