skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

خاورمیانه برای اولین بار میزبان کنگره حمل‌ و نقل هوشمند می‌شود

دوبی پس از بکارگیری تاکسی‌ها خودران حال به دنبال استفاده از تاکسی‌های پرنده است

۱۵ دی ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تلاش دوبی برای تبدیل شدن به شهری مجهز در حوزه تکنولوژی باعث شده تا به مرکزی برای انقلاب دیجیتال در خاور میانه بدل شود. این شهر در بخشی از برنامه عظیم خود قصد دارد سیستم حمل و نقل عمومی را با کمک هوش مصنوعی مدرن‌سازی کند. از همین رو در نظردارد تا پس از بکارگیری تاکسی‌های خودران در سیستم حمل و نقل خود سراغ تاکسی‌های پرنده برود.

به گزارش پیوست، از سال 2018 که دوبی برای اولین بار از تاکسی‌های خودران با دوربین و حسگر  استفاده کرد به پیشتازی در این حوزه تبدیل شد و حالا درپی تاکسی‌های پرنده است. اما تلاش این شهر برای حمل و نقل هوشمند از چشم جهانیان هم پوشیده نمانده است، سازمان سیستم‌های حمل و نقل هوشمند (ITS) در همین راستا تصمیم دارد کنگره جهانی خود در سال 2024 را در دوبی برگزار کند.

امارات به زودی به اولین میزبان این کنگره در خاورمیانه تبدیل می‌شود. این کنگره از سال 1994 پایه گذاری شده است. اما این تجربه اول دوبی با مراسم‌های این‌ چنین نیست و این شهر به تازگی میزبان بزرگترین مراسم تکنولوژی منطقه یعنی GITEX بود که علیرغم بحران کرونا و قرنطینه جهانی در دوبی برگزار شد.

توجه سازمان ITS باعث شده تا سازمان حمل و نقل جاده‌ای دوبی انرژی تازه بگیرد و با قدرت به سمت هدف خود گام بردارد. این سازمان قرار است تا سال 2030، 25 درصد از گزینه‌های حمل و نقل این شهر را بدون راننده کند. بازوی اسرائیلی شرکت تکنولوژی Intel که Mobileye نام دارد نیز با شرکت اماراتی Habtoor همکاری خود را آغاز کرده و قرار است تاکسی‌های هوشمندی طراحی کند که تا سال 2022 وارد جاده‌های دوبی خواهند شد.

مسئولان شهر دوبی در بین اقدامات متعددی که در زمینه حمل و نقل انجام داده‌اند به دنبال راه‌اندازی یک هایپرلوپ یا قطار‌های پرسرعت مدرن هستند که تنها ظرف چند دقیقه مسافران را بین شهر‌های مختلف امارات جابه‌جا خواهد کرد. دوبی با استفاده از هوش مصنوعی تکنولوژی هوشمند را به زیرساخت خود وارد کرده و بواسطه آن مسیر‌های اتوبوس و قطارهای عمومی را برنامه ریزی می‌کند.

سازمان حمل و نقل و جاده‌های دوبی نیز مشغول ساخت یک مرکز ترافیک هوشمند است که 60 درصد از جاده‌های دوبی را پوشش می‌دهد، حوادث را زیر نظر خواهد داشت و برای کاهش اتلاف وقت گره‌های ترافیکی را پیش‌بینی می‌کند. این مرکز که با هزینه 590 میلیون درهم ساخته شده برای عابران و رانندگان پیغام‌هایی ارسال می‌کند تا براساس این اطلاعات برای سفر خود برنامه ریزی کنند.

در دیگر شهر‌های امارات نیز اقداماتی در این حوزه انجام گرفته است. ابوظبی یک سیستم هوش مصنوعی راه‌اندازی کرده است که افرادی را که هنگام رانندگی با گوشی صحبت می‌کنند یا پیام می‌دهند شناسایی و با پیامک به آنها هشدار می‌دهد.

منبع: Mashable

http://pvst.ir/99i

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو