skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

برنامه دولت آمریکا برای ردیابی داده‌ها از طریق گوشی‌های همراه

تحریریه پیوست

۱۰ آذر ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۷ دقیقه

آژانس‌‌های امنیتی آمریکایی از ارتش گرفته تا نیروی‌های امنیتی از بخش خصوصی داده‌های گوشی همراه را خریداری می‌کنند تا در جمع‌آوری اطلاعات، نظارت بر رقبا و کشف مجرمان از آن استفاده کنند.

به گزارش پیوست، آزمایشگاه تحقیقات تحقیقات نیروی هوایی در حال آزمایش یک پلتفرم نرم‌افزاری تجاری است که از گوشی‌های همراه به عنوان پنجره‌ای به چند صد میلیون کامپیوتر، روتر، ابزار‌های دیجیتال، اتوموبیل های مدرن و دیگر دستگاه‌های دارای شبکه استفاده خواهد و این مجموعه در کنار هم «اینترنت اشیا» نام دارد.

سیگنال فریم یک شرکت تکنولوژی بیسیم در واشنگتون توانسته است از نرم افزار ۵۰ میلیون گوشی همراه برای مشخص کردن مکان و هویت بیش از یک میلیارد دستگاه جانبی استفاده کند. این شرکت در ادعایی به ارتش گفته است که این محصول می‌تواند با استفاده از یادگیری ماشینی و هوش مصنوعی به تلاش‌های اطلاعات دیجیتال ارتش برای ساخت داده‌های محرمانه و غیرمحرمانه کمک کند.

براساس مستنداتی که روزنامه وال استریت بررسی کرده است، بازوی تحقیقاتی نیروی هوای این تکنولوژی را خریداری کرده و ۵۰ هزار دلار پاداش را به عنوان بخشی از برنامه تحقیق و توسعه خود به شرکت سیگنال فریم اعطا کرده است و در ازای این پول این شرکت باید بررسی کند که آیا داده‌های مورد نظر کاربردی در زمینه‌های نظامی دارند یا خیر. براساس این برنامه ریزی اگر تکنولوژی مورد نظر برای ارتش مفید باشد، نیروی هوایی بودجه بیشتری به آن اختصاص خواهد داد.

سیگنال فریم عمدتا در حوزه تجاری فعالیت کرده است اما مستنداتی که روزنامه وال استریت بررسی کرده نشان می‌دهد که این شرکت به دنبال فعالیت دولتی است. یکی از سرمایه‌گذاران اصلی این شرکت یک شرکت سرمایه‌گذاری متمرکز روی امنیت ملی به نام ریزر ادج (Razor Edge) است. سیگنال فریم یک افسر سابق ارتش را برای بازارگرمی تجاری و ارائه محصولات به ارتش استخدام کرده است که از جمله فعالیت‌های آن یک مراسم ارائه تکنولوژی با دستور سازمان عملیات‌های ویژه آمریکا در شهر تامپا ایالت فلوریدا بود.

محصولی که سیگنال فریم ارائه کرده است می‌تواند گوشی‌های هوشمند شهروندان را به دستگاه‌های شنود تبدیل کند که سیگنال تمامی دستگاه‌های بی‌سیم اطراف را نیز شناسایی می‌کنند. این شرکت در تبلیغات خود ادعا کرده که می‌تواند یک ساعت را از یک تسلا یا دستگاه امنیت خانه تشخیص دهد و مکان و زمان حضور آنها در جهان فیزیکی را ثبت کند.

یکی از افرادی که در مراسم بازاریابی صنعتی سیگنال فریم حضور داشته می‌گوید طبق ادعای این شرکت این تکنولوژی پس از «ورود یک دستگاه به یک مکان مشخص، می‌تواند تمامی دستگاه‌های موجود در آن مکان را مشاهده کند».

دولت آمریکا از داده‌های بازاری اپلیکیشن‌هایی که حرکت میلیون‌های گوشی‌ همراه در کشور را بررسی می‌کنند در بخشی از نیرو‌های امنیتی استفاده می‌کند. ما نشان می‌دهیم که این داده‌ها چطور جمع‌آوری شده و چگونه به فروش می‌رسند.

توجه نیروی هوایی به ردیابی دستگاه‌های جانبی بخشی از برنامه‌ای بزرگتر در ارتش و آژانس‌های دولتی برای جمع‌آوری داده از صنعت تکنولوژی و تبلیغات است که از آن برای استخراج اطلاعات و نمایی از نقاط داغ جهانی، اهداف یا حتی موضوعات مربوط به مهاجرت و قوانین مرزی استفاده شود.

آلن باتلر مدیراجرایی داخلی و مسئول کنسول مرکز اطلاعات حریم خصوصی الکترونیکی، گروهی که برای محافظت از حریم خصوصی مشاوره ارائه می‌دهند می‌گوید: «دستیابی و ردیابی شناساگر‌های دستگاه‌های همراه، پوشیدنی‌ها، خودرو‌های متصل ،درواقع هرچیزی که یک بلوتوث دارد، یکی از موضوعات مهم جدید در حوزه حریم خصوصی محسوب می‌شود.»

آقای باتلر با اشاره به اینکه مشتریان از مخابره یک شناساگر ثابت و خاص به تمامی دستگاه‌های نزدیک بی اطلاع هستند می‌گوید: «این امواج هرروز به چیز‌هایی که ما می‌پوشیم، استفاده می‌کنیم و میخریم اضافه می‌شوند».

هرگونه اقدامی برای توسعه قابلیت ردیابی لوازم جانبی باعث نگرانی در حوزه حریم خصوصی خواهد شد. تمامی دستگاه‌های متصل به اینترنتی که یک کاربر معمولی از آن استفاده می‌کند را می‌توان با یک شماره ۱۲ رقمی با نام مک آدرس (MAC address) شناسایی کرد. شرکت‌های تکنولوژی تا حدی جلوی اپلیکیشن‌ها را برای ثبت این شناساگر‌ها می‌گیرند اما با این وجود شرکت سیگنال فریم قادر است با استفاده از این شناساگر‌ها دستگاه‌های نزدیک را شناسایی و ردیابی کند.

شرکت سیگنال فریم از اظهارنظر خودداری کرده است. آزمایشگاه تحقیقاتی نیروی هوایی نیز به چندین درخواست ما برای اظهار نظر در این باره پاسخ نداده است.

به گفته جوئل ریاردون یپروفسور علوم کامپیوتر در دانشگاه کالگری (Calgary)، جمع‌آوری این داده‌ها تنها از گوشی‌های مجهز به سیستم‌عامل اندروید از شرکت گوگل امکان پذیر است. شرکت اپل به طرفین شخص ثالث اجازه دسترسی به گوشی‌های آیفون را نمی‌دهد.

تکنولوژی جمع‌آوری اطلاعات شرکت سیگنال فریم تنها برای گوشی‌های اندروید کارایی دارد.

براساس برآورد‌های مستقل انجام گرفته، گوشی‌های اندرویدی بیش از ۷۰ درصد از بازار گوشی‌های همراه در جهان را تشکیل می‌دهند.

داده‌های شرکت سیگنال فریم در جهان متمدن کاربرد‌های زیادی دارد از جمله ارائه چشم‌اندازی درمورد تکنولوژی‌های مورد استفاده و مکان آنها. برای مثال براساس مطالعه‌ای که در وبسایت سیگنال فریم ارائه شده است، این شرکت به شرکت ارتباطی ورایزن کمک کرد تا میزان استفاده از روتر‌های بی‌سیم نسل جددی خود را بررسی کند.

طبق مستنداتی که روزنامه وال استریت و افراد مطلع بررسی کرده‌اند، کاربران گوشی‌های همراه با ارائه اجازه دسترسی به اپلیکیشن‌ها که معمولا در زمان نصب درخواست می‌شود، روند جمع‌آوری اطلاعات را ساده تر می‌کنند. از آنجایی که گوشی همراه در زمان مواجهه با یک دستگاه از مکان خود مطلع است، سیگنال فریم می‌تواند مکان و زمان دستگاه‌های اطراف را نیز ثبت کند.

این نوع تکنولوژی موقعیت یابی به وفور در شرکت‌های آمریکایی مورد استفاده قرار می‌گیرد. وقتی مشتریان به اپلیکیشن‌های خود اجازه دسترسی می‌دهند مطلع نیستند که داده‌های مربوط به دستگاه‌های اطراف برای تشخیص مکان دقیق آنها استفاده خواهد شد. فروشندگان برای درک بهتر رفتار مشتری یا ارسال تبلیغات به گوشی‌های همراهی که در فروشگاه به بلوتوث متصل می‌شوند این داده‌ها را جمع‌آوری و تحلیل می‌کنند.

دولت آمریکا از مدتها پیش قصد استفاده از گیرنده‌های موجود در گوشی‌های همراه را داشته و از خیلی قبل دستگاه‌های تخصصی در این حوزه را خریداری کرده و روی تکنولوژی‌های این چنین سرمایه‌گذاری کرده‌است. این دستگاه‌ها در مراکز استراتژیک دولتی قرار دارند. نیرو‌های امنیتی و آژانس‌های اطلاعاتی معمولا از دستگاه‌هایی به نام «stingrays» استفاده می‌کنند. این دستگاه آنتن‌های تلفن همراه را شبیه سازی کرده و داده‌های مربوط به تمامی گوشی‌های همراه در آن منطقه را جمع‌آوری می‌کند.

Stingray II یک شبیه ساز آنتن سلولی که برای نظارت استفاده می‌شود.

به گفته افراد مطلع با کاربرد این دستگاه‌ها، ارتش در مناطق جنگی از ابزار‌های تجسس متعددی برای شناسایی، امنیت و ماموریت‌های اطلاعات استفاده می‌کند اما حالا برای اولین بار ارتش قصد دارد گوشی‌های افراد عادی را به حسگر‌های ویژه‌ای تبدیل کند که دولت برای اهداف مد نظر خود استفاده خواهد کرد.

یکی از اشخاص آشنا با قابلیت‌های فنی ارتش آمریکا می‌گوید: «جامعه اطلاعاتی پیمانکار‌های بسیاری دارد که دستگاه‌هایی را برای این کار می‌سازند. ما در واقع می‌توانیم این دستگاه‌ها را در اقصی نقاط شهری در عراق یا افغانستان یا هرجای دیگر قرار دهیم. اما حالا این گوشی‌های همراه به اندازه‌ای پیچیده شده‌اند که در واقع یک کامپیوتر هستند».

حداقل یکی از داده‌هایی که شرکت سیگنال فریم جمع‌آوری می‌کند به نظر از مکان یاب‌های تجاری به دست می‌آید، این شرکت‌ها با اهداف تجاری بسته‌های کوچک نرم‌افزاری را برای جمع‌آوری اطلاعات وارد گوشی همراه می‌کنند. از جمله این فروشندگان می‌توان شرکت X-Mode را نام برد.

شرکت X-Mode در بیانیه‌ای که از طریق ایمیل برایمان ارسال کرده بود گفت: «ما سیگنال‌های بلوتوث و [وای‌فای] دستگاه‌های اندروید را در فضا‌های سربسته که سیگنال GPS ضعیف است جمع‌آوری می‌کنیم تا مکان این دستگاه‌ها را با دقت بیشتری شناسایی کنیم».

ریاردون از دانشگاه کلگری می‌گوید که تحقیقات او نشان داده حداقل دو اپلیکیشن ،یک اپلیکیشن سرعت سنج و کیلومتر شماری که توسط سازنده‌ای به نام Cool Niks ساخته شده است و یک اپلیکیشن ردیابی حوزه درمان به نام «Sickweather» اطلاعت مربوط به کامپیوتر‌ها، روتر‌های وایفای و دیگر دستگاه‌های اطراف را به سرور‌های مرتبط با شرکت سیگنال فریم ارسال می‌کنند.

سازنده اپلیکیشن Sickweather تایید کرده است که نرم‌افازر شرکت X-Mode در این اپلیکیشن وجود دارد. تیم Cool Niks به درخواست ما برای اظهار نظر پاسخ نداده است اما سیاست‌های حریم خصوصی این شرکت X-Mode را به عنوان یک همکار معرفی می‌کنند.

منبع: wsj

http://pvst.ir/92m

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو