skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اپلیکیشن‌های دوستیابی مکان شما را ردیابی می‌کنند

۲۶ بهمن ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

اپلیکیشن‌های دوستیابی که به سادگی در فروشگاه‌های اپلیکیشن یافت می‌شوند به گنجینه‌ای از اطلاعات شخصی تبدیل خواهند شد و علیه شما استفاده می‌شوند.

به گزارش پیوست، آزمایشگاه امنیت دیجیتال اکسپرس وی‌پی ان در بریتانیا گزارش جدیدی را منتشر کرده که نشان می‌دهد کدام اپلیکیشن‌های دوستیابی مکان شما را ردیابی می‌کنند.

حریم خصوصی به بزرگترین موضوع در اپلیکیشن‌ها و وب‌سایت‌هایی تبدیل شده که بدون اجازه شما را ردیابی می‌کنند و به دلیل اطلاعاتی که در فضای آنلاین ارائه می‌دهید شما را هدف قرار می‌دهند. اما ردیابی سوال برانگیز در بین اپلیکیشن‌های دوستیابی در حال افزایش است.

داده‌های مکانی معمولا از طریق گوشی همراه شما تامین می‌شوند. این داده‌ها نمایه‌ای از کاربر ارائه می‌دهند و رفتار شما را با جزئیات حرکتی مشخص می‌کنند. داده‌هایی که از طریق حسگر‌های مکانی و قرابتی جمع آوری می‌شوند ممکن است به دست نیرو‌های امنیتی،‌ آژانس‌های اطلاعاتی و سازمان‌های نظامی بیوفتد. این حجم عظیم داده‌های ممکن است حریم خصوصی مردم عادی جهان را به خطر انداخته و برای حقوق بشر مضر باشد.

آزمایشگاه امنیت دیجیتال اکسپرس وی‌پی‌ان که با ایستر آنفروی از شرکت Defensive Lab Agency همکاری کرد با بررسی اپلیکیشن‌ها یک نمایه حریم خصوصی را برای 450 اپلیکیشن‌ پیام‌رسان، بازی، شبکه اجتماعی و خرید مشخص کرد.

این شرکت از چندین ابزار خودکار و تحلیل دستی برای تعیین این موضوع استفاده کرد که آیا «امضاها» یا اطلاعات شخصی برای یک ردیاب در کد این اپلیکیشن وجود دارد که اطلاعات جالب دیگری از جمله مکان شبکه را جمع‌آوری کند یا خیر.

برای این کار این شرکت فایل نصبی هر اپلیکیشن را دانلود و باز و آنرا به کد منبع قابل خواندن برای انسان تبدیل کرد و در کد منبع امضا و دیگر شناساگر‌ها را جستجو کرد و یافته‌های خود را با منابع داده اینترنتی، اطلاعات عمومی و فروشگاه‌های اپلیکیشن مرتبط ساخت.

این شرکت دریافت که تمامی اپلیکیشن‌های بررسی شده شامل شناساگر‌هایی هستند. این اپلیکیشن‌ها روی هم رفته حداقل ۱/۷ میلیارد بار از سوی کاربرانی در سراسر جهان دانلود شده بودند.

این شرکت 64 اپلیکیشن دوستیابی را شناسایی کرد که حداقل 52 میلیون دانلود در سراسر جهان داشتند. این ردیاب‌های مکانی به چندین شرکت از جمله X-Mode (که در معرض ممنوعیت اپل و گوگل قرار دارد)، OneAudience و Predicio مربوط هستند که چندین مرتبه در زمینه حریم خصوصی مورد انتقاد قرار گرفته‌اند.

شرکت X-Mode در 44 درصد (199 مورد) از 450 اپلیکیشن تحلیل شده حضور داشت. با وجود ممنوعیت، تنها 10 درصد از این اپلیکیشن‌ها از گوگل پلی حذف شده‌اند.

این اپلیکیشن‌های دوستیابی تا پایان ژانویه 2021 در فروشگاه اپلیکیشن گوگل برای دانلود در دسترس عموم قرار داشتند و گرایشات و سلیقه‌های مختلف و همچنین گروه‌های ملی، نژادی و قومی مختلف را تحت پوشش قرار می‌دهند.

تهدید در زمینه حریم خصوصی مشتریان رو به افزایش است. زمانی که یک اپلیکیشن را دانلود می‌کنید نمی‌توانید همانند شرکت‌های بزرگ مسئله حریم خصوصی را بررسی کنید و تنها باید به اپلیکیشن هدف اعتماد داشته باشید. بسیاری از اپلیکیشن‌ها بدون خدمات مکانی فعال نخواهند بود و گاهی حتی با یک بروزرسانی اپلیکیشن جدید شروع به ردیابی مکان شما می‌کند.

اما این روزها آیا می‌توان بدون اپلیکیشن زندگی کرد  یا باید خطر ردیابی مکانی و استفاده احتمالی این اطلاعات در آینده را به جان خرید؟ انتخاب با شماست.

منبع: ZDNet

http://pvst.ir/9i8

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو