skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

اسمهان حکاک مشاور و تحلیلگر سیستم‌های بانکی

زهرا احدی پژوهشگر حوزه ICT

خدمات بهداشتی و سلامت بر بستر تلکام ارائه خواهند شد

اپراتورهای موبایل و بیمارستان‌های آینده

اسمهان حکاک
مشاور و تحلیلگر سیستم‌های بانکی
زهرا احدی
پژوهشگر حوزه ICT

۶ دی ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۸ دقیقه

اپراتورهای موبایل، علاوه بر اینکه با استفاده از قابلیت‌های تکامل‌یافته خود در ایجاد ارتباطات بین مردم، سازمان‌ها و سیستم‌ها نقش مهمی دارند، می‌توانند بر صنعت سلامت دیجیتالی و مراقبت‌های بهداشتی نیز با بهبود دسترسی، دستیابی و کیفیت، تاثیر چشمگیری بگذارند.

چشم‌انداز صنعت بهداشت و درمان در مقیاس جهانی در حال تغییر است. جمعیت جهان در حال رشد و پیری، و در بازارهای در حال توسعه در حال ثروتمندتر شدن است. افزایش تعداد بیماران نیازمند خدمات پزشکی و افزایش قابل ‌توجه بیماری‌های مزمن و غیرواگیردار جمعیت مسن و ثروتمند، صنعت بهداشت را به شدت تحت فشار قرار داده است. بنابراین تمرکز سیستم‌های بهداشتی در حال حرکت از درمان بیماری‌های حاد نادر، به سمت مدیریت روتین بیماری‌های طولانی مدت (به عنوان مثال دیابت) و مسائل بهداشتی است. این بیماران به مراقبت مداوم بیشتری نیاز دارند که منجر به افزایش قابل‌توجه تقاضا به متخصصان و زیرساخت‌های پزشکی می‌شود.

صنعت مراقبت‌های بهداشتی، حتی در بازارهای پیشرفته یا با درآمد بالا، همچنان یکی از بخش‌هایی است که کمتر دیجیتالی شده است. هنوز هم بسیاری از عملیات اداری در مراکز بهداشتی به صورت دستی و کاغذی انجام می‌شوند. به منظور پاسخگویی به تقاضاهای روبه‌رشد بیماران و افزایش بهره‌وری، این صنعت باید با اتخاذ فناوری‌های جدید متحول شود.

سلامت دیجیتالی در واقع توسعه و پیاده‌سازی راه‌حل‌ها با استفاده از فناوری‌هایی است که در شکل یک نشان داده شده است که به صنعت مراقبت‌های بهداشتی در رسیدگی به مسائل اصلی کمک خواهد کرد. روندهای مربوط به کلان داده، هوش مصنوعی، اینترنت اشیا، محاسبات لبه‌ای و 5G به صنعت کمک خواهد کرد تا بتواند مراقبت‌های بهتر، پیشگیرانه و متناسبی را ارائه دهد.

شکل ۱- تحریک بهره‌وری با استفاده از فناوری‌های جدید

چرا اپراتورهای مخابراتی باید روی سلامت دیجیتالی تمرکز کنند؟

اپراتورهای مخابراتی در سطح جهان با چالش‌های بزرگی مواجه هستند و درآمد اصلی آنها مدام در حال کاهش است. بر سر فناوری‌های جدید شبکه مانند محاسبات لبه‌ای، 5G، اینترنت اشیا و درآمدهای جدیدی که می‌توانند در صنعت مخابرات ایجاد شوند هیاهوی زیادی شده است. با این حال، حتی با وجود این فناوری‌های جدید، ارائه خدمات ارتباطی به تنهایی نمی‌تواند رشد پایداری برای اپراتورها ایجاد کند. با رویکرد ارائه خدمات ارتباطی، حتی اگر متوسط درآمد هر کاربر (ARPU) برای خدمات جدید در ابتدا بیشتر شود، بعید به نظر می‌رسد که همچنان بالا بماند و با چالش‌هایی مانند کالایی شدن که در سرویس‌های 4G مشاهده شد مواجه خواهند شد. بنابراین اپراتورها باید فراتر از خدمات ارتباطات اصلی خود بروند و به دنبال فرصت‌هایی در ورتیکال‌های مختلف با توانمندسازی کاربردها، راه‌حل‌ها و برنامه‌های مختلف باشند. بدین ترتیب، این امکان برای آنها فراهم می‌شود تا محبوبیت بیشتری بین مشتریان خود پیدا کنند، پیشنهادهای ارزش افزوده ایجاد کنند و سهم بیشتری از کیف پول را به دست آورند. صنعت بهداشت و درمان یکی از ورتیکال‌هایی است که به دو دلیل فرصتی عالی برای انجام این کار به دست می‌دهد. در ادامه این دلایل برشمرده شده است.

دلیل اول: صنعت مراقبت‌های بهداشتی یکی از بخش‌هایی است که کمتر دیجیتالی شده است

اکنون فرصت‌های زیادی برای دیجیتالی‌سازی در سراسر بازار مراقبت‌های بهداشتی وجود دارد، در حالی که سایر صنایع از قابلیت‌های موجود برخوردارند. بنابراین شرکای دیجیتالی می‌توانند تعداد زیادی از فناوری‌ها‌، برنامه‌ها و خدمات جدید بالقوه را برای کمک به افزایش بهره‌وری معرفی کنند.

دلیل دوم: صنعت مراقبت‌های بهداشتی تخصص محدودی در زمینه فناوری‌ دارد

به دلیل توانایی محدود در فناوری، صنعت مراقبت‌های بهداشتی به شریکی با توانایی‌های فناوری قوی برای ارائه خدمات انتها به انتها (e2e) به ارائه‌دهندگان خدمات بهداشتی نیازمند است. اکثر ارائه‌دهندگان، مهارت داخلی برای توسعه، پیاده‌سازی و مدیریت خدمات جدید فناوری را ندارند، بنابراین ایجاد شراکت فرصتی برای ارائه خدمات حرفه‌ای، آموزشی و یکپارچه‌ فراتر از خدمات سنتی مهیا می‌کند. در شکل ۲ مدل‌های مختلف کسب‌وکار B2B2X برای اپراتورهای موبایل نشان داده شده است.

شکل ۲- مدل‌های کسب‌وکار متنوع B2B2X

بنابراین بازار مراقبت‌های بهداشتی نه تنها فرصت‌های بالقوه زیادی را برای تحول فناوری اطلاعات و معرفی خدمات دیجیتالی فراهم می‌کند، بلکه همچنین اپراتورها از موقعیت مناسبی برای استفاده از این فرصت برخوردار هستند.

 اهمیت اختیارات بالقوه اپراتورهای موبایل

در بیشتر مواقع، اپراتورهای موبایل با یک استراتژی کاملاً مشخص و متعهدانه می‌توانند نقش قدرتمندتری در فضای مراقبت‌های بهداشتی در مقایسه با غول‌های اینترنتی و ابرمقیاس‌ها مانند گوگل و آمازون ایفا کنند. این بدین خاطر است که:

۱- اپراتور یک برند منطقه‌ای است: اپراتورها حضور محلی زیادی در مناطق مربوط به خود دارند که سطحی از اعتماد، اعتبار در درک نیازها، روندها، مقررات محلی و روابط موجود با نهادهای اصلی دولتی و نظارتی را به ارمغان می‌آورد. بنابراین رقابت با بازیگران جهانی با توجه به عدم حضور و تخصص محلی آنها محدود خواهد شد. برند منطقه‌ای اپراتورها همچنین دسترسی به بازار را برای ارائه‌دهندگان کوچک راه‌حل‌های مناسب که اپراتورها را به عنوان شرکای بالقوه برای ورود به بازارهای جدید می‌بینند، فراهم می‌کند.

۲- اپراتور دارای نیروی کار محلی است: از آنجا که صنعت مراقبت‌های بهداشتی از نظر بلوغ فنی و تخصص در فناوری اطلاعات کمبود نسبی دارد، توسعه مشترک و پیاده‌سازی e2e راه‌حل‌ها در تحریک پذیرش ضروری خواهد بود. نیروهای منطقه‌ای اپراتورها می‌توانند به طور مستقیم با ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی همکاری کنند تا راه‌حل‌های سفارشی e2e را توسعه و پزشکان را در مورد نحوه استفاده یا مدیریت زیرساخت‌های جدید آموزش دهند. این چیزی است که صنعت مراقبت‌های بهداشتی از شرکای خود به آن احتیاج دارد و چیزی است که ابرمقیاس‌ها به دلیل مدل‌های تجاری خود نمی‌توانند آن را ارائه دهند.

۳- اپراتور به شدت قانون‌گذاری می‌شود: اپراتورها از سوی نهادهای حاکم محلی قانون‌گذاری می‌شوند. یک مساله کلیدی در پرداختن به مراقبت‌های بهداشتی درک قابلیت اطمینان، امنیت و حریم خصوصی اطلاعات است- تصوری که اپراتورها به آن عمل می‌کنند. این امر مزیت منحصربه‌فرد اپراتورها را نسبت به بازیگران اینترنت جهانی و ابرمقیاس‌ها نشان می‌دهد، که اغلب به دلیل امنیت اطلاعات مورد انتقاد قرار می‌گیرند و در مقایسه با اپراتورها نسبتاً بدون قانون‌گذاری هستند.

۴- اپراتور از طول عمر بالایی برخوردار است: با توجه به اندازه، ارتباط با نهادهای حاکم و نظارتی و ادغام در زندگی روزمره، اپراتورها می‌توانند به ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی اطمینان بالایی از وجود خود در طولانی‌مدت بدهند. ارائه‌دهندگان خدمات بهداشتی نمی‌خواهند منابع خود را برای ساخت و اجرای راه‌حل با شرکتی که چند سال دیگر وجود نخواهد داشت سرمایه‌گذاری کنند.

رویکردهای مختلف اپراتورها برای ارائه خدمات پزشکی

همان‌طور که در شکل 3 نشان داده شد، مدل‌های مختلفی وجود دارد که اپراتورهای موبایل می‌توانند برای به دست آوردن درصد بالایی از ارزش ارائه‌شده توسط صنعت پزشکی، از آنها بهره ببرند. یکی از این مدل‌ها استفاده از توانایی فعلی‌ اپراتورها در بخش ارتباطات است. اپراتورها می‌توانند به ارائه خدمات سنتی شبکه (از جمله شبکه‌های خصوصی، شبکه‌های مدیریت‌شده LAN، پلتفرم‌های اینترنت اشیا و اسلایسینگ شبکه (network slicing)) به ارائه‌دهندگان خدمات بهداشتی ادامه دهند تا بتوانند مشتریان خود را افزایش دهند، نقاط ضعف خود را شناسایی و خدمات با ارزش بیشتری را در ارتباطات شبکه ارائه کنند.

با این حال، فراتر رفتن از خدمات ارتباطی در زنجیره ارزش دشوار است. با در نظر گرفتن رویکرد از پایین به بالا، اپراتورها هنوز نتوانسته‌اند اعتبار لازم را برای ارائه برنامه‌های کاربردی و راه‌حل‌های خاص صنعت پزشکی کسب کنند. یکی از پرسش‌های اصلی این است که چرا ارائه‌دهندگان خدمات بهداشتی باید به اپراتورهای موبایل برای ارائه راه‌حل‌های بهداشتی قابل قبول اعتماد کنند؟ می‌توان پاسخ این سوال را در استراتژی مناسب ورود به بازار پیدا کرد؛ به عنوان مثال اپراتور‌ی مانند O2 نمونه خوبی است که نشان می‌دهد چگونه با نداشتن استراتژی مناسب از رشد موفقیت باز مانده است.

علاوه بر این، همان‌طور که از شکل ۳ دیده می‌شود ارائه‌دهندگان تخصصی برنامه‌های مراقبت‌ بهداشتی و غول‌های اینترنتی مسیر دیگری را انتخاب کرده‌اند و در زنجیره‌ ارزش از راه‌حل‌ها و برنامه‌های کاربردی به سمت پایین حرکت می‌کنند. آنها در حال ایجاد تخصص و اعتبار لازم برای به دست آوردن سهم بیشتری از کیف پول در لایه‌های برنامه‌های کاربردی، ادغام و همچنین به دنبال ارائه مستقل خدمات ارتباطی هستند.

رسم توضیحی ۳- میزان سهولت دسترسی به فرصت‌های صنعت مراقبت‌های پزشکی برای اپراتورهای موبایل

اگرچه ممکن است در ابتدا برای اپراتورها دشوار باشد، اما آنها باید با راه‌حل‌ها و برنامه کاربردی شروع به کار کنند و سپس توانمندسازی برنامه یا تبادل داده‌های سلامت را به عنوان یک استراتژی بلندمدت هدف خود قرار دهند. در شکل ۴ ده مورد مطالعه از اپراتورهای مخابراتی که از فرصت‌های سلامت دیجیتالی استفاده کرده‌اند معرفی شده‌اند.

رسم توضیحی ۴- اپراتورهای ارائه‌دهنده خدمات سلامت دیجیتالی

نتیجه‌گیری

اگرچه پیشرفت‌های بزرگی در فناوری وجود دارد و عملیاتی یا در دست برنامه‌ریزی است، اما تحقیقات و چالش‌های زیادی پیش روست. به طور خاص، چگونه قرار است فناوری ارتباطات از راه دور در سیستم مراقبت‌های بهداشتی در جوامعی که افراد آن به اینترنت یا تلفن همراه دسترسی ندارند پیاده‌سازی شود؟ با بررسی ریسک‌ها و مزایا و آگاهی و آموزش متخصصان و بیماران شاهد تغییرات مهمی در حوزه سلامت دیجیتالی، بهداشت و درمان در جهان خواهیم بود.

http://pvst.ir/989

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو