skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

یارانه دولتی شرکت اسپیس‌اکس ایلان ماسک رقبا را آزرده کرده است

۱۴ بهمن ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۸ دقیقه

اسپیس‌اکس در هفته‌های آخر دولت ترامپ 886 میلیون دلار کمک دولتی برای ارائه خدمات پهن‌باند روستایی از طریق استارلینک و سیستم ماهواره‌ای این شرکت در مدار پایینی زمین را به خود اختصاص داد. رقبای این شرکت می‌گویند دولت باید درمورد پشتیبانی یک میلیارد دلاری خود از سیستم ماهواره‌ای اسپس‌اکس تجدید نظر کند.

به گزارش پیوست به نقل از وال‌استریت ژورنال، شرکت اسپیس‌اکس متعلق به ایلان ماسک برای تضمین یارانه یک میلیارد دلاری دولت فدرال برای خدمات پهن‌باند ماهواره‌ای با آزمونی بزرگ و کمی متفاوت روبه‌رو است.

دولت فدرال حالا پیش از اینکه کمک خود را نهایی کند یک بررسی دیگر انجام می‌دهد تا ببیند آیا تکنولوژی ماسک می‌تواند شکاف سرعت اینترنت در آمریکا را کمتر کند. بیشتر کمک ۹/۲ میلیارد دلاری کمیسیون ارتباطات دولت فدرال به تکنولوژی‌های تثبیت شده از جمله شرکت‌های ارائه دهنده خدمات فیبر نوری اختصاص یافته‌اند.

کمیسیون ارتباطات دولت فدرال از اسپیس‌اکس و دیگر شرکت‌هایی که تقاضای این کمک دولتی را کرده‌اند خواسته بود تا روز جمعه طرح اقتصادی و فنی خود برای ساخت یک شبکه را ارائه کند.

رقبای اسپیس‌اکس در رقابت برای رسیدن به این کمک دولتی از کمیسیون ارتباطات دولت فدرال و ریاست جمهوری جدید خواسته‌اند تا نگاهی دقیق‌تر به برنامه‌ها بیاندازد تا پشتوانه آنها در دولت افزایش یابد.

بیش از ۱۵۰ عضو کنگره روز ۱۹ ژانویه از کمیسیون ارتباطات خواستند تا «تا متقاضیان را به دقت بررسی کند تا از توانایی آنها مطمئن شود و نظر عموم برای این درخواست‌ها را بررسی کند.»

ایلان ماسک اواخر سال گذشته در کنفرانسی درمورد تکنولوژی ماهوره در واشنگتن صحبت کرد.

این نامه که اشاره‌ مستقیمی به اسپیس‌اکس یا دیگر شرکت‌ها نکرده در فضای آنلاین از سوی دو گروه که در رقابت دریافت کمک حضور دارند مورد توجه قرار گرفت؛ اتحادیه تعاونی شرکت‌های الکتریک روستایی و اتحادیه پهن‌باند روستایی.

جیم متسون مدیرعامل اتحادیه تعاونی شرکت‌‌های الکتریک روستایی که نماینده ارائه دهندگان الکتریسیته در این رقابت است در مصاحبه‌ای با اشاره به سیستم اسپیس‌اکس گفت: «کاری که اینجا می‌کنیم درواقع تامین بودجه یک آزمایش است. ما نمی‌دانیم که این طرح جواب می‌دهد یا خیر».

نمایندگان اسپیس‌اکس که نام رسمی آنها شرکت تکنولوژی‌های اکتشاف فضا است به درخواست ما برای اظهارنظر پاسخی ندادند. طرفداران طرح اسپیس‌اکس می‌گویند که ارائه پهن‌باند از طریق ماهواره می‌تواند با کمترین قیمت به دورترین خانه‌ها و تجارت‌ها خدمات رسانی کند.

همچنین کمک مالی دولت فدرال می‌تواند برنامه شرکت ماسک برای ارائه اینترنت پرسرعت ماهواره‌ای در سراسر جهان را تقویت کند، هدفی که یکی از نکات کلیدی موفقیت مالی این برنامه محسوب می‌شود.

نماینده کمیسیون ارتباطات دولت فدرال از پاسخ به این سوال که چه زمانی تصمیم این آژانس درمورد درمورد برنامه اسپیس‌اکس مشخص می‌شود اجتناب کرده و پروسه رسمی آژانس اشاره کرد. این پروسه زمان مشخصی برای تایید درخواست‌ها بیان نمی‌کند و تصریح می‌کند که جزئیات دقیق تقاضا‌ها تا زمان تایید علنی نخواهند شد.

اسپیس‌اکس تنها شرکتی نیست که از سیستم ماهواره‌ای استفاده می‌کند، همچنین تنها برنده‌ای نیست که حرف و حدیث زیادی اطراف آن وجود دارد. آقای متسون می‌گوید که بخش زیادی از این کمک دولتی به ارائه دهندگان تکنولوژی وایرلس ثابت اختصاص یافته در حالی که خدمات ارائه دهندگان فیبری سرعت بیشتری دارد.

طبق اعلام کمیسیون ارتباطات دولت فدرال اسپیس‌اکس قصد دارد از این پول برای ارائه خدمات پهن‌باند به ۶۴۰ هزار مکان در ۳۵ ایالت که هنوز دسترسی به اینترنت پرسرعت ندارند استفاده کند. بسیاری از این مکان‌ها خانه‌ها و شرکت‌هایی در مناطق روستایی هستند که هزینه ساخت شبکه پرسرعت در آنجا از درآمد شرکت‌های ارائه دهنده بیشتر است.

مشکل خانواده‌های روستایی

حالا که بسیاری از مدارس آمریکا سال را به صورت مجازی آغاز کردند، مناطق روستایی از جمله ویرجینیای غربی اعلام کردند که اینترنت پرسرعت مطمئنی در اختیار ندارند. شکست اخیر حوزه ارتباطات در آمریکا نشان می‌دهد که سیاست‌های پهن‌باند این کشور‌ برای بسیاری از آمریکایی‌ها بی‌ثمر بوده است.

شرکت اسپیس‌اکس در روز ۲۲ ژانویه طی درخواست خود از کمیسیون ارتباطات به پیشرفت‌های اولیه این شرکت در مناطقی مثل واشنگتن اشاره کرد.

این شرکت می‌گوید: «اسپیس‌اکس به توسعه سریع سیستم ماهوره‌ای نسل بعدی خود ادامه می‌دهد و حتی در حال حاضر هم خدماتی با پهنای باند بالا و تاخیر کم را در اختیار کسانی در آمریکا قرار داده که در غیر این صورت به این خدمات دسترسی نداشتند».

این شرکت سال گذشته در درخواستی ارائه کرد تا بتواند تکنولوژی خود را «ابزاری برای رسیدن روستاییان آمریکا که مدت‌ها است دسترسی مطمئن به اینترنت ندارند، قرار دهد. دسترسی برای روستائیان آمریکا بسیار گران‌ قیمت است یا به کلی به اینترنت دسترسی ندارند».

جسیکا روزنورسل رئیس هیئت مدیره اداره ارتباطات دولت فدرال که در حال حاضر به عنوان رئیس هیئت مدیره فعالیت می‌کند و در انتظار تصمیم دولت جدید درمورد نامزدی است از اظهار نظر در این باره خودداری کرد. او سال گذشته نسبت به روند  اختصاص یارانه دولتی از سوی اداره ارتباطات انتقاد کرده و می‌گفت که این آژانس باید صبر کند تا اطلاعات بهتری درمورد مکان‌های نیازمند به پهن‌باند به دست آورد.

برندن کر رئیس اداره ارتباطات دولت فدرال جمهوری خواهی که به قانون‌گذاری برای برنامه یارانه دولتی کمک کرد می‌گوید که این برنامه به ارائه دهندگان مختلفی که از تکنولوژی‌های متعدد استفاده می کردند اجازه رقابت داد و هزینه یارانه‌های دولت کاهش یافت. او گفت «طیفی از  تکنولوژی‌های مختلف را خواهیم داشت که مناسب‌ترین گزینه برای از بین بردن شکاف در مناطق مختلف خواهند بود.»

اقدام اسپیس‌اکس برای تضمین بودجه پهن‌باند بخشی از استراتژی‌ گسترده‌تری در واشنگتن است که شامل قرارداد‌های دولتی برای انتقال فضانوردان، پرتاب ماهواره‌های امنیت ملی برای پیش‌بینی یا دنبال کردن موشک است. براساس مزایده‌ای که سال گذشته اداره ارتباطات برگزار کرد، شرکت‌ کننده‌ای که پایین ترین قیمت را برای سریع‌ترین خدمات اینترنتی در یک ناحیه جغرافیایی ارائه کند به یارانه فدرال دسترسی پیدا خواهد کرد و این قیمت براساس هزینه‌های جهانی خدمات محاسبه می‌شود.

به نظر من پرداخت بودجه اضافی برای انجام طرح اسپیس‌اکس که آنها همین الان هم نسبت به اجرای آن مصمم هستند به نفع عموم نخواهد بود
سکایلر دیچفیلد مدیرعامل ژئولینکس شرکت ارائه دهنده خدمات اینترنت

درحالی که تکنولوژی اسپیس‌اکس نسبت به برخی از رقبا از جمله کابل‌های فیبر نوری سرعت تکمتری دارد اما در بخش‌هایی که ارائه دهنده‌هایی با سرعت بالا رقبت به شرکت در آن را ندارند همچون بخش‌های زیادی از شمال غربی، این شرکت پیروز مزایده شد.

شرکت ارائه دهنده اینترنت هاوترون (Hawthrone) واقع در کالیفرنیا قرار است حدود ۱۰ درصد از کل یارانه ۹/۲ میلیارد دلاری را دریافت کند و در جایگاه چهار بین شرکت‌ها از لحاظ حجم کمک دریافتی قرار دارد.

اسپیس‌اکس سال گذشته نسخه آزمایشی خدمات اینترنت خود را با قیمت اولیه ۹۹ دلار آغاز کرد که البته ۴۹۹ دلار هم هزینه تجهیزات آن برای مشتریان می‌شد. مشخص نیست که یارانه دولتی چه تاثیری روی این قیمت‌ها می‌گذارد.

طبق اعلام اسپیس‌اکس در درخواست خود از اداره ارتباطات، نهاد‌های دولتی واشنگتن از جمله یک مدرسه و آژانس مدیریت بحران از این خدمات استفاده می‌کنند. در این درخواست گفته شده که این شرکت ۹۵۵ ماهواره را به مدار پرتاب کرده و هزاران ماهواره دیگر نیز قرار است پرتاب شوند.

ارائه خدمات خالی از مشکل نبوده است. طبق گزارش روزنامه وال‌استریت اسپیس‌اکس قرار بود در اوایل سال ۲۰۱۸ خدمات اینترنت خود را عملی کند اما با تاخیر و هزینه بالا روبه‌رو شد. برخی از ماهوره‌ها با نقص فنی مواجه شدند. اسپیس‌اکس همچنین از اداره ارتباطات خواسته تا مجوز این شرکت را اصلاح کند تا سیستم را بررسی کرده و سعی کند نگرانی‌های موجود درمورد برخود ماهواره با اجسام در فضا را حل کند.

پرتاب موشک اسپیس‌اکس در ماه اکتبر از فلوریدا برای انتقال ماهواره‌های استارلینک به مدار

اسکایلر دیچفیلد مدیرعامل شرکت ژئولینکس (GeoLinks) که یک ارائه دهنده اینترنت بی سیم ثابت در کالیفرنیا است و در مزایده اداره ارتباطات حضور داشته می‌گوید که اسپیس‌اکس پیش از این مزایده وعده ساخت این شبکه را داده بود.

او در مصاحبه‌ای گفت: «به نظر من اینکه برای انجام طرحی که آنها همین الان هم روی آن مصمم هستند بودجه اضافی پرداخت کنیم به نفع عموم نخواهد بود»

براساس تحلیلی که روی داده‌های گروه مشاوره فری پرس (Free Press) انجام گرفته تقریبا ۱۳ درصد از پولی که به اسپیس‌اکس اختصاص داده شده یعنی حدود ۱۱۱ میلیون دلار مربوط به نواحی شهری است. این گروه مشاوره یکی از عوامل تاثیر گذار در فرایند مزایده اداره ارتباطات است.

بسیاری از این نواحی نزدیک به مناطقی هستند که ارائه دهندگان فعلی از جمله شرکت‌های کابلی در آنجا خدمت رسانی می‌کنند. این موضوع با هدف اداره ارتباطات که ارائه بودجه به نواحی دور افتاده بود همخوانی ندارد و البته فری‌پرس هیچ شواهدی از نقض قوانین پیدا نکرده است. اداره ارتباطات هیچ نظری در این باره ارائه نکرد.

آقای کر رئیس جمهوری‌ خواه اداره ارتباطات دولت فدرال گفت که دولت در ازای پول خود خدمات دریافت می‌کند.

او گفت: «حالا ما یک تعهد قانونی داریم که آنها به تمام افراد این نواحی خدمت رسانی می‌کنند. ما باید تمامی نهاد‌های پیروز مزایده را مسئول بدانیم و علیه هر نهادی یا تکنولوژی که دچار نقص شود اقدام کنیم.»

منبع: WSJ

http://pvst.ir/9g1

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو