skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

مایکروسافت می‌تواند شما را به عنوان یک چت‌بات دوباره زنده کند

بازگشت مردگان

۱۷ دی ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

مایکروسافت حق ثبت اختراع روش جدیدی را درخواست کرده که می‌تواند انسان را به عنوان یک چت‌بات به زندگی بازگرداند. در این روش لازم نیست که فرد حتما زنده باشد بلکه می‌توان از مردگان نیز به عنوان چت‌بات استفاده کرد.

به گزارش پیوست، این تکنولوژی مایکروسافت به جای روش مرسوم که از مکالمه‌ها و محتوای نمونه گسترده‌ استفاده می‌کند قادر است از خروجی یک انسان خاص چت‌بات ایجاد کند. یعنی داده‌های هر فرد به یک چت‌بات همانند خودش تبدیل می‌شود.

این سیستم از «داده‌های اجتماعی» از جمله «تصاویر، داده‌های صوتی، پست‌های شبکه اجتماعی، پیغام‌های الکترونیکی و کتبی» برای ساخت نمایه شخص استفاده می‌شود.

در این حق اختراع تصریح شده که «از داده‌‌های اجتماعی می‌توان برای ساخت یا اصلاح یک شاخص خاص به شکل شخصیت هر شخص استفاده کرد. این شاخص را می‌توان برای آموزش چت‌بات استفاده کرد تا در نهایت بتواند با شخصیت فرد مورد نظر به مکالمه و کنش اجتماعی بپردازد».

این چت‌بات ممکن است حتی شبیه به یک فرد واقعی باشد. در این حق اختراع ادعا شده که «از برخی لحاظ‌ها با استفاده از مستندات و داده‌های صوتی مربوط به یک شخص خاص می‌توان شکل صدای آن شخص را نیز تولید کرد».

اما داستان به اینجا ختم نمی‌شود. «با استفاده از تصاویر، اطلاعات ابعادی یا داده‌های ویدیویی فرد می‌توان یک مدل ۲ یا ۳ بعدی نیز از او تولید کرد».

زنده یا مرده

به گفته مایکروسافت برای این طرح نیازی به زنده بودن شخص مورد نظر نیست و هرکسی را می‌توان به عنوان نمونه استفاده کرد. «فرد مورد نظر که چت‌بات او را نمایندگی می‌کند می‌تواند مربوط به گذشته یا حال (یا نسخه‌ای از یک فرد) باشد، برای مثال یک دوست، فامیل، آشنا، فرد مشهور، شخصیت ساختگی، چهره تاریخی یا یک هویت تصادفی».

در این حق اختراع گفته شده که «این فرد می‌تواند با خود در ارتباط باشد (یعنی کاربر چت‌بات مورد نظر را آموزش دهد یا بسازد)». درنتیجه این امکان وجود دارد که افراد پیش از مرگ خود نسخه‌ دیجیتالی از خودشان را آموزش دهند.

در این درخواست ثبت اختراع گفته شده که تا چه اندازه می‌توان این چت‌بات را نسبت به ویژگی‌های شخصیتی به ویژه «ویژگی‌های مکالمه‌» شخص آموزش داد. این ویژگی‌ها شامل «حالت، بیان، تن صدا، شکل صدا، اطمینان در صحبت، طول جمله/دیالوگ و پیچیدگی، موضوع و یکپارچگی» می‌شود.

اگر چت‌بات اطلاعات کافی برای پاسخ به یک موضوع خاص نداشته باشد می‌تواند از منابع داده جمعی استفاده کمک بگیرد که یعنی حرف دیگری در دهان چت‌بات گذاشته می‌شود.

در این درخواست به موضوع پروفایل افراد مرده نیز اشاره می‌شود و توضیح می‌دهد که این ربات احتمالا هنگام تقلید از یک فرد مرده احتیاط بیشتری می‌کند. برای مثال اگر سوالی مربوط به پس از زمان مرگ فرد از ربات بپرسید «سوالاتی که به آگاهی شخص مورد نظر از یک واقعی پس از مرگ اشاره داشته باشد»، ربات به این مسئله توجه می‌کند و احتیاط خواهد کرد.

حق انتخاب

ایده تبدیل انسان به چت بات مشخصا سوالات زیادی را در زمینه حریم خصوصی پدید می‌آورد. سوالاتی که به جنبه‌های فنی این سیستم مربوط می‌شوند. برای مثال آیا فرد می‌تواند از این سیستم انصراف دهد و آنرا نابود کند؟ آیا اقوام کسانی که فوت شده‌اند می‌توانند از تبدیل اقوام خود به چت‌بات جلوگیری کنند؟

البته پاسخ به این سوالات به زمانی موکول می‌شود که مایکروسافت حداقل یک نمونه اولیه از این طرح ارائه کند. اما می‌توان پیش بینی کرد که پس از این شخصیت شما می‌تواند جاودانه شود.

منبع: Forbes

http://pvst.ir/99v

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو