skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

موفقیت اپل حسادت رقبا را برانگیخت

مایکروسافت می‌خواهد چیپ‌های ARM اختصاصی خود را طراحی کند

۲۹ آذر ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۲ دقیقه

موفقیت اپل با طراحی پردازنده M1 حسادت رقبا را برانگیخته و حالا مایکروسافت نیز به دنبال طراحی پردازنده اختصاصی است.

به گزارش پیوست طبق گزارش بخش خبری بلومبرگ، مایکروسافت در حال طراحی پردازشگر ARM اختصاصی برای سرور‌های ابری آژور و حتی نسل بعدی سرفیس‌ها است اما این اولین باری نیست که شایعاتی در این باره برای مایکروسافت منتشر شده است. شرکت مایکروسافت سه سال پیش نیز  اعلام کرد که برای استفاده از چیپ‌های ARM در سرور‌های خود تلاش می‌کند و در آن زمان جیسون زندر نماینده ارشد آژور یعنی بخش فضای ابری مایکروسافت در مصاحبه با بلومبرگ اعلام کرد که مایکروسافت در حال آزمایش چیپ‌های کوالکاوم و کاویوم برای کارهایی همچون جستجو، ذخیره و یادیگری ماشینی است.

در حال حاضر مایکروسافت هنوز در تمامی ماشین‌های آژور از سی‌پی‌یو‌های اینتل استفاده می‌کند اما در چند سال گذشته این شرکت چندین محصول مصرفی مبتنی بر ARM را در کنار محصول نسخه اینتل ارائه کرده و حتی یک سرفیس مبتنی بر AMD نیز تولید کرده است. از بین ۹ محصولی که این شرکت در حال حاضر در اختیار مشتریان قرار می‌دهد، سرفیس پرو X تنها محصولی است که از پردازشگر کوالکام یعنی Microsoft SQ 1 یا Microsoft SQ2 استفاده می‌کند. تمامی دیگر مدل‌های سرفیس تنها با پردازنده اینتل ارائه می‌شوند و چند مدل گزینه پردازنده AMD را نیز در اختیار کاربران قرار می‌دهند.

سرفیس پرو X تنها محصولی است که از پردازشگر کوالکام استفاده می‌کند.

مایکروسافت با استفاده از پردازشگر اختصاصی کنترل بهتری روی برنامه‌های تولیدی خود خواهد داشت و در مدیریت تولید نیز دقت بیشتری خواهد داشت.

یکی از دلایل اپل برای استفاده از چیپ‌های اختصاصی نیز همین موضوع بود اما دلیل اصلی به گفته یکی از مهندسان سابق اینتل، مشکلات پردازنده‌های Skylake اینتل است.

طی چند سال گذشته مشخص شد که شرکت اینتل با گره پردازنده 10 نانومتری و حتی 7 نانومتری به مشکل خورده است و با وجود اینکه مایکروسافت هراس چندانی از عملکرد پرازنده‌های لپ‌تاپ ندارد، اما موفقیت اپل با سی‌پی‌یو M1 باعث جلب توجه این رقیب سنتی شده است و به نظر فرصت مناسبی است تا مایکروسافت وعده‌ای که چند سال پیش به مشتریان داده بود را عملی کند.

منبع: Gizmodo

http://pvst.ir/95n

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو