skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

هکر‌های کره شمالی متهم به بزرگترین دزدی رمزارز شدند

۲۳ بهمن ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

یک گروه هکری کره شمالی به نام لازاروس (Lazarus) متهم است که  با دزدی از صرافی کو‌کوین (KuCoin) بزرگترین دزدی سال گذشته در زمینه رمزارز‌ها را به ارزش ۲۷۵ میلیون دلار پول مجازی انجام داده است. این دزدی به گزارش وبسایت تحلیلی Chainalysis در واقع نیمی از کل حجم رمزارز‌های دزدیه شده در سال ۲۰۲۰ محسوب می‌شود.

به گزارش پیوست، هک صرافی کو‌کوین در سنگاپور که امکان معامله بیت‌کوین، اتریوم و دیگر رمزارز‌ها را برای مشتریان فراهم می‌کند، باعث شد تا برد گروه لازاروس به ۱.۷۵ میلیارد دلار برسد. بیم دولت‌ها از این است که کره شمالی از این رمزارز‌های دزدیده شده برای تامین بودجه برنامه هسته‌ای خود استفاده کند و البته زیانی که بازار اقتصاد مجازی متحمل شد نیز مسئله است. در حال حاضر سارقان در حال کمک به اقتصاد رو به زوال کره شمالی هستند که به دلیل بحران کرونا وضعیت بدتری پیدا کرده است. روز سه شنبه CNN در گزارشی از مستندات محرمانه سازمان ملل متحد نشان داد که کره شمالی از سال ۲۰۱۹ تا نوامبر ۲۰۲۰ به طور کلی ۳۱۶.۴ میلیون دلار از نهاد‌های مالی و شرکت‌های ارز مجازی به سرقت برده و از آن برای پشتیبانی از برنامه‌های اقتصادی و جنگی خود استفاده می‌کند.

به گفته وب‌سایت Chainalysis این شرکت با بررسی روند پولشویی ارزهای دزدیده شده توانسته دزدی کو‌کوین را تا کره شمالی ردیابی کند. گروه لازاروس که پیشتر به هک سونی پیکچرز شرکت فیلمسازی در سال ۲۰۱۴ متهم بود تنها یکی از چندین هک صرافی‌های رمزارزی محسوب می‌شود و روش خاصی برای ارسال پول به «مخلوط کن‌ها» دارد. این مخلوط کن‌ها رمزارز‌ را در چندین حساب مختلف ترکیب می‌کنند تا ردیابی آن دشوار شد. کیم گراور که تحقیق Chainalysis درمورد حمله کوکوین را رهبری می‌کرد می‌گوید: «اندازه و روش ارسال دارایی‌ها به مخلوط‌ کن‌ها بسیار خاص و تقریبا شبیه به یک اثر انگشت است.»

گراور فکر می‌کند که دزدی‌های رمزارزی به یکی از روش‌های مهم تامین بودجه در این کشور تبدیل شده‌اند. وی افزود: «کوئید۱۹ به ویژه باعث شده تا اقتصاد کره شمالی بدتر شود و ما فکر می‌کنیم که این کشور ممکن است حتی برای تامین بودجه هم بیش از پیش به هک وابسته باشد. ۱.۷۵ میلیارد دلار با توجه به تولید ناخالص داخلی این کشور رقم بسیار بالایی است».

دزدی کو‌کوین در سپتامبر ۲۰۲۰ انجام گرفت و این صرافی برای کسانی که اطلاعات معتبر درمورد این حادثه ارائه کنند ۱۰۰ هزار دلار جایزه در نظر گرفت. پس از آن جانی لیو مدیرعامل و بنیانگذاری کو‌کوین ادعا کرد که ۲۰۱ میلیون دلار رمزارز تا ۳ اکتبر۲۰۲۰  احیا شده است و گفت که مهاجمان دستگیر شده‌اند.

Chainalysis می‌گوید که این شرکت یافته‌های خود درمورد ارتباط کره شمالی با کو‌کوین را با این صرافی به اشتراک گذاشته اما جزئیات بیشتری درمورد همکاری خود با این صرافی ارائه نکرد.

این خبر در حالی منتشر شده که گوگل به تازگی اخطاری منتشر کرده که گروه دیگری از هکر‌های کره شمالی از طریق یک رخنه «روز صفر» کروم به محققان امنیتی حمله ‌کرده‌اند.

سرمایه‌گذاری کره شمالی در امنیت سایبری تهاجمی با ترکیبی از حملات پیچیده دیجیتالی و دزدی رمزارز‌ها سود زیادی را بری رژیم کیم‌ جونگ اون، رهبر کره شمالی داشته و این موفقیت به قیمت قربانی شدن حریم خصوصی و گاهی سرمایه دیگران تمام شده است.

منبع: Forbes

http://pvst.ir/9hu

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو