skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

جزئیات بزرگترین نمایشگاه کامپیوتر و الکترونیک کشور اعلام شد:

از لغو برگزاری الکامپ بیست‌و‌ششم تا برگزاری آنلاین رویداد الکام استارز

تحریریه پیوست

۲۹ آذر ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۱۲ دقیقه

بیست و ششمین نمایشگاه الکامپ امسال به دلیل شیوع ویروس کرونا برگزار نخواهد شد؛ اما رویداد جانبی این نمایشگاه با عنوان «الکام استارز» با توجه به استقبال چشم‌گیر استارت‌آپ‌های فعال در کشور به صورت آنلاین برگزار می‌شود.

به گزارش پیوست، در اولین نشست خبری بیست و ششمین نمایشگاه الکامپ که قرار بود اواخر تیر ماه برگزار شود؛ اما به دلیل موج‌های شیوع ویروس کرونا در نهایت امروز یعنی ۲۹ آذر ماه برگزار شد، مجریان برگزاری نمایشگاه از اتخاذ تصمیم سخت برای لغو برگزاری الکامپ گفتند. در ابتدای نشست محمدباقر اثنی عشری، رئیس سازمان نظام صنفی کشور با اشاره به تاریخچه برگزاری نمایشگاه الکامپ گفت: «در پنج سال اخیر سازمان نظام صنفی رایانه‌ای برگزار کننده نمایشگاه الکامپ بوده و از سال ‍۱۳۹۴ شاهد رشد چشمگیری در تعداد شرکت‌کنندگان در نمایشگاه و مساحت برگزاری آن بوده‌ایم. در نهایت هم در سال ۱۳۹۸ بزرگ‌ترین نمایشگاه را برگزار کردیم که رکوردهای قبلی نمایشگاهی خود در این زمینه را شکستیم و الکامپ به بزرگترین نمایشگاه کشور با حضور بالای ۱۰۰ هزار بازدید‌کننده و تعداد زیادی شرکت تبدیل شد.»

او با اشاره به برگزاری الکامپ ۹۹ اعلام کرد: «برای الکامپ ۹۹ یک تصمیم جسورانه گرفتیم و تصمیم گرفتیم کل فضای نمایشگاه را به الکامپ اختصاص دهیم؛ چرا که معمولا در کنار نمایشگاه الکامپ، یک نمایشگاه دیگر هم برگزار می‌شد به همین خاطر درخواست دادیم که کل فضای نمایشگاه را به برگزاری الکامپ بیست و ششم اختصاص دهند.»

براساس اظهارات اثنی‌عشری فضای نمایشگاه تهران در منطقه خاورمیانه و آفریقا جز پنج نمایشگاه اول است. آنطور که اثنی‌عشری توضیح می‌دهد آنها تصمیم داشتند با اضافه کردن بخش‌های مختلف دیگر صنعت و در نظر گرفتن دولت الکترونیکی به عنوان بخشی از فعالیت‌های IT و توزیع آن در کل نمایشگاه از ظرفیت‌های فضایی نمایشگاه بین‌المللی تهران استفاده کنند. اثنی‌عشری در توضیح تاخیر برگزاری الکامپ بیست‌وششم گفت: «قرار بود نمایشگاه اواخر تیرماه برگزار شود. در این زمینه پیش‌ ثبت‌نام هم شروع شد و به صورت خارق‌العاده‌ای عدد ثبت‌نام بالا بود، با این حال تصمیم گرفته شد به دلیل شرایط خاص کشور به خاطر شیوع ویروس کرونا تاریخ را مجدد تغییر دهیم.» او ادامه داد: «در تاریخ دوم پیشنهادی که اواخر شهریور ماه بود باز شروع به کار کردیم، ولی در آخر شهریور ماه هم به این نتیجه رسیدیم که با توجه به موج‌های کرونا به خطر انداختن جان بازدید‌کنندگان، غرفه‌داران و ستاد خودمان، برگزاری نمایشگاه کار درست و اخلاقی نیست. در مذاکره با شرکت نمایشگاه تصمیم گرفتیم که این تاریخ را نیز لغو کنیم.» رئیس نصر کشور اعلام کرد: «باید پذیرفت که برای سلامتی خود و جامعه از این فعالیت اقتصادی چشم‌پوشی شود.» در نهایت امااو تاکید کرد که برای سال آینده قطعا الکامپ متفاوت و بی‌نظیری برگزار خواهد شد.

تصمیم به لغو برگزاری الکامپ گرفتیم. باید پذیرفت که به خاطر شیوع کرونا برای سلامتی خود و جامعه از این فعالیت اقتصادی چشم‌پوشی کنیم
محمدباقر اثنی‌عشری، رئیس سازمان نظام صنفی رایانه‌ای کشور

اما اثنی‌عشری، در ادامه اعلام کرد که با وجود لغو برگزاری نمایشگاه الکامپ، رویداد جانبی آن یعنی الکام استارز به صورت آنلاین برگزار خواهد شد. او دلیل این تصمیم را استقبال بالای شرکت‌های استارت‌آپی و درخواست آنها برای برپایی این رویداد اعلام کرد.

رئیس نصر کشور با اشاره به این رویداد گفت: «از سال ۱۳۹۴ جنبشی به نام الکام استارز، ستاره‌گان الکامپ شروع شد. در ابتدا در یک سالن کوچک این رویداد برگزار شد اما سال پیش این رویداد تبدیل شد به ۵ سالن و ۶ هزار متر فضا از نمایشگاه. این رویداد بستری است برای نشان دادن تلاش‌های کسب‌وکارهای کوچک در راستای رونق اقتصاد. در نهایت تصمیم گرفتیم حالا که الکامپ برگزار نمی‌شود، این رویداد را به صورت آنلاین برگزار کنیم.» رئیس نصر کشور با اشاره به حمایت‌هایی انجام شده از این رویداد اعلام کرد: «در این برنامه هر سال از حمایت مالی سازمان فناوری اطلاعات برخوردار بودیم. سازمان برای استارز همیشه یارانه در نظر می‌گرفت . حالا امسال غیر از سازمان فناوری اطلاعات، الکام استارز از حمایت معاونت علمی ریاست جمهوری نیز برخوردار است.»

دی ماه زمان شروع ثبت‌نام در الکام استارز

در ادامه این نشست خبری مدیر اجرایی الکام استارز توضیحاتی در مورد زمان شروع ثبت‌نام و برگزاری ششمین دور از الکام استارز و جوایز این دور از رویداد ارائه داد. آنطور که آرش برهمند توضیح داد  تمام مراحل ثبت‌نام و شرکت و داوری تیم‌ها در ششمین دور از الکام استارز به صورت کاملا الکترونیکی انجام می‌شود. برهمند در این زمینه گفت: «سال گذشته الکام استارز بزرگترین نسخه خودش را با نزدیک به ۵۰۰ تیم و ۳۰۰ غرفه و در اختیار داشتن ۵ سالن نمایشگاه تجربه کرد. به نظرم امسال هم می‌توانستیم به توجه به اینکه قرار بود الکامپ در کل فضای نمایشگاه برگزار شود، الکام استارز را در وسعت بیشتری برگزار کنیم.» او با اشاره به تصمیم برگزاری بخش‌هایی از الکام استارز به صورت آنلاین توضیح داد: «برگزاری فیزیکی نمایشگاه به شکل تمام عیار در فضای آنلاین امکان‌پذیر نبود، انتخابمان این بود که بخشی از فعالیت جانبی نمایشگاه که بیشترین کارکرد را برای استارت‌آپ‌ها داشته شناسایی و آنها را در فضای آنلاین امتداد دهیم. در مجموعه  الکام‌پیچ، پاویون شتاب و آوردگاه سرمایه در این دور به صورت انلاین برگزار خواهند شد.»

او در مورد جزئیات برگزاری آنلاین الکام استارز گفت: «بخش دیگر که برای استارت‌‌آپها مفید است، بخش جذب سرمایه به نام آوردگاه سرمایه است. مذاکراتی در این زمینه با چندین پلتفرم جذب سرمایه از جمله انجمن VC و بوم‌سرمایه متعلق به سازمان فناوری اطلاعات انجام شده است. از سوی دیگر زیربخشی را با همکاری سازمان فناوری اطلاعات در بخش مسابقه به نام بخش دانش‌‌آموزی درنظرگرفته‌ایم که این بخش یکی از بخش‌های جذاب و پرشور دور گذشته الکام‌استارز بود و امسال تصمیم گرفته‌ایم با رویکرد کامل‌تری این بخش را نیز به صورت آنلاین برگزار کنیم.»

برگزاری فیزیکی نمایشگاه به شکل تمام عیار در فضای آنلاین امکان‌پذیر نبود، انتخابمان این بود که بخشی از فعالیت جانبی نمایشگاه که بیشترین کارکرد را برای استارت‌آپ‌ها داشته شناسایی و  آنها را در فضای آنلاین امتداد دهیم
آٰرش برهمند، مدیر اجرایی الکام استارز

به گفته برهمند مجموع جوایز نقدی برای بخش الکام‌پیچ یا بخش مسابقه ۱۵۰ میلیون تومان است که در مجموع ۱۰ تیم منتخب الکام‌پیچ خواهد بود و دو تیم نیز که برای شرایط همه‌گیری کرونا پیشنهاد ویژه‌ای ارائه دهند انتخاب می‌شوند. براساس توضیحات او جوایز ویژه‌ای هم برای ۴ حوزه هوش مصنوعی، اینترنت اشیاء، واقعیت مجازی و واقعیت افزوده در نظر گرفته شده که این بخش از بخش‌های مورد حمایت معاونت علمی ریاست جمهوری هستند. آنطور که برهمند می‌گوید یک جایزه ویژه هم سازمان فناوری اطلاعات برای دو تیم منتخب در بخش الکام‌پیچ در نظر گرفته است  که تا سقف ۳۰ درصد سرمایه‌ای که آن تیم بتواند از هر VC دریافت کند را شامل می‌شود.

او تاکید می‌کند که از سمت معاونت علمی هم برای هر یک از استار‌ت‌آپ‌هایی که در الکام‌پیچ انتخاب شده‌ باشند تا سقف ۵۰ میلیون تومان به صورت مستقیم سرمایه اولیه در نظر گرفته شده است که این ۵۰ میلیون تومان مشروط به پذیرش در شتاب‌دهنده‌ها یا VCها خواهد بود.

او در مورد همکاری معاونت علمی ریاست جمهوری با الکام استارز گفت: «آوردگاه سرمایه هم با همکاری معاونت علمی و صندوق نوآوری و شکوفایی یک سرمایه ویژه به نام «استارز اینوست» در نظر گرفته است  که از طریق صندوق‌های شریف، نوین، توسعه صادارات، پرشین، ستارگان و صندوق تهران، صندوق‌های نوآوری اصفهان،‌ ثامن مشهد و صندوق یزد به تیم‌هایی که در بخش آوردگاه سرمایه پذیرفته شوند، سرمایه می‌دهد.» به گفته او مجموع سقفی که برای بخش آوردگاه سرمایه از سمت صندوق نوآوری در نظر گرفته شده ۱۸ میلیارد تومان است.

برهمند ادامه داد: «دوستانی که علاقه‌مند به حضور در آوردگاه سرمایه‌ هستند بهترین شکل این است که ایده‌ها و ارائه خود را به صورت آنلاین در بخش مرتبط با وب‌سایت بارگذاری کنند و در نهایت از طریق ستاد برگزاری با آنها تماس و زمان مقتضی برای ارائه به VCها به آنها اعلام خواهد شد.»

براساس اظهارات برهمند ثبت‌نام در این رویداد از طریق وب‌سایت انجام خواهد شد و متقاضیان فرصت خواهند داشت مطابق زمانبندی که در سایت اعلام می‌شود اقدامات لازم برای حضور در ششمین دور از الکام‌استارز انجام دهند.

به گفته مدیر اجرایی الکام استارز از ۱ تا ۱۲ دی ماه زمان ثبت‌نام برای شرکت در الکام‌پیچ، پاویون شتاب و آوردگاه سرمایه در نظر گرفته شده و از ۱۳ تا ۱۶ دی ماه نیز بررسی مدارک و تکمیل اطلاعات صورت خواهد گرفت. ۱۷ تا ۱۹ دی ماه هم زمان‌بندی ارائه پیچ و جلسات مشاوره و سرمایه‌گذاری است و در نهایت از ۲۹ دی تا ۲ بهمن ماه نیز زمان برگزاری آنلاین الکام استارز است.

سازمان فناوری و معاونت علمی  حامیان الکام استارز

در ادامه نشست امیر ناظمی، رئیس سازمان فناوری اطلاعات به عنوان یکی از حامیان برگزاری ششمین دور از الکام استارز در مورد جایزه سرمایه‌گذاری توضیحاتی ارائه داد. او در مورد جزئیات حمایت سازمان فناوری از الکام استارز گفت: «توصیه شدید در مورد استارت‌آپ‌ها این است که برای تامین مالی خود از وام استفاده نکنند و از سرمایه خطرپذیر استفاده کنند. به خاطر اینکه این مسئله جذاب باشد، امسال به جای ارائه وام سعی شده از طریق جذب سرمایه به آنها کمک کنیم.» او ادامه داد: «جایزه تیم اولی که توسط هیات داوران انتخاب شود، یک میلیارد تومان وام سرمایه‌گذاری خطر پذیری است. یعنی اگر یک سرمایه‌گذاری روی تیمی حتی تا سقف ۱ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری کند، ما همان مقدار سرمایه را به او وام ارزان قیمت می‌دهیم. این وام ارزان قیمت هم به این صورت است که یک سال تنفس دارد و ۴ سال زمان بازپرداخت آن تعیین شده است و سود بانکی مورد محاسبه هم ۹ درصد است. به تیم‌های دوم و سوم ۷۵۰ میلیون تومان و تیم‌های چهارم و پنجم و ششم ۵۰۰ میلیون تومان وام سرمایه به سرمایه‌گذاری که روی آنها سرمایه‌گذاری کند پرداخت می‌شود.»

ناظمی در ادامه به حمایت از برندگان الکام استارز از طریق طرح بوم‌واره اشاره کرد و گفت: «مورد بعدی طرح بوم‌واره است که سازمان فناوری اطلاعات از ابتدای امسال این طرح را آغاز کرده و امروز که با هم صحبت می‌کنیم ۲ هزار و ۹۰۰ خدمت در این طرح به صورت رایگان توسط استارت‌آپ‌ها استفاده می‌شود. طرح به این صورت است که هر استارت‌آپی، چه تیم باشد چه شرکت، یک بسته اعتباری ۱۰۰ میلیون تومانی برایش در نظر گرفته می‌شود. این ۱۰۰ میلیون خود را به صورت رایگان از بخش‌های مختلفی که برایش در نظر گرفته شده می‌توانند استفاده کنند. برای مثال ۱۰ میلیون تومان آن را می‌تواند از خدمات میزبانی که شرکت‌هایی مانند آسیاتک و ابرآروان در اختیار تیم‌ها می‌گذارند استفاده کند، ۱۰ میلیون تومان می‌تواند از بسته تبلیغات استفاده کند.»

امسال در برنامه الکام استارز نه تنها پذیرای تیم‌های دانش‌آموزی هستیم و رقابت خاص تیم‌های دانش‌آموزی وجود دارد؛ بلکه برای سه تیم برتر دانش‌آموزی هم جایزه مربوط به ۲۰۰ میلیون تومان بوم سرمایه هم در نظر گرفته خواهد شد
امیر ناظمی، رئیس سازمان فناوری اطلاعات

او با اشاره به امتیازاتی که از طرح بوم‌واره برای شرکت‌کنندگان الکام استارز در نظر گرفته شده گفت: «در الکام استارز تمام ۱۲ تیم اول (غیر از جوایز اعلام شده) یک بسته اعتباری ۲۰۰ میلیون تومانی خواهند داشت. یعنی بسته ۱۰۰ میلیون تومانی آنها ضربدر ۲ می‌شود. به عبارتی اگر ۱۰ میلیون تومان از خدمات ابری و میزبانی می‌توانستند رایگان استفاده کنند، الان هر کدام ۲۰۰ میلیون تومان می‌توانند به صورت رایگان از این خدمات استفاده کنند.» او تاکید کرد که بسته کمک ۲۰۰ میلیون تومانی از طرح بوم‌وآره به تیم‌های اول تا دوازدهم این دور از الکام‌استارز که توسط هیات داوران انتخاب شده‌اند، تعلق خواهد گرفت.

او با اشاره به طرح بوم سرمایه نیز اعلام کرد که این طرح در واقع در رویداد آنلاین الکام استارز رونمایی و به کار گرفته خواهد شد. ناظمی در این مورد گفت: «در این طرح تمامی استارات‌آپ‌هایی که در طرح ایران نوآفرین ثبت‌نام کرده‌اند، در صورتی که نیازمند جذب سرمایه‌ باشند، بیزنس پلن یا نقشه تجاری خودشان را به اضافه برآوردهایی که براساس مطالعات امکان سنجی‌شان انجام شده، روی سایت نوآفرین و در بخش بوم سرمایه بارگذاری می‌کنند. اگر سرمایه‌گذار را از لیست شرکت‌های VC  انتخاب کرده باشند، مستقیم طرحشان برای آنها ارسال می‌شود و اگر انتخاب نکرده باشند وارد تالار سرمایه می‌شوند و سرمایه‌گذاران مختلف می‌توانند طرح آنها را ببینید و در صورت تمایل روی آنها سرمایه‌گذاری کنند.» به گفته ناظمی در خود سایت الکام‌استارز هم لینکی مربوط به این طرح وجود دارد که استارت‌آپ‌ها با کمک آن به جزئیات این طرح دسترسی خواهند داشت.

همچنین ناظمی در ادامه به بخش دانش‌ آموزی در الکام استارز اشاره کرد و گفت: «فعالیت‌های حوز آموزش کارآفرینی به دانش آموزان از ۲ سال پیش توسط سازمان فناوری اطلاعات آغاز شد. دلیل شروع این کار نیز نیاز کودکان آینده به دو مهارت کلیدی یعنی تفکر انتقادی و کارآفرینی است. با توجه به اینکه موضوع کارآفرینی به صورت رسمی در کتاب‌های درسی سهم بالایی ندارد ، تصمیم گرفتیم به صورت دوره‌های کوتاه مدت با همکاری وزارت آموزش و پرورش فعالیت در این زمینه را برگزار کنیم.» او ادامه داد: «در طول ۲ سال گذشته در مجموعه ۳هزار و ۱۵ دانش‌آموز در این دوره‌ها شرکت کرده‌اند و دو کمپ برنامه‌نویسی هم سال گذشته برگزار شده است. امسال در برنامه الکام استارز نه تنها پذیرای تیم‌های دانش‌آموزی هستیم و رقابت خاص تیم‌های دانش‌آموزی وجود دارد؛ بلکه برای سه تیم برتر دانش‌آموزی هم جایزه مربوط به ۲۰۰ میلیون تومان بوم سرمایه هم در نظر گرفته خواهد شد. به این ترتیب ۱۵ بسته ۲۰۰ میلیون تومانی، به اضافه بخش مربوط به سرمایه را جزو جوایز امسال داریم.»

ناظمی در پایان اعلام کرد که الکام استارز علی رغم عمر کوتاهی که دارد در برگیرنده خیلی از شرکت‌هایی است که ۶ سال پیش به آنها می‌گفتند که رویاهایشان دیوانگی است؛ اما امروز این شرکت‌ها بخش عمده‌ای از نیازهای مردم را به خصوص در دوران کرونا پوشش می‌دهند.

http://pvst.ir/95p

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو