skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

فرود راکت 11SN استارشیپ در تگزاس با شکست مواجه شد

۱۱ فروردین ۱۴۰۰

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

یک نمونه اولیه از راکت استارشیپ شرکت اسپیس اکس نتوانست به صورت امن فرود بیاید و به گفته این شرکت، مهندسان در حال بررسی موضوع هستند. این استارشیپ، یک نمونه از راکت‌های سنگین وزنی است که شرکت خصوصی ایلان ماسک، کارآفرین و میلیارد آمریکایی برای حمل انسان و ۱۰۰ تن وسیله به ماموریت‌های ماه و مریخ در آینده طراحی کرده است.

جان اینسپراکر، مهندس شرکت اسپیس‌اکس در یک ویدیوی زنده درباره این پرواز آزمایشی گفت: «به نظر تمام داده‌های این وسیله را از دست داده‌ایم. باید از طریق تیم از آنچه رخ داد مطلع شویم».

نمای ویدیویی، غبارآلود بود و در نتیجه به سختی می‌شد فرود این راکت را مشاهده کرد. تکه‌هایی از این فضاپیما هشت کیلومتر دورتر از محل فرود پیدا شد.

این استارشیپ یکی از سری نمونه‌هایی از راکت سنگین وزنی است که شرکت خصوصی ایلان ماسک، کارآفرین و میلیارد آمریکایی برای حمل انسان و ۱۰۰ تن وسیله به ماموریت‌های ماه و مریخ در آینده طراحی کرده است. راکت کامل استارشیپ که با تقویت کننده بسیار سنگینش ۱۲۰ متر ارتفاع خواهد داشت نسل جدید راکت‌های چند بار مصرف اسپیس‌اکس محسوب می‌شوند که حاص تمرکز بلندپروازانه ایلان ماسک روی ارسال انسان به فضا است.

اولین سفر استارشیپ در مدار زمین برای انتهای امسال برنامه‌ریزی شده است و می‌خواهد در سال ۲۰۲۳ یوساکو مائزاوا میلیارد ژاپنی را برای سفر به ماه ارسال کند. استارشیپ‌های 8SN و 9SN نیز پیش از این در هنگام فرود در مراحل آزمایشی منفجر شده‌اند. 10SN ابتدای این ماه یک فرود مناسب را داشت اما حدود هشت دقیقه پس از فرود آتش گرفت.

ماسک روز سه‌شنبه پس از پرواز آزمایشی 11SN گفت: «به نظر می‌رسد موتور ۲ مشکلاتی در زمینه صعود داشت و در طول مراحل سوختن لازم برای فورد به فشار اجرایی لازم نرسید؛ اما در تئوری به چنین چیزی نیاز نبود. کمی پس از اینکه آتش‌سوزی پس از فرود آغاز شد اتفاق بزرگی رخ داده است. اگر امروز قطعات را بررسی کنیم می‌فهمیم که این اتفاق بزرگ چه بود.»

منبع: Reuters

http://pvst.ir/9sd

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو