skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

شماره تلفن و اطلاعات شخصی ۵۳۳ میلیون کاربر فیس‌بوک درز کرد

۱۴ فروردین ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۵ فروردین ۱۴۰۰

اطلاعات ۵۳۳ میلیون کاربر فیس‌بوک از طریق یکی از کاربران یک فروم هکری در یکی از این فروم‌ها منتشر شده است. این اطلاعات، شامل اطلاعات کاربران از ۱۰۶ کشور از جمله ۳۳ میلیون کاربر  آمریکایی، ۱۱ میلیون  کاربر از انگلستان و ۶ میلیون هندی است. در این میان اطلاعات ۳۰۱ هزار کاربر ایرانی نیز به چشم می‌خورد. اطاعات شامل شماره تلفن، آی‌دی فیس‌بوک، نام کامل، مکان، تاریخ تولد، و در برخی موارد آدرس ایمیل است.

به گزارش پیوست، وب‌سایت بیزنس اینسایدر نمونه‌ای از این داده‌ها را بررسی و با تطبیق یک سری اطلاعات با کاربران اعتبار آنها را تصدیق کرده است. همچنین این وب‌سایت با قابلیت بازیابی رمز عبور در فیس‌بوک نیز این اطلاعات را تایید کرده است.

آلون گال مدیر فنی شرکت اطلاعات سایبری هادسون راک می‌گوید داده‌های درز کرده اطلاعات با ارزشی در اختیار مجرمان سایبری قرار می‌دهد و امکان جعل هویت و دستیابی به اطلاعات ورود به حساب وجود دارد.

گال می‌گوید: «پایگاه داده‌ای به این مقیاس که شامل اطلاعات شخصی مثل شماره تلفن بسیاری از کاربران فیس‌بوک است یقینا باعث سو استفاده بازیگرانی برای مهندسی حملات یا هک خواهد شد.»
فیس‌بوک هنوز به درخواست‌های ما برای اظهار نظر در این باره پاسخ نداده است.

گال اولین بار در ماه ژانویه از این اطلاعات درز کرده مطلع شد. در آن زمان کاربری با یک تبلیغات هکری از طریق یک ربات ادعا می‌کرد که می‌تواند شماره تلفن صدها میلیون کاربر فیس‌بوک را در ازای پول ارائه کند. اما حالا تمام این داده‌ها به صورت رایگان روی یک فروم هکری ارائه شده و درنتیجه در دسترس بسیاری قرار خواهد گرفت.
این اولین باری نیست که شماره تلفن تعداد زیادی از کاربران منتشر شده است. نقطه ضعفی در سیستم فیس‌بوک در سال ۲۰۱۹ باعث شد شماره تلفن بسیاری از کاربران درز کند. فیس‌بوک ماه آگوست سال ۲۰۱۹ این مشکل را رفع کرد.

گال می‌گوید: «از یک نقطه نظر امنیتی، فیس‌بوک نمی‌تواند برای کاربرانی که اطلاعاتشان درز کرده کاری انجام دهد،اما با این حال فیس‌بوک می‌تواند این موضوع را به کاربران قربانی اطلاع دهد.»
طبق گفته او، کاربرانی که در شرکت پرآوازه‌ای همچون فیس‌بوک ثبت‌نام می‌کنند به این شرکت اعتماد می‌کنند که با اطلاعاتشان به خوبی رفتار شود. درز اطلاعات کاربران به شدت این اعتماد را خدشه دار می‌کند و باید به آن رسیدگی شود.

منبع: Businessinsider

http://pvst.ir/9sq

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو