skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی ایران اعلام کرد:

بسته شدن حساب بانکی اتباع خارجی، بی‌تدبیری برخی از بانک‌ها بود

تحریریه پیوست

۱۳ بهمن ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

بسته شدن حساب بانکی اتباع

رئیس کل بانک مرکزی ایران، بسته شدن حساب اتباع خارجی را بی تدبیری برخی از بانک‌ها دانست.

به گزارش پیوست، عبدالناصر همتی، رئیس کل بانک مرکزی  در گفت‌وگوی ویژه خبری صدا و سیما با علام این مطلب گفت: « سال‌هاست بانک‌ها باید مشتریان خود را از طریق کد ملی برای اتباع داخلی و کد اتباع برای اتباع خارجی احراز هویت کنند اما بانک‌ها در این زمینه به‌صورت جدی عمل نکردند، اما در شرایط فعلی نیز بسته شدن حساب بانکی اتباع خارجی به بهانه کامل نبودن مدارک هویتی‌اشان بی ‌تدبیری بانک‌ها است.»

بانک مرکزی پیشتر اعلام کرده بود تمام تراکنش های بانکی فاقد «کد شهاب» از ۵ بهمن ماه در ساتنا برگشت می‌خورند، لذا افراد حقیقی یا حقوقی که کدملی یا شناسه ملی خود را به بانک اظهار نکرده باشند نمی توانند از این خدمت بهره مند شوند. «کد شهاب» همان کدملی برای اشخاص «حقیقی» و «شناسه ملی» برای اشخاص حقوقی است. این تصمیم منجر به قطع شدن کارت بانکی تعدادی از اتباع خارجی مقیم ایران شد.

همتی با اشاره به تصمیم بانک مرکزی برای احراز هویت کاربران بانکی گفت: « قرار بود بانک‌ها با اطلاع‌رسانی به مشتریانشان در جهت اجراز هویت آنان حرکت کنند تا مشکلی برای کاربران و مشتریانشان ایجاد نشود هر چند بانک‌ها اعلام می‌کنند که در این زمینه اطلاع‌رسانی‌های لازم را انجام داده‌اند اما مشتریان به شعب بانکی مراجعه نکرده‌‌اند اما به نظر من خود بانک‌ها نیز در این زمینه جدی عمل نکرده‌اند.»

همتی اعلام کرد به محض اطلاع از ماجرای مسدود شدن حساب اتباع، با مدیران بانک‌ها تماس گرفته و دستور داده شد تا این ماجرا یک ماه به تعویق یبافتد تا مراحل احراز هویت آن‌ها کامل شود.

بانک مرکزی بر اساس قوانین مبارزه با پولشویی، دریافت اطلاعات هویتی صاحبان حساب‌ها و کارت‌های بانکی را برای مشتریان ایرانی و غیرایرانی الزامی کرده است. این اطلاعات از طریق سامانه‌های شهاب و نهاب در شبکه بانکی ثبت می‌شود.

کد دریافتی از سامانه شهاب، شناسه منحصر به فردی است که برای احراز هویت مشتریان به هریک از اشخاص حقیقی و حقوقی داده می‌شود. اتباع ایرانی برای دریافت کد شهاب، به کد ملی و اتباع خارجی به کد فراگیر اتباع خارجی، نیاز دارند.

سامانه نهاب نیز دربر دارنده اطلاعات هویتی مشتریان است. این سامانه شماره شناسایی منحصر به فرد هر یک از افراد جامعه را در شبکه بانکی فراهم می‌کند. سامانه نهاب امکان ارائه انواع استعلام‌های مرتبط با مشتریان بانکی را به سایر سامانه‌های مجاز خواهد داشت.

http://pvst.ir/9fw

یک دیدگاه

  1. یادتونه به اتباع داخل ایران بلیط هواپیمایی رو دلاری می فروختید بعد فهمیدید اگه این کار رو ادامه بدید به گردشگری خودتون ضربه می خوره و اتباع ایرانی در سایر کشور ها هم مورد تبعیض قرار می گیرند؟
    خوبه که تو سایر کشور ها هم حساب ها سیم کارت های ایرانیا رو ببندن؟
    سر عقل بیایید، آبروی اسلام رو بردید….

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو