skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

اعلام جرم دادستان کل کشور علیه وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات

تحریریه پیوست

۱ بهمن ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

دادستان کل کشور با مطرح کردن مجموعه شکایت‌هایی از وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات علیه او اعلام جرم کرده و براین اساس محمد جواد آذری جهرمی به دادسرای فرهنگ و رسانه احضار شده است. در سرلیست این شکایت‌ها فیلتر نشدن اینستاگرام از سوی وزارت ارتباطات و مسدود نشدن VPNها قرار دارد.

به گزارش پیوست، شکایت دادستان کل کشور مجموعه متنوعی را در بر می‌گیرد که فیلتر نشدن اینستاگرام تنها بخشی از آن است. آنطور که خبرگزاری برنا گزارش داده اعلام جرم دادستانی کل کشور برای وزیر ارتباطات شامل استنکاف از اجرای اوامر قضایی در مورد فیلتر اینستاگرام علیرغم حکم صادره، ‌استنکاف از اجرای دستورات مقام‌های دولتی که اشاره به ابلاغ رئیس مرکز ملی فضای مجازی به وزارت ارتباطات برای کاهش پهنای باند بین‌اللمل و محدودسازی پیام‌رسان‌های خارجی دارد، عدم اجرای مصوبات شورای عالی فضای مجازی از جمله مصوبه سال ۹۱ شوار در مورد انسداد فیلتر‌شکن‌ها و VPNها و همچنین مصوبه حمایت از پیام‌رسان‌های بومی است. برنا اعلام کرده که رسیدگی به شکایت مردم اهواز و چند شهر دیگر از وزیر ارتباطات، شکایت جواد جاویدنیا معاون فضای مجازی سابق دادستان کل کشور از وزیر ارتباطات و همچنین شکایت سازمان صداوسیما از جهرمی در مورد اظهار نظر او برای بازپس‌گیری فرکانس‌های ۷۰۰ و ۸۰۰ از دیگر اتهامات وزیر ارتباطات است.

جزییات دقیق در مورد این روند شکایت مشخص نیست و تا کنون مقامات قوه‌قضائیه نیز نسبت به این خبرها واکنشی نداشته‌اند. اعلام جرم دادستانی کل کشور در مورد فیلتر نشدن اینستاگرام در حالی مطرح می‌شود که مهر ماه سال جاری محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات در پرسش و پاسخ اینستاگرامی به کاربران اعلام کرده بود که بحثی در خصوص فیلتر اینستاگرام مطرح نیست.

در چند ماه گذشته خبرهای مختلفی در مورد فیلتر شدن اینستاگرام شنیده شده است. البته بحث برای فیلتر این شبکه اجتماعی باقی‌مانده برای کاربران ایرانی از سال ۹۷ مطرح است. در همان زمان جواد جاوید‌نیا، معاون سابق فضای مجازی دادستانی کل کشور در گفت‌وگو با پیوست اعلام کرده بود که حکم قضایی برای فیلتر اینستاگرام وجود دارد. او در این مورد گفته بود: «اینستاگرام یک بار فیلتر شد و دولت وعده داد که با کمک فیلترینگ هوشمند می‌تواند این فضا را کنترل کند اما متاسفانه در این زمینه هزینه‌ زیادی انجام شد ولی به نتیجه‌ای نرسیدیم. هم اکنون دستور قضایی برای فیلتر این سرویس داریم و نظر اکثریت شورای عالی فضای مجازی و دیگر تصمیم‌گیران نیز مبنی بر فیلتر شدن این سرویس است.»

در حالی در آن زمان اعلام شد که نظر شورای عالی فضای مجازی هم بر فیلتر شدن اینستاگرام است که اخیرا ابوالحسن فیروزآبادی، دبیر شورای عالی فضای مجازی گفته است تا جایگزین مناسبی برای اینستاگرام وجود نداشته باشد، نمی‌توان آن را فیلتر کرد.

http://pvst.ir/9c8

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو