skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

نوآوران فین‌تک پیش از بانک‌ها از زیرساخت بلاکچین استفاده می‌کنند

۲۴ فروردین ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

نوآوران فین‌تک در پشت صحنه با زیرساخت بلاکچین درحال تقویت انقلاب بانکداری هستند. تکنولوژی بلاکچین تاثیر چشمگیری روی جهان بانکداری داشته است. بانک‌های بزرگ جهان از جمله جی‌پی مورگان، بانک انگلستان و بانک دویچه از اولین بانک‌هایی هستند که از این تکنولوژی استفاده می‌کنند. بانک‌ها بیش از پیش از دارایی‌های دیجیتال و تکنولوژی بلاکچین در فعالیت‌های داخلی خود بهره می‌گیرند تا خدمات خود را بهبود بخشیده و به بازدهی برسند.

به گزارش پیوست، با این حال تنها چند بانک از پتانسیل تکنولوژی بلاکچین برای توسعه محصولات ارتباط با مشتری استفاده کرده‌اند. در عوض این متخصصان فین‌تک هستند که برای اپلیکیشن‌های ارتباط با مشتری از تکنولوژی بلاکچین استفاده می‌کنند؛ برای مثال صرافی ارز دیجیتال کوین‌بیس آمریکا در حوزه ارتباط شرکت با مشتری (B2C) و ارائه‌دهندگان بانکداری به عنوان یک خدمت از جمله بانیکس، کانتیس و سیناپس در حوزه روابط تجاری شرکت‌ها (B2B) از تکنولوژی بلاکچین استفاده می‌کنند.

این نوآوران و دیگر فعالان حوزه بانکداری، به موسسات مالی که قصد سرمایه‌گذاری روی رشد گسترده فضای دارایی‌های دیجیتال دارند و می‌خواهند با خدمات مالی مشتریان خود را تقویت کنند، تکنولوژی و خدماتی را ارائه می‌کنند.

بانک‌ها چطور از زیرساخت بلاکچین استفاده می‌کنند

بلاکچین و اپلیکیشن‌های آن امکان جریان سریع تراکنش‌ها و امنیت بیشتر نسبت به روش‌ها، پایگاه‌های داده و تکنولوژی سنتی (از جمله شبکه مالی SWIFT که حالا یک دهه قدمت دارد) را فراهم می‌کنند. زیرساخت بلاکچین امنیت، شفافیت، اعتماد، قابلیت برنامه‌‌ریزی و انعطاف را با هزینه‌ کمتر و مقیاس عظیم ارائه می‌کند.

به‌علاوه دفترکل‌های مشترکی که بلاکچین در اختیار بانک‌ها قرار می‌دهد به آنها، موسسات مالی و دیگر بازیگران اجازه می‌دهد تا ثبت تراکنش‌ها را با امنیت بیشتری انجام دهند. تراکنش‌های بلاکچین محور امنیت را افزایش داده و احتمال نفوذ به پرداختی ها یا دسترسی و دستکاری جزئیات تراکنش را کاهش می‌دهد.

بانک‌ها و موسسات مالی به روش‌های متعددی از زیرساخت بلاکچین استفاده می‌کنند. دو حوزه مهم استفاده از این تکنولوژی در بخش پرداخت‌ها و ترخیص و تصفیه است.

پرداخت‌ها

زیرساخت بلاکچین به بانک‌ها کمک می‌کند تا تراکنش‌های پرداختی را تسریع کنند و هزینه‌های پردازش را کاهش دهند. تراکنش از طریق بلاکچین سطح بالایی از امنیت را به دنبال دارد و دیگر نیازی به تایید یک شخص ثالث نیست. در واقع بانک Banco Santander در اسپانیا در حال توسعه راه‌حل بلاکچین محوری است که انتظار می‌رود هزینه‌ها را تا 20 میلیارد دلار کاهش دهد.

ارائه‌دهندگان بانکداری به عنوان خدمت، محصولاتی را ارائه می‌کنند که با مهار کردن زیرساخت بلاکچین و دارایی‌های دیجیتال فرصت مناسبی را برای ارائه محصولات ارتباط با مشتری فراهم می‌کند. برای مثال اپلیکیشن TextBit از پلتفرم بانکداری Baanx می‌تواند «پول یا دارایی‌های دیجیتال/رمزارز‌ها» را از طریق یک شماره تلفن و با نرخ انتقال میان‌بانکی به هرکسی منتقل کند و مشتری نیازی به پرداخت هزینه در جای دیگری نخواهد داشت.

ترخیص و تصفیه

زیرساخت بلاکچین را می‌توان برای تصفیه امن و شفاف تراکنش‌ها استفاده کرد. بانک‌های جی‌پی‌مورگان و HSBC تازه‌ترین بانک‌هایی هستند که به جمع بازیگران جهانی که از اپلیکیشن‌های بلاکچین با این هدف استفاده می‌کنند پیوسته‌اند.

فرایند‌های شفاف‌سازی و توافق بلاکچین محور باعث صرفه جویی در زمان و هزینه می‌شود و بانک‌ها می‌توانند کارکنان مورد نیاز برای این بخش از کار خود را کاهش دهند. گروه معامله گران سهام NASDAQ OMX که روی معاملات تکنولوژی محور تمرکز دارند نیز در حال کار با اپلیکیشن‌های بلاکچین محور برای «کاهش زمان، هزینه‌ها و نقاط اختلاف در بازار‌های مالی» هستند.

استفاده از زیرساخت بلاکچین در جهت نفع سازمان‌ها و مشتریان

نو‌آوران فین‌تک با زیرساخت تخصصی بلاکچین و تجربه دارایی‌های دیجیتال بخش در حال رشدی از جهان خدمات پرداخت و امور مالی محسوب می‌شوند. این بخش با رشد ناخالص سالیانه 60 درصد تا سال 2025 ارزشی بالغ بر 40 میلیارد دلار خواهد داشت. با این سرعت رشد و همچنین نوآوری محصولی و خدماتی، بازار بلاکچین جهانی قرار است میزبان نوآوران تازه‌ای از حوزه فین‌تک باشد که در آینده‌ای نزدیک سیستم مالی را رهبری خواهند کرد.

موسسات مالی، از جمله بانک‌های سنتی، شرکت‌های پرداخت، بازرگانان تجارت الکترونیک، ارائه‌دهندگان خدمات معامله بازار فارکس، صرافی‌ها، نو بانک‌ها و حتی شرکت‌های کوچک و متوسط در سال 2021 در حال بررسی مزیت‌های دارایی دیجیتال هستند. ارائه‌دهندگان زیرساخت بلاکچین در کنار بازیگران سنتی، محصولات و خدمات بلاکچین محوری را ارائه می‌کنند.

به‌علاوه تکنولوژی بلاکچین و محصولات هوش مصنوعی و نظارت آن باعث تضمین امنیت و کاهش هزینه تراکنش‌ها و کلاهبرداری‌های آن می‌شود. ارائه‌دهندگان بانکداری به عنوان یک خدمت از زیرساخت بلاکچین و هوش مصنوعی برای ارائه خدمات سریع و پربازده مالی به شرکت‌ها استفاده می‌کنند. حاصل یک مجموعه‌ای از محصولات پیشنهادی از جمله کارت‌های اعتباری و کیف‌پول‌های رمزارزی و همچنین درگاه‌های پرداخت صرافی‌ها، ارائه دهندگان کیف پول و بازرگانان تجارت الکترونیک است.

منبع: Finextra

http://pvst.ir/9ur

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو