skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

تعطیلی دومین صرافی بیتکوین ترکیه به دنبال کسری بودجه

۴ اردیبهشت ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۷ اردیبهشت ۱۴۰۰

وی‌بیتکوین (Vebitcoin)، دومین صرافی رمزارز ترکیه است که در مدت زمان کمتر از یک هفته ناگهان و به دنبال مشکلات مالی تعطیل شد. در بیانیه‌ای که در وبسایت این صرافی منتشر شد، آمده است: «به دلیل افزایش علاقه به کریپتو، تراکنش‌های از آنچه انتظار می‌رفت دشوارتر شدند. متاسفانه این وضعیت ما را در شرایط اقتصادی دشواری قرار داده است.» این صرافی می‌گوید که برای «رعایت حقوق مدعیان» معاملات را متوقف کرده و به زودی اطلاعات بیشتری را در این باره ارائه خواهد کرد.

به گزارش پیوست، وی‌بیتکوین دومین صرافی ترکیه‌ای است که در مدت کمتر از یک هفته تعطیل می‌شود. اواخر هفته گذشته روز چهارشنبه صرافی تودکس (Thodex) ابتدا با اشاره به سرمایه‌گذاری خارجی و الزام توقف فعالیت برای چند روز و سپس با اشاره به حملات سایبری فعالیت خود را متوقف کرد.

وی‌بیتکوین یکی از صرافی‌های کوچک کشور است. حجم معاملات روزانه این صرافی روز گذشته به 60 میلیون دلار رسید. اما در مقابل حجم معاملات روزانه تودکس در آخرین روز معاملات 585.5 میلیون دلار بود. پاریبو (Paribu) یکی از بزرگترین صرافی‌های ترکیه امروز به رکورد 1 میلیارد دلار حجم معاملات در روز دست پیدا کرد.

معاملات بیتکوینی روز گذشته 56 درصد از حجم معاملات روزانه این صرافی را تشکیل می‌دادند و پس از آن ریپل با 10 درصد و استلار با 6 درصد در رده‌های بعدی بودند. مقدار بودجه‌ مورد نیاز این صرافی هنوز مشخص نیست.

کمی پس از این بیانیه، MASAK نهاد مبارزه با جرایم مالی ترکیه تمامی حساب‌های بانکی مربوط به وی‌بیتکوین را مسدود کرد و به بررسی شرکت و مدیرانش پرداخت.

مرتکان بایراکتار، یکی از وکلایی که هفت نفر را در پرونده‌ای علیه صرافی تودکس نمایندگی می‌کند در مصاحبه با وبسایت دیکریپت گفت: «مسدود کردن حساب‌های بانکی اولین گام ضروری برای محافظت از مدعیان شاکیان شرکت (کسانی که در دادگاه از این صرافی شکایت کرده‌اند) است. او افزود «این هفته برای رمزارز‌ها در ترکیه فاجعه بار بود.»

در مجموع و با احتساب تودکس و وی‌بیتکوین، 31 صرافی در ترکیه وجود دارد. صرافی‌ها برای بدست آوردن اعتماد مشتریان خوب است که با یک برند جهانی همکاری داشته باشند.

وی‌بیتکوین خودش را به عنوان «همکار ترکیه‌ای» BitGo که یک شرکت دارایی‌های دیجیتال در کالیفرنیا است توصیف می‌کند. در این توصیف آمده است که «تمامی محصولات صرافی ما که در حال همکاری با BitGo است تحت پوشش بیمه قرار دارد.»

توییتی از 4 ژوئن سال 2020 می‌گوید: «وی‌بیتکوین همکار ترکیه‌ای BitGo یعنی مهمترین بانک ذخیره سرد رمزارز جهان است.»

اما سخنگوی BitGo در تماس با وبسایت دیکریپ تصریح کرد که وی‌بیتکوین تنها مشتری کیف‌پول داغ این شرکت است و مشتری کیف‌پول سرد آنها محسوب نمی‌شود و به هیچ وجه همکار آنها نیست. او گفت: «آیا وی‌بیتکوین درمورد رابطه‌اش با ما اغراق کرده است؟ احتمالا» و افزود که اطلاعی نداشته وی‌بیتکوین چه تصویری از رابطه آنها به نمایش گذاشته است.

به‌هرحال وب‌سایت‌های مشهور رمزارزی در ترکیه روی رابطه وی‌بیتکوین با بیت‌گو تاکید داشته‌اند. کوین‌بالینا (Coinbalina) یک وبسایت مشهور رمزارزی در ترکیه در آگوس سال 2019 نوشت که «دارایی‌های رمزارزی وی‌بیتکوین تا سرحد 100 میلیون دلار بیمه شده‌اند و این صرافی در حال همکاری با BitGo یعنی شرکت امنیت بلاکچینی است که از طریق شرکت بیمه Lloyd’s of London پوشش بیمه را ارائه می‌دهد». وبسایت مشهور دیگری به نام اوزمان‌کوین (Uzmancoin) در ماه سپتامبر 2020 گفت که «تمامی محصولات و دارایی‌های صرافی وی‌بیتکوین به واسطه رابطه آن با BitGo بیمه شده‌اند.»

سخنگوی بیت‌گو در مصاحبه با دیکریپ گفت: «بیمه این شرکت تنها ضرری را جبران می‌کند که BitGo مسئول آن باشد و کاری با معاملات وی‌بیتکوین ندارد. مشتریان ترکیه‌ای وی‌بیتکوین نباید انتظار هیچگونه جبران خساری از سوی این شرکت داشته باشند.»

منبع: Decrypt

https://pvst.ir/9yl

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو