skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

هدرا هشگراف چیست؟

۱۷ فروردین ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۸ دقیقه

هدرا هشگراف (Hedra Hashgraph) خودش را به عنوان جایگزین بلاکچین معرفی می‌کند که امکان تراکنش سریع و ارزان را دارد. در اکثر پروژه‌های بلاک‌چین، فرایند تایید به ماینینگ متکی است، این فرایند که مصرف انرژی بسیار بالایی دارد با استفاده از کامپیوتر‌هایی محاسباتی دشوار را برای تایید تراکنش‌ها انجام می‌دهد. آیا هدرا هشگراف با حذف کامل ماینینگ و استفاده از یک ساختار دفتر ثبت کاملا نوین می‌تواند این مشکل را حل کند؟

به گزارش پیوست به نقل از دیکریپت، هشگراف یک بلاکچین نیست زیرا هیچ زنجیره بلوکی ندارد. بهتر است این شبکه را به عنوان یک نمودار تصور کنید که هرچه تعداد تراکنش‌های شبکه بیشتر باشد، سرعت تایید تراکنش‌ها افزایش می‌یابد. تکنولوژی زیربنای این شبکه که به اختصار DAG نام دارد، نمودار جهت‌دار غیرمدور (Directed Acyclic Graph) است.

این تکنولوژی به گونه‌ای طراحی شده که با استفاده از آن شبکه هدرا هشگراف می‌تواند به بیش از 100 هزار تراکنش در ثانیه دست پیدا کند و درنتیجه رقیب بزرگی برای ویزا و دیگر سیستم‌های پرداخت معروف محسوب می‌شود.

شبکه هدرا در حال حاضر ۶/۵ میلیون تراکنش در روز انجام می‌دهد و میانگین زمان برای هر تراکنش 5 ثانیه است-این رقم از مجموع ۱/۲ میلیون تراکنش در شبکه اتریوم و 300 هزار تراکنش شبکه بیت‌کوین بیشتر است.

هدرا هشگراف چگونه عمل می‌کند؟

شورایی متشکل از 19 شرکت چند‌ملیتی از سراسر جهان این پلتفرم و نرم‌افزاری که روی میلیون‌ها گره این پلتفرم فعالیت می‌کند را اداره می‌کنند. گره‌های هشگراف برخلاف ماینینگ برای رسیدن به توافق با یکدیگر «سخن‌چینی» می‌کنند و نوشته‌های مربوط به تاریخچه تراکنش در شبکه را مقایسه می‌کنند.

این گره‌ها در فرایند سخن‌چینی خود چند «شاهد معروف» را انتخاب می‌کنند. هر شاهد یک رخداد یا یک تراکنش است که به دلیل مخابره به گره‌ها در فرایند اولیه معروف می شود. سپس گره‌های منتخب درمورد شاهدان معروف در اکثریت گره‌ها سخن‌چینی می‌کنند.

«پس کاری که ما می‌کنیم این است که همانند حالت عادی صحبت می‌کنیم تا تراکنش‌ها انجام شود، ما کمی اطلاعات اضافه می‌کنیم و این کار تاریخچه کامل را در اختیار ما می‌گذاردو این تاریخچه یک هشگراف نام دارد.»

لیمون برد

هدف رسیدن به نقطه‌ای به نام «دید قدرتمند» است که در آن دو گره می‌توانند به شکل مطمئن تصمیمی-یا خروجی یک رای-را در کنار یک گره سوم پیش‌بینی کنند و دلیلش هم این است که آنها در مراحل متعددی از این فرایند به نتیجه‌گیری یکسان رسیده‌اند.

هدرا امیدوار است که درآینده نیاز به اجازه برای گره‌های شبکه‌ اصلی را حذف کند و درنتیجه افراد بیشتری امکان مشارکت در فرایند تایید را دارا باشند و این موضوع آنها را در برابر حملات محافظت کند.

چهار خدمت اصلی هدرا

شبکه هدرا هشگراف از چهار بخش یا خدمت اصلی تشکیل شده که امکان تراکنش، ایجاد و اجرای قرارداد‌های هوشمند، انتقال فایل و غیره را فراهم می‌کنند. این خدمات عبارتند از:

  • HBAR: رمزارزی که برای ممکن ساختن هزینه پایین و تراکنش‌های قابل تنظیم در هدرا استفاده می‌شود.
  • قرارداد‌های هوشمند: این قرارداد‌ها برای اجرای خودکار یک منطق و ساخت اپلیکیشن‌های نامتمرکز با اهداف مختلف استفاده می‌شوند.
  • خدمت فایلی:‌ برای ذخیره فایل گسترده و توزیعی با امکاناتی همچون ضمیمه و حذف کردن.
  • خدمت اجماع: برای دستیابی به اجماع سریع، منصفانه و امن در هر زمینه‌ای که نیاز به اعتماد داشته باشد.

هدرا چه تفاوتی با بلاک‌چین دارد؟

تفاوت اصلی هدرا هشگراف و برخی پلتفرم‌های مبتنی بر بلاک‌چین این است که شبکه هدرا نیازی به محاسبه سنگین اثبات کار ندارد و درنتیجه نیازی به مصرف عظیم انرژی نیست.

مزیت‌های هدرا هشگراف

هدرا هشگراف ادعا می‌کند که حتی با وجود تبهکار در این شبکه نیز بالاترین سطح امنیت را از طریق سیستمی به نام aBFT که در هر گره به کار گرفته می‌شود تضمین می‌کند.

هدرا هشگراف به این دلیل از بلاک‌‌چین‌های بیت‌کوین یا اتریوم سریع‌تر است که می‌تواند تراکنش‌ها را به جای زنجیره به صورت موازی پردازش کند و لیتنسی یا تاخیر پایینی دارد، تنها چند ثانیه برای ارسال تراکنش و تایید آن از سوی شبکه زمان نیاز است.

پلتفرم هدرا هشگراف همانند اتریوم از زبان برنامه‌‌نویسی هدفمندی به نام Solidity استفاده می‌کند که معمولا برای قرارداد‌های هوشمند کاربرد دارد. از آنجایی که این پلتفرم امکان استفاده از قرارداد‌های هوشمند را دارد می‌توان از آن برای اپلیکیشن‌های نامتمرکز (Dappها) نیز استفاده کرد که برای موارد بسیاری از جمله بازی، محصولات امور مالی نامتمرکز (DeFi)، هویت دیجیتال و غیره کاربرد دارد.

همچنین سرعت و هزینه تراکنش‌های این شبکه نیز بسیار پایین است و تراکنش‌ها ظرف تنها چند ثانیه به انجام می‌رسند و هزینه آنها کمتر از یک سنت است. این رقم در مقایسه با تراکنش‌های بیت‌کوین که بیش از 10 دقیقه زمان می‌برند و میانگین هزینه آنها در سال 2020 یک دلار بوده جالب توجه است. در اوایل سال 2021، هزینه تراکنش‌های بیت‌کوین تا بیش از 10 دلار و تا اوج 30 دلار افزایش یافت.

معایب هدرا هشگراف

هدرا هشگراف برخلاف رمزارزها منبع باز نیست. این تکنولوژی ثبت حق امتیاز شده و توسعه دهندگان نمی‌توانند پروتکلی را برای ایجاد نسخه‌های عمومی مشتق از این شبکه در آن القا کنند، در صورتی که بیت‌کوین (BTC) شکافته و بیت‌کوین کش (BCH) از آن گرفته شد و سپس بیت‌کوین SV (BSV) نیز از بیت‌کوین کش ساخته شد.

سورلدز (Swirlds) شرکت سازنده این پلتفرم می‌گوید که این الگوریتم برای جلوگیری از سوخت اثرات شبکه ثبت حق امتیاز شده و معتقد است که با افزایش کاربران، ارزش هشگراف نیز افزایش خواهد یافت. از آنجایی که مشتقات شبکه جوامع و پایگاه کاربری را نیز شکاف می‌دهند، این موضوع برای شرکت‌هایی که روی زنجیره قابل اشتقاق ساخته می‌شوند خطرناک است؛ هدرا با ثبت امتیاز این مشکل را حل کرده است.

هدرا هشگراف از زمان راه‌اندازی در سال 2019 همواره به توان خود افزوده و مدعی است که می‌تواند بیش از 10 هزار تراکنش را در ثانیه پشتیبانی کند و تا به امروز این ادعا برای تراکنش‌های توکن استاندارد HBAR صحت داشته است. با این حال، این شبکه در حال حاضر برای تراکنش‌هایی که یک قرارداد هوشمند را تشکیل می‌دهند به 10 تراکنش در ثانیه محدود است. این رقم با اتریوم و دیگر بلاکچین‌های مجهز به قرارداد هوشمند همسان است.

این شرکت اعلام کرده که تعداد تراکنش‌های قرارداد‌های هوشمند نیز با گذشت زمان افزایش خواهد یافت. تا آن زمان، روشن نیست که آیا می‌توان از هدرا هشگراف برای بار سنگین اپلیکیشن‌های نامتمرکز معروفی که در دیگر شبکه‌ها دیده شده استفاده کرد.

با وجود موفقیت هدرا، کمی زمان برد تا این موفقیت‌ها تاثیر خود را روی توکن این شبکه نمایان کنند. HBAR با قیمت ۰/۳۶ عرضه شد اما به سرعت تا قیمت ۰/۰۳ دلار یعنی کمتر از یک دهم ارزش اولیه سقوط کرد و در دوره 2019 تا 2020 عمدتا روی همین قیمت باقی ماند. اما شرایط در سال 2021 تغییر کرد، قیمت این توکن به اوج ۰/۴۲ دلاری رسید.

همکاری‌های هدرا هشگراف

از زمان عرضه اولیه که بیش از یک سال پیش تکمیل شد، هدرا هشگراف موفق به همکاری و توافقاتی با چندین شرکت و موسسه در صنایع مختلف از جمله بوئینگ، LG، IBM و کالج دانشگاه لندن (UCL) شده است.

هدرا هشگراف در ماه فوریه سال 2020 گوگل را نیز وارد شورای اداره کننده خود کرد که این همکاری بزرگترین همکاری این شرکت تا به امروز است. گوگل به عنوان بخشی از این توافق یک گره از شبکه هدرا را اداره خواهد کرد و در مدیریت این شبکه به این شرکت کمک می‌کند.

به تازگی شرکت‌های پرداخت بانک استاندارد و غول انرژی EDF نیز به این شورا اضافه شده‌اند.

کدام شرکت‌ها روی این پلتفرم ساخته می‌شوند؟

  • پلتفرم معامله مجازی TrakInvest
  • Agryo یک پلتفرم اعطای وام کشاورزی که در حال ساخت یک مدل پیش‌بینی غیرمتمرکز با محوریت داده است.
  • Carbon، که اولین ارز پایدار را روی شبکه هدرا راه‌اندازی کرده‌ است.
  • AdsDax- یک بازار سریع و منصفانه تبلیغات که روی شبکه هدرا ساخته شده است.

آینده هدرا هشگراف

هدرا در ماه فوریه خدمت توکنی هدرا را راه‌اندازی کرد که امکان ایجاد توکن روی این پلتفرم را فراهم می‌کند. انتقال توکن‌ها تنها 0.001 دلار هزینه خواهد داشت. چندین پروژه در حال حاضر نیز روی شبکه هدرا در حال ساخت هستند اما خبر آن در ماه‌های آینده منتشر می‌شود.

همچنین در ماه‌های آتی قرار است چند ارتقای درآمد را برای شبکه اصلی هدرا هشگراف شاهد باشیم. براساس نقشه راهی که این شرکت ارائه کرده است، قرار است مقدار زمان خاموشی مورد نیاز برای نگهداری این شبکه کاهش یابد (برخلاف سکه‌های غیرمتمرکز که حتی در زمان ارتقا نیز به صورت دائم به کار خود ادامه می‌دهند).

این شبکه همچنین به قابلیت زمان‌بندی تراکنش‌ها مجهز خواهد شد. این قابلیت به شما اجازه می‌دهد که زمانی را در آینده برای انجام یک تراکنش مشخص کنید. همچنین می‌توان زمانی را مشخص کرد که پیش از انجام تراکنش افراد مشخصی آن را امضا کنند.

در نیمه دوم سال 2021، ارتقای شبکه‌ بیشتری برای هدرا در پیش است. این قابلیت‌های جدید شامل امکان تراکنش توسط طرفین متعدد و همچنین تقسیم بندی هستند که از طریق آن برای افزایش تعداد تراکنش‌هایی که شبکه قادر به پردازش آن است، این شبکه به «تکه‌هایی» تقسیم می‌شود.

منبع: Decrypt

http://pvst.ir/9tb

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو