skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

شکایت رقیب یوتیوب از گوگل به دلیل الگوریتم‌های «غیرمنصفانه» در موتور جستجو

۲۴ دی ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

شرکت «رامبل» رقیب یوتیوب به تازگی از گوگل به دلیل الگوریتم غیرمنصفانه در موتور جستجو شکایت کرده است. این شکایت تازه‌ترین پرونده حوزه ضد انحصار علیه غول‌های تکنولوژی محسوب می‌شود.

به گزارش پیوست، رامبل (Rumble) رقیب پرطرفدارترین پلتفرم ویدیویی جهان روز دوشنبه در دادگاه منطقه شمال کالیفرنیا از شرکت گوگل شکایت کرده و مدعی شده که این غول تکنولوژی با الگوریتم‌های غیرمنصفانه و هدایت ترافیک به سمت یوتیوب قوانین ضد انحصار را نقض کرده است.

در این بیانیه ۳۸ صفحه‌ای گفته شده که «گوگل با تنظیم غیرمنصفانه الگوریتم‌های خود به صورتی که یوتیوب اولین لینک نتیجه جستجو باشد، توانسته ترافیک عظیمی را به سمت یوتیوب هدایت کند و درنتیجه رامبل از ترافیک، کاربر، آپلود، آگاهی و درآمد عظیمی محروم مانده است.»

شرکت رامبل حقوق انحصاری یک سری ویدیو‌های خاص را در اختیار دارد و این پلتفرم مدعی است که «عملکرد ضد رقابتی و غیرقانونی» شرکت گوگل باعث شده تا این شرکت تورنتی برای بقا ویدیو‌های خود را یوتیوب ارائه کند.

داده‌های تحلیل این پرونده در رابطه با محتوای انحصاری رامبل نشان می‌دهد که این شرکت «درآمد زیادی از ۹.۳ میلیارد بازدید را از دست داده که گوگل به ناحق و با الگوریتم‌های طرفدار یوتیوب به این پلتفورم هدایت کرده است.»

این شرکت می‌گوید: «حتی اگر کسری از این بازدیدها به وبسایت رامبل منتقل شود، بیش از 100 میلیون آپلود را در این پلتفورم شاهد خواهیم بود که درنتیجه میلیارد‌ها بازدید دیگر را برای رامبل به همراه خواهد داشت و درآمد زیادی نیز برای رامبل و خالقان محتوا به دنبال دارد.»

این پرونده همچنین گوگل را به «قرارداد غیرقانونی» متهم می‌کند که براساس آن تولید‌کنندگان گوشی هوشمند برای استفاده از سیستم عامل اندروید باید به اجبار یوتیوب را به عنوان یک اپلیکیشن از پیش نصب شده ارائه کنند.

این شرکت می‌گوید: «این موضوع با تبعیض به نفع یوتیوب آسیب بیشتری به رامبل (و دیگر پلتفورم‌های رقیب) وارد می‌کند و این آسیب ادامه دارد. از آنجایی که بیشتر جستجو‌های ویدیو در فضای آنلاین از طریق گوشی همراه انجام می‌گیرد، گوگل یک شرایط غیرمنصفانه را به این طریق برای یوتیوب تضمین کرده است. گوگل به ناحق روی بازار شبکه‌های اشتراک ویدیو آنلاین انحصار دارد».

شرکت رامبل به دنبال دریافت خسارت ۲ میلیارد دلاری است که طبق ادعای این شرکت به دلیل اقدامات ضد انحصار بر این پلتفورم وارد شده است. جوزه کاستاندا، سخنگوی گوگل نیز در مصاحبه با شبکه فاکس بیزنس در این مورد گفت: «ما از خودمان در برابر این ادعاهای بی اساس دفاع می‌کنیم.»

همچنین رامبل اخیرا گوگل را به نقض قوانین ضد انحصار در زمینه تبلیغات و جستجو نیز متهم کرده و این پرونده به دنبال شکایت‌ دو ناشر خصوصی در ماه گذشته است که آنها نیز از گوگل به دلیل نقض قوانین ضد انحصار شکایت کرده‌اند.

منبع: Foxbusiness

http://pvst.ir/9b2

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو