skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

گزارش ماهانه شاپرک نشان می‌دهد:

بانک‌های ملت، سامان و خاورمیانه بیشترین سود را از تراکنش‌های پرداخت بردند

تحریریه پیوست

۹ دی ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

بانک‌های ملت، سامان و خاورمیانه بانک‌هایی هستند که به عنوان بانک‌های پذیرنده بیشترین جریان‌های نقدینگی را به سمت خود هدایت کرده‌اند. این بانکها به عنوان بانک پذیرنده بیشترین سود را برده‌اند؛ اما در مقابل بانک ملی در این زمینه بیشترین ضرر را تحمل کرده است.

به گزارش پیوست، طبق گزارش آذر ماه شاپرک تفاضل ارزش ریالی صادرکنندگی این بانک‌ها از مبلغ پذیرندگی آنها نشان می‌دهد که نقش این بانک‌ها به عنوان بانک پذیرنده مقرون به صرفه بوده است. در مقابل بانک‌های ملی، مسکن و رفاه کارگران با توجه به تعداد کارتی که در اختیار مشتریانشان قرار داده‌اند، نتوانسته‌اند جریان وجوه پذیرندگی را به سمت خود هدایت کنند. بانک ملی یکی از بانک‌هایی است که آمار بیشتری کارت بانکی صادر شده را در اختیار دارد.

بانک در نقش بانک صادرکننده، بانکی است که کارت بانکی را در اختیار مشتریان خود قرار می‌دهد. همچنین یک بانک در نقش پذیرنده بانکی است که حساب پذیرنده به منظور واریز وجوه مربوط به داد و ستدهای کارت‌های بانکی نزد آن بانک قرار دارد. از همین رو محاسبه تقاضل ارزش ریالی صادرکنندگی آنها از مبلغ پذیرندگی‌اشان نشان‌دهنده مسیر جریان مبلغی تراکنش‌های بانک‌هاست. از این آمار مشخص می‌شود که آیا نقش بانک به عنوان بانک پذیرنده برای وی مقرون به صرفه بوده است یا خیر.

این گزارش نشان می‌دهد هرچه بانک ملت بیشترین سود را به عنوان یک بانک پذیرنده برده است، بانک ملی در این بخش ضرر کرده است. چرا که بیشتر از آنکه منابع مالی از حساب‌های آن خارج شود پول به حساب‌های آن بانک وارد شده است؛ درست در نقطه مقابل بانک ملی.

اختلاف مبلغ تراکنش‌های صادر شده از پذیرش شده هر بانک طبق گزارش شاپرک در آذر ماه ۹۹

طبق داده‌های شاپرک مبالغ ذخیره شده در حساب‌های دارندگان کارت عمدتا از طریق ابزارهای پرداخت الکترونیکی از بانک‌های ملی، مسکن، رفاه و انصار به سمت بانک‌های ملت، سامان، خاورمیانه و پارسیان در حال انتقال است.

گزارش شاپرک نشان می‌دهد که در آذر ماه ۹۹ بانک‌های ملی، ملت و صادرات دارای بیشترین سهم ازتعداد کارت‌های بانکی تراکنش‌دار در شبکه شاپرک بوده‌اند. طی این ماه تعداد کارت‌های دارای حداقل یک تراکنش، متعلق به تعداد ۳۷ بانک صادر کننده بوده است.

سهم بانک‌های صادر کننده از تعداد کارت‌های بانکی تراکنش دار در شبکه شاپرک

همچنین طبق گزارش شاپرک در آذر ماه، بانک ملی بیشترین تعداد کارت‌های بانکی در بخش کارت اعتباری و کارت برداشت را صادر کرده و در اختیار مشتریان خود قرار داده است. بر همین اساس نیز سه بانک ملی، ملت و صادرات همچنان بیشترین سهم از کل تعداد تراکنش‌های صنعت پرداخت کارتی را به خود اختصاص داده‌اند و سه بانک ایران و ونزوئلا، توسعه صادرات و موسسه اعتباری توسعه کمترین سهم از تعداد کل تراکنش‌هاس صنعت پرداخت کارتی را در این ماه در اختیار داشته‌اند. سهم بانک از کل تعداد تراکنش‌ها از مجموع تعداد تراکنش‌های صادر شده با تراکنش‌های پذیرش شده در هر بانک به دست می‌آید.

مجموع تعداد تراکنش‌های صادر شده وپذیرش شده هر بانک در آذر ماه ۹۹

گزارش شاپرک نشان می دهد بانک ملت به لحاظ تعدادی و مبلغی بیشترین سهم از بازار تراکنش‌ها را به خود اختصاص داده و در جایگاه نخست در بین تمامی بانک‌های پذیرنده قرار گرفته است. گزارش شاپرک مشخص می‌کند که طی ماه گذشته میزان کارمزد پرداخت شده بانک پذیرنده به هزار هر ۱۰ هزار تومان در حدود ۳/۱۳ درصد نسبت به آبان ماه گذشته افزایش داشته است. در این صورت بانک‌های پذیرنده در حدود ۱۰ تومان به ازای هر ۱۰ هزار تومان جذب شده را به عنوان کارمزد پرداخت کرده‌اند. در میان بانک‌های پذیرنده بانک توسعه صادرات کمترین و بانک پارسیان بیشتری میزان کارمزد به عنوان پذیرنده را پرداخت کرده‌اند.

http://pvst.ir/98v

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو