skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

کارگروه تعامل پذیر اجازه دسترسی آنلاین به ۷ سرویس دولتی را برای سامانه رفاه ایرانیان صادر کرد

شناسنامه اقتصادی افراد تکمیل می‌شود

تحریریه پیوست

۱ بهمن ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

سامانه رفاه ایرانیان به منظور تکمیل اطلاعات شناسنامه رفاهی اقتصادی شهروندان اجازه دسترسی به ۷ سرویس مختلف الکترونیکی دستگاه‌ها را از کارگروه تعامل پذیری دریافت کرد، دسترسی به این سرویس‌ها موجب تکمیل شدن شناسنامه اقتصادی افراد خواهد شد.

به گزارش پیوست، کارگروه تعامل پذیری روز گذشته (۳۰ دی ماه) مصوب کرد تا امکان استعلام بیمه شخص ثالث از بیمه مرکزی و همچنین دسترسی به سرویس مکان اقامت ثبت احوال برای برای سامانه رفاه ایرانیان برقرار شود. همچنین این سامانه می‌تواند به صورت آنلاین شناسه اشخاص حقوقی و هویت اشخاص حقوقی را از سازمان ثبت اسناد استعلام کند.

تایید مدارک تحصیلی دانشگاهی از دیگر سرویس‌هایی است که کارگروه تعامل‌پذیری، دسترسی و اتصال به آن را برای سامانه رفاه ایرانیان مجاز دانست، همچنین استعلام خودرو اشخاص و استعلام کارمند دولت از سامانه کارمند ایران از دیگر دسترسی‌هایی است که برای سامانه رفاه ایران فراهم شده است.

با دسترسی سامانه رفاه ایرانیان به این اطلاعات امکان به روزآوری اطلاعات این سامانه مهیا خواهد شد و از طریق اطلاعات داده‌‌ای که در سامانه‌های مختلف جمع‌آوری شده است می‌توان اطلاعات ثبت شده از افراد را صحت سنجی کرد. در این صورت نه تنها مشخص می‌شود افراد در کدام منطقه اقامات دارند بلکه مشخص خواهد شد که دارای خودرو هستند و از چه مدرک تحصیلی برخوردارند.

پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان از سال ۹۲ به منظور شناسایی بهتری افرادی که نیازمند دریافت هر گونه یارانه هستند  از تجمیع ۵۰ منبع داده‌ای تشکیل شد. هم‌اکنون بیش از ۳ میلیارد رکورد داده‌ای در پایگاه داده نهایی ذخیره و تجمیع شده‌ است. در حال حاضر، ۲۲۱ فیلد اطلاعاتی شناسایی شده‌اند که ابعاد مختلف هویتی شهروندان را به صورت مستقیم و غیر‌مستقیم در این سامانه توصیف می‌کند. بخشی از خروجی‌های پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان به صورت وب‌سرویس در اختیار ۲۰ سازمان مختلف قرار گرفته‌‌است.

شورای اجرایی فناوری اطلاعات در آخرین جلسه خود(جلسه نوزدهم) دستگاه‌های اجرایی را مکلف کرده بود تا ظرف یک ماه داده‌های مورد نیاز سامانه را به صورت برخط و با استفاده از زیرساخت مرکز ملی تبادل اطلاعات فراهم و به روز رسانی کنند. در همین مصوبه کارگروه تعامل پذیری مکلف شده بود تا امکان اجرایی شدن این مصوبه را فراهم کند.

در مصوبه شورای اجرای فناوری فناوری تاکید شده بود تا با توجه به فراهم بودن بستر تبادل داده و اطلاعات وب‌سرویس‌های اطلاعات کارکنان دولت، بیمه خودرویی(ثالث و بدنه) بیمه‌های پایه و تکمیلی درمان، سهام و اوراق بهادار بورسی و شرکت‌های خارج از بازار سهام، سهام عدالت، سرویس روابط سببی و نسبی افراد حقیقی، سرویس ازدواج و طلاق، سرویس خروج از کشور، مدارک تحصیلی در اختیار این سامانه قرار گیرد. هم‌اکنون طبق هماهنگی‌هایی که از سوی کارگروه تعامل‌پذیری صورت گرفته است این سرویس‌ها در اختیار سامانه رفاه ایرانیان قرار گرفته است.

همچنین طبق مصوبه کارگروه تعامل‌پذیری سرویس بیمه تکمیلی درمان با توجه به طرح ایجاد سامانه متمرکزی که قرار است از سوی بیمه مرکزی ایجاد شود پس از راه‌اندازی در اختیار سامانه رفاه ایرانیان قرار خواهد گرفت. این سرویس قرار است از ابتدای سال ۱۴۰۰ اجرایی شود. طبق طراحی صورت گرفته ورودی این سامانه کدملی و خروجی آن شرکت بیمه‌گذار و سقف بیمه تعهد شده از سوی این شرکت برای ارائه خدمات به بیمه شده است. همچنین تاریخ شروع و پایان بیمه نیز ارائه خواهد شد.

طبق مصوبه شورای اجرایی فناوری اطلاعات تبادل داده و اطلاعات بین پایگاه اطلاعات رفاه ایرانیان، سامانه مودیان مالیاتی و سامانه اعتبار سنجی ایرانیان بیمه مرکزی الزامی است. دبیرخانه شورا با همکاری وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی، وزارت امور اقتصادی و دارایی، بانک مرکزی موظفند امکان ایجاد شناسه یکپارچه اقتصادی و اجتماعی برای اشخاص حقیقی و حقوقی را با حفظ حریم خصوصی بررسی و گزار کنند.

از همین روست که کارگروه تعامل پذیری سازمان امور مالیاتی را موظف کرده تا نسبت صحت سنجی داده‌های اقلام هویتی اشخاص حقیقی فهرست حقوق و دستمزد در پایگاه خود را از طریق پایگاه ثبت احوال انجام دهد و پس از این در زمان دریافت اطلاعات مالیات برحقوق از موسسات بدون صحت سنجی هویت افراد، فهرست مالیات  بر حقوق افراد را دریافت نکند.

از دیگر سرویس‌هایی که قرار است در اختیار سامانه رفاه ایرانیان قرار گیرد، سرویس ارزش‌دارایی‌های اشخاص در بورس است، از همین رو کارگروه تعامل پذیری بورس را موظف کرده تا در دوره‌های سه ماهه مدنظر وزارت رفاه به صورت دسته‌ای جمع ارزش دارایی‌های افراد اعلام شود و برای افراد فاقد دارایی مقدار صفر در نظر گرفته شود.

همچنین در این جلسه کارگروه تعامل پذیری مقرر شد تا امکان استعلام مدرک پزشکان از پایگاه مدارک تحصیلی برای هیات مقررات زدایی فراهم شود و نیروی انتظامی نیز به سرویس عکس اشخاص حقیقی سازمان ثبت احوال متصل شد امکان استعلام افراد ممنوع المعامله از قوه قضائیه برای وی فراهم شد.

 

http://pvst.ir/9c9

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو