skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

امکان ارسال وکالتنامه به صورت آنلاین برای ایرانیان مقیم خارج فراهم شد

تحریریه پیوست

۲۵ آذر ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

وزارت امور خارجه امکان ارسال وکالتنامه و کپی برابر اصل مدارک را به صورت آنلاین  برای ایرانیان مقیم خارج از کشور فراهم کرد.

به گزارش پیوست، وزارت امور خارجه از طریق سامانه مدیریت یکپارچه خدمات کنسولی(میخک) این امکان را در اختیار ایرانیان مقیم خارج گذاشته تا با آپلود مدارک خود در این سامانه، وکالتنامه و همچنین کپی برابر اصل مدارکشان را به‌صورت آنلاین به ایران ارسال کنند.

سامانه میخک بستری برای ارائه کلیه خدمات کنسولی به ایرانیان مقیم خارج از کشور در حوزه‌های گوناگون شامل امور گذرنامه، امور سجلی، امور حمایت‌های کنسولی وقضایی، تنظیم وکالتنامه، تایید اسناد و غیره است. مراحل انجام کار در این سامانه با تشکیل پرونده الکترونیکی افراد یا پروفایل آنان آغاز و با تکمیل فرم‌های خدمات مورد نظر و بارگذاری تصویر اسناد مربوطه و ارسال آن برای نمایندگی مورد نظر انجام می‌شود.

طبق پیش‌بینی‌های صورت گرفته در سامانه مدیریت یکپارچه خدمات کنسولی یا میخک، در صورت درخواست موکل یا شخصی که امضایش مورد تایید قرارگرفته ، تصویر وکالتنامه و گواهی امضای تایید شده در سامانه میخک ممهور به مهر برجسته اداره تایید اسناد یا ممهور به مهر کپی برابر اصل، نام و نام‌خانوادگی تایید کننده و مهر سبز ژلاتینی کارشناسان اداره تایید اسناد یا دفاتر اسناد وزارت امور خارجه شده، تحویل شخص وکیل یا شخص معرفی شده از سوی موکل خواهد شد.

مدیر کل کنسولی وزارت امور خارجه در نامه‌ای به رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور اعلام کرده که امکان ارسال وکالتنامه و کپی برابر اصل به صورت آنلاین فراهم شده و از رئیس سازمان درخواست شده با ابلاغ این موضوع به دفاتر ثبت اسناد از این پس در صورتی که سندی ممهور به مهر سبزژلاتینی دفاتر اسناد وزارت امور خارجه شده بود همانند نسخه اصل وکالتنامه و گواهی امضای دارای اعتبار تشخیص داده شود.

نامه مدیر کل کنسولی وزارت امور خارجه به رئیس سازمان ثبت اسناد و املاک کشور در خصوص خدمات آنلاین سامانه مدیریت یکپارچه خدمات کنسولی

پیش از راه‌اندازی این سامانه و فراهم شدن امکان ارسال مدارک رسمی به صورت آنلاین به کشور، ایرانیان مقیم خارج از کشور برای ارسال برگه اصل وکالتنامه و گواهی امضا به داخل کشور باید به فرودگاه مراجعه می‌کردند و با در خواست از مسافران عازم ایران، اصل وکالتنامه و گواهی امضا را تحویل مسافر داده و وکیل با حضور در فرودگاه اصل وکالتنامه را تحویل می‌گرفت؛ اما به دلایل مختلف امکان این وجود داشت که وکالتنامه در زمان مورد انتظار به دست وکیل نرسد و موکل مجبور می‌شد مجدد برای تنظیم وکالتنامه و با پرداخت هزینه مضاعف اقدام کند. البته این امکان نیز با فراگیر شدن ویروس کرونا و محدود شدن ارتباطات و رفت‌وآمدهای بین کشوری محدود شد.

از سویی همه‌گیری ویروس کرونا درتمامی کشورها موجب شد تا عملا انتقال اصل وکالتنامه‌های تنظیمی در سامانه میخک و تصدیق شده در سفارتخانه‌ها، سرکنسولگری‌ها و دفاتر حفاظت منافع ایران در خارج از کشور نیز متوقف شود. حال وزارت امور خارجه امکانی به وجود آورده تا نسخه کپی برابر اصل یا تصویر وکالتنامه در داخل کشور تحویل وکیل فراهم شود.

http://pvst.ir/953

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو