skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

بزرگترین فروشگاه خودکار جهان در شانگهای چین افتتاح شد

۱۱ اسفند ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۶ دقیقه

شرکت AiFi ارائه دهنده نرم‌افزار خودکارسازی فرایند فروش اعلام کرد که بزرگ‌ترین فروشگاه جهان مجهز به دید کامپیوتری را در شانگهای چین افتتاح کرده است. این فروشگاه هزار و دویست متر مربعی از چندین دوربین برای ردیابی مشتریان استفاده می‌کند و نیازی به استفاده از باجه پرداخت نیست.

به گزارش پیوست، در سال‌های اخیر به لطف Amazon.Go یا همان فروشگاه خودکار آمازون، موضوع فروشگاه‌های خودکار خبرساز شده است اما به گفته گو مدیرعامل AiFi فروشگاه این شرکت  با آنچه آمازون ارائه می‌کند متفاوت است زیرا AiFi خودش خرده فروش نیست.

شرکت AiFi در واقع یک شرکت نرم‌افزاری است و تکنولوژی هوش مصنوعی را به خرده فروشان می‌فروشد در حالی که Amazon Go توسط خود شرکت آمازون اداره می‌شود. همچنین Amazon Go یک «تجربه تک بعدی» است و مشتریان مجبور به استفاده از سیستم خودکار هستند و برای ورود به فروشگاه باید از QR کد استفاده کنند. اما در فروشگاه هوشمند AiFi مشتریان در صورت تمایل همچنان امکان پرداخت نقدی را خواهند داشت.

AiFi برای دنبال کردن حرکت مشتریان در فروشگاه از دوربین استفاده می‌کند. زمانی که مشتری محصول را بلند می کند یا سر جایش می‌گذارد دوربین متوجه می‌شود و سبد مجازی مشتریان را بر این اساس به روز رسانی می‌کند. زمانی که مشتری از فروشگاه خارج شود، AiFi یک رسید دیجیتال را از طریق اپلیکیشن برایشان  ارسال می‌کند.

مردم به راحتی می‌توانند وارد فروشگاه شوند، آنچه می‌خواهند را بردارند و خارج شوند
استیو گو مدیرعامل AiFi 

اگر مشتریان بخواهند از سیستم بدون صندوق‌دار استفاده کنند باید کارت اعتباری یا اپلیکیشن خود را جلوی در ورودی اسکن کنند و سپس وارد شوند. اما اگر بخواهند هزینه را با صندوق‌دار حساب کنند نیاز به اسکن هیچ چیزی نیست-برخلاف فروشگاه‌های آمازون که تنها راه ورود استفاده از اسکنر است.

این شرکت برخلاف دیگر ارائه دهندگانی که نرم‌افزار فروشگاه خودکار می‌سازند، برای اداره فروشگاه تنها از دوربین استفاده می‌کند. دیگر فروشگاه‌های خودکار، از جمله مدل‌های قبلی AiFi برای نظارت بر محصولات قفسه‌ها از حسگر‌های وزنی استفاده می‌کنند. به گفته گو استفاده از دوربین باعث شده تا هزینه نصب تا 60 درصد کاهش یابد که البته هیچ آسیبی هم به دقت محصول وارد نمی‌کند.

فروشگاه‌های خودکار به کارکنان و فضای کمتری برای بررسی نیاز دارند

شرکت AiFi نرم‌افزار خود را به خرده‌فروشان شخص ثالث می‌فروشد و آنها آن را فروشگاهی جدید یا قدیمی اضافه می کنند و امکان تلفیق این سیستم با سیستم‌های قبلی خرده فروشان وجود دارد. این شرکت همچنین فروشگاه‌های از پیش ساخته‌ شده‌ای دارد که امکان جابجایی از طریق کانتینر را دارند و نرم‌افزار AiFi روی آنها نصب شده است.

خرده فروشان با خودکار کردن فروشگاه خود به کارکنان و فضای کمتری نیاز خواهند داشت و درنتیجه فروشگاه‌های کوچک نیز مقرون به صرفه خواهند بود.

استیوگو، هم‌بنیان‌گذار AiFi

اما به گفته گو AiFi توصیه نمی‌کند که این تکنولوژی به طور کامل جایگزین انسان‌ها شود. در عوض شرکت‌ها باید وظایف دیگری را برعهده کارکنان خود قرار دهند و از آنها برای خدمات دیگری استفاده کنند.

براساس اطلاعاتی که این شرکت ارائه کرده AiFi «بالاترین استاندارد صنعتی» را از لحاظ دقت شناسایی، دنبال کردن خریدار و محاسبه رسید دارا است.

این فروشگاه خودکار همچنین به شما اجازه می‌دهد تا اطلاعاتی را درمورد افراد و جامعه مشتریان خود از قبیل زمانی که صرف تماشای محصول پیش از برداشتن آن می‌کنند جمع‌آوری کنید.

به گفته گو قابلیت تغییر و سفارشی کردن این محصول «به خرده فروشان اجازه می‌دهد تا تجربه خرید را متناسب با برند خود ایجاد کنند.»

پاندمی باعث شده تا تقاضا برای خرده فروشی خودکار افزایش یابد

گو با اشاره به اینکه کمردم به دلیل پاندمی «لزوم» خرید بدون نیاز به تماس را درک کرده‌اند گفت: «همین مسئله باعث شده تا توجه به فروشگاه‌های خودکار افزایش یابد و درنتیجه مشتریان نه تنها از ارتباط با صندوق‌ دار بلکه از ایستادن در صف پرداخت هزینه و بررسی محصولات نیز که فاصله اجتماعی را دشوار می‌کند اجتناب می‌کنند.»

او افزود: «این فروشگاه‌ها همچنین برای استفاده در «کویر‌های غذایی» یعنی جاهایی که مردم از فروشگاه بسیار دور هستند نیز مناسب است.

گو توضیح داد که به طور کلی فروشگاه‌های خودکار به این معنا هستند که مردم می‌توانند «آنچه می‌خواهند» را در هر ساعتی از شبانه روز تهیه کنند.

در فروشگاه جدید واقع در شانگهای که گو آن را به عنوان مرکز مشتری چین توصیف می‌‌کند، شرکت AiFi حدود 200 دوربین برای زیر نظر گرفتن 6 هزار محصول مختلف دارد. او می‌گوید در این کشور که مشتریان همین الان هم از وی‌چت برای پرداخت دیجیتال استفاده می‌کنند مفهوم فروشگاه خودکار «به خوبی پذیرفته شده است».

اما به گفته گو خرده فروشی خودکار در جای دیگری هم توجه بسیاری را جلب کرده‌ است. اوایل این ماه، AiFi از برنامه‌های خود برای به کارگیری این نرم‌افزار در 20 فروشگاه خودکار با همکاری شرکت هلندی Wundermart که یک فروشگاه زنجیره خوار و بار فروشی است خبر داد که این طرح قرار است در ماه آوریل اجرایی شود.

AiFi عمدتا نرم‌افزار خود را به سوپرمارکت‌ها می‌فروشد اما در آینده دیگر فروشگاه‌ها نیز تحت پوشش قرار می‌گیرند و به گفته گو این شرکت در حال حاضر نیز با مشتریانی در صنعت دارو در ارتباط است. مشتریان به سرعت و راحتی در خرید علاقه‌مند هستند و همین موضوع باعث جذابیت این فروشگاه‌ها شده است. اما اجرای این طرح برای فروشگاه‌های پوشاک کمی دشوار خواهد بود زیرا مردم پیش از خرید لباس می‌خواهند آن را امتحان کنند.

شرکت آمازون فروشگاه‌ Amazon Go خود را در سال 2018 افتتاح کرد و این فروشگاه با استفاده از دوربین و حسگر مشتریان را دنبال می‌کند و درنتیجه مشتریان می‌توانند محصول مورد نظر خود را برداشته و بدون توقف از فروشگاه خارج شوند. آمازون همچنین در تلاش است نرم‌افزار خاص خود به نام Just Walk Out (فقط خارج شو) را نیز به خرده فروشان عرضه کند. سوپرمارکت‌های زنجیره‌ای Whole Foods متعلق به شرکت آمازون احتمالا اولین نامزد‌های دریافت این نرم‌افزار هستند.

این شرکت همچنین سیستم Amazon One را که یک اسکنر بیومتریک است ارائه کرد و مردم می‌توانند از ماه سپتامبر با تکان دادن دستشان هزینه خرید را پرداخت کنند. در حالی که این شرکت قصد دارد این سیستم را برای دیگر‌فروشگاه‌ها، استادیوم‌های ورزشی و حتی ادارات عرضه کند اما این سیستم می‌تواند به یک روش ورود مناسب برای فروشگاه‌های Amazon Go نیز تبدیل شود.

منبع: Businessinsider

http://pvst.ir/9nd

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو