skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

گوگل پیش از همه‌گیری کرونا درمورد این ویروس چه می‌دانست؟

۹ اسفند ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱۷ آبان ۱۴۰۰

پس از انتشار ویروس SARS-CoV-2 در جهان ویروس کرونا در فرهنگ عمومی شناخته شد، اما مردم چند دهه پیش از این هم از ویروس کرونا اطلاع داشتند.

به گزارش پیوست،‌ آیا ویروس کرونا پیش از پاندمی کوئید-19 هم شناخته شده بود؟ تنها راه برای برآورد شهرت کلمات پرسش از گوگل است. شما می‌توانید با استفاده از ابزار Ngram Viewer نموداری را مشاهده کنید که نشان می‌دهد عبارت‌ها تا چه حدی بین سال‌های 1800 تا 2019 در محتوای نوشتاری استفاده شده‌اند. این ابزار نوشته‌هایی که در گوگل اسکن یا آرشیو شده‌اند از جمله 8 میلیون کتاب را بررسی می‌کند.

نمودار‌های منتشر شده در پایین نتایج جستجوی ویروس کرونا و دو عبارت مرتبط با آن را نشان می‌دهد. در این بررسی عبارت «COVID» بیماری‌ای که پیش از سال 2019 وجود نداشت و «SARS» که مخفف سندروم حاد تنفسی است و می‌تواند به بیماری و ویروس آن اشاره کند (و اکنون SARS-CoV-1) مورد بررسی قرار گرفته‌اند.

دو تاریخ مهم در این بازه تاریخی وجود دارد.

شیوع سارس (SARS): 2003

عبارت‌های «coronavirus» (ویروس کرونا) و «coronaviruses» (ویروس‌های کرونا) در سال 2002 در پایگاه داده گوگل نقش پررنگ تری پیدا کردند و این مسئله به ظهور یکباره «SARS» (سارس) مربوط می‌شود. همانطور که انتظار می‌رفت عبارت «COVID» پیش از این تاریخ وجود نداشته است.

عبارت «SARS» در سال 2003 و در جریان انتشار این ویروس از سال 2002 تا 2004 بیشترین کاربرد خود را داشت. پس از کاهش مداوم استفاده از این عبارت باردیگر در سال 2013 این عبارت توجه مردم را به خود جلب کرد و این موضوع می‌تواند به دهمین سالگرد شیوع این بیماری مربوط باشد.

کشف ویروس کرونا: 1965

اگر در جستجوی خود عبارت «SARS» را در نظر بگیرید، دیگر عبارت‌های «coronavirus» و «coronaviruses» به چشم نمی‌آیند. اما در نموداری که SARS از آن حذف شده مشخص است که این کلمات با زمان کشف ویروس کرونا ارتباط مستقیم دارند.

در سال 1960 دیوید تایرل یک جرم ناشناخته یا همان شاخه B814 را که باعث یک نوع سرما خوردگی می‌شد از دیگر جرم‌ها تفکیک کرد و این کشف در مجله پزشکی بریتانیا در سال 1965 عنوان شد. تایرل نمونه‌ای را برای جون آلمیدا ارسال کرد که در سال 1967 اجزای این ویروس را زیر میکروسکوپ مشخص کرد و اولین ابتلای انسان به ویروس کرونا را نیز ثبت کرد.

تایرل، آلمیدا و شش ویرولوژیست دیگر در سال 1968 با طرح‌هایی که کرونا را نشان می‌داد این ویروس را برای مجله نیچر توضیح دادند و پیشنهاد کردند که این دسته ویروس «coronaviruses» نامیده شود.

ابزار Ngram گوگل چند نقص دارد و محققان باید در استفاده از آن محتاط باشند. اما تا زمانی که شما بیش از حد نتایج این ابزار را تفسیر نکنید یک برآورد طبیعی از میزان استفاده از یک کلمه به دست می‌آورید.

نتیجه گیری مشخص براساس این نمودار‌ها این است که جهان در سال 2019 علاقه خود به ویروس کرونا را از دست داد و همه گیری ویروس در سال 2020 باعث شد باردیگر جهانیان به این ویروس توجه کنند.

منبع: Forbes

http://pvst.ir/9mv

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو