skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

رئیس هیات مدیره دیجی‌کالا اعلام کرد

گزارش منابع انسانی دیجی‌کالا با هدف شفاف‌سازی منتشر شد

تحریریه پیوست

۱۸ دی ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۲۰ دی ۱۳۹۹

سعید محمدی، رئیس هیات مدیره دیجی‌کالا، هدف از تهیه و انتشار گزارش منابع انسانی این شرکت را ایجاد شفافیت و ترسیم نمایی از شرکت برای کسانی که قصد ورود به آن را دارند دانست.

به گزارش پیوست، دیجی‌کالا روز گذشته (۱۷ آذر) گزارشی از وضعیت منابع انسانی خود از جنبه‌های مختلف منتشر کرد. این نخستین گزارش یک شرکت بزرگ در ایران است که تنها به موضوع منابع انسانی تمرکز دارد. در همین زمینه، برخی از مدیران ارشد دیجی‌کالا با حضور در یک برنامه تصویری که به صورت زنده از اینستاگرام و سایت دیجی‌کالا پخش می‌شد، توضیحاتی درباره این گزارش و نحوه تهیه آن ارائه کردند.

رئیس هیات مدیره دیجی‌کالا با بیان این‌که چندان رایج نیست شرکت‌ها گزارشی درباره منابع انسانی خود منتشر کنند، هدف از این کار را، ایجاد شفافیت برای کلیه ذینفعان دیجی‌کالا خواند و گفت: «هرچه این شفافیت بیشتر باشد، دید بهتری نسبت به شرکت ایجاد می‌شود و در بلندمدت نیز این موضوع، بخشی از هویت کسب‌وکار می‌شود.»

دیجی‌کالا تلاش دارد بخشی از سهام خود را در بازار سرمایه عرضه کند و تابستان امسال نیز برای نخستین بار، گزارش عملکرد یک ساله خود را منتشر کرد.

سعید محمدی دیگر دلیل انتشار این گزارش را ایجاد دید مناسب برای کسانی که می‌خواهد در دیجی‌کالا مشغول به کار شوند، عنوان کرد و با اشاره به هدف نهایی این گزارش که نشان دادن کار گروهی در دیجی‌کالا است، گفت: «محصول بزرگ، دیگر نتیجه کار افراد بزرگ نیست؛ بلکه نتیجه کار تعداد زیادی افراد مستعد است که با هم کار می‌کنند و در یک بستر مناسب که از این استعدادها استقبال می‌کند و فرصت رشد به آنها می‌دهد، حضور دارند.»

او همچنین درباره یکی از برنامه‌ّای دیجی‌کالا که حضور در بازارهای بیرون از ایران است، گفت: «از ۳-۴ سال پیش که برای حضور در بازارهای دیگر کشورها برنامه‌ریزی کردیم، با تشدید تحریم‌ها روبرو شدیم و وضعیت کشور، برنامه ما را تا حدودی به تعویق انداخت؛ اما این برنامه را با اندکی تاخیر، اجرایی خواهیم کرد.»

مدیران دیجی‌کالا در یک برنامه تصویری، درباره گزارش منابع انسانی این شرکت، توضیح دادند

محمدی درباره موضوع تنوع جنسیتی در دیجی‌کالا و حضور زنان در لایه‌های مدیریتی این شرکت، گفت: «باید تنوع‌های زیادی مانند سنی، جنسیتی، جغرافیایی و… داشته باشیم. ما معتقد نیستیم که در این زمینه آمارهای درخشانی داریم؛ اما در کل ایران هم از این نظر آمارهای درخشانی وجود ندارد.» براساس آنچه در گزارش منابع انسانی دیجی‌کالا آمده، ۱۶ درصد از کل کارکنان این شرکت را زنان تشکیل می‌دهند و ۲۶درصد از پست‌های مدیریتی در اختیار زنان است.

چندی پیش در شبکه‌های اجتماعی موضوع آزار برخی از کارکنان زن در دیجی‌کالا مطرح شد که سروصدای فراوانی ایجاد کرد. محسن مکری، معاون منابع انسانی دیجی‌کالا در این رابطه گفت: «موضوعات اخلاقی، خط قرمز ما هستند. این موضوع، ۳ زاویه دارد. افرادی که ماجرا را شروع می‌کنند، کسانی که مورد آزار یا تعرض قرار می‌گیرند و راویان این قضایا. کاری که ما می‌توانستیم در این زمینه انجام بدهیم، آموزش همه اضلاع این ماجرا است که در چنین مواردی باید چه کنند.»

دیجی‌کالا در گزارش خود از وجود یک سامانه سوت‌زنی به منظور اعلام سوءاستفاده احتمالی کارکنان از موقعیت خود خبر داده است. مکری درباره این سامانه و ارتباط آن با ماجرای آزار برخی از کارکنان این شرکت گفت: «سامانه سوت‌زنی در سال ۹۷ ایجاد شده بود. در سال ۹۸ آن را توسعه دادیم؛ اما بعد از این اتفاق، یک کمیته اخلاق، خارج از سیستم منابع انسانی ایجاد کردیم که به صورت مستقیم به هیات مدیره ارتباط دارد.»

حمید محمدی، مدیرعامل دیجی‌کالا نیز در این رابطه گفت: «موضوع آزار کلامی، حساسیت‌های زیادی دارد و شاید برخی از افراد دوست نداشته باشند درباره آن صحبت کنند و از سوی دیگر تربیت و استانداردهای افراد در این رابطه متفاوت است و این موضوع نیاز به آموزش را بیشتر می‌کند.»

سعید محمدی نیز گفت: «حتی تصور چنین رخدادی را نمی‌کردیم، چون فضای کاری دیجی‌کالا، فضای سالمی است و تصور ما این بود که بستر چنین رخدادهایی وجود ندارد و برایمان غافلگیر کننده بود.»

او تاکید کرد سازمان‌ها و شرکت‌ها نباید تصور کنند که در برابر این موضوع ایمن هستند و باید با حداکثر آموزش، احتمال چنین اتفاقاتی را به حداقل برسانند.

در ابتدای این مراسم، پریسا طالبی از تیم برند کارفرمایی دیجی‌کالا، درباره تهیه گزارش منابع انسانی این شرکت، توضیحاتی ارائه داد گفت: «برای تهیه این گزارش، ۳۰ نفر به مدت ۶ ماه به صورت مستقیم درگیر بوده‌اند.»

او تاکید کرد رویکرد این گزارش، بر نحوه مدیریت رشد سریع شرکت و چگونگی دستیابی به آن و کارگروهی است.

در ادامه این برنامه، برخی از مدیران میانی دیجی‌کالا، نحوه تهیه این گزارش و بخش‌ّهای مختلف آن را تشریح کردند.

http://pvst.ir/9a5

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو