skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

هوش مصنوعی دیداری انقلابی مانند وب به پا می‌کند

تحریریه پیوست

۴ آذر ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

وب شاید بزرگترین موجودیت در اینترنت نباشد اما پیش از ظهور اپلیکیشن‌های موبایلی انقلابی‌ترین فناوری محسوب می‌شد. اگر در دهه ۲۰۰۰ همه در حال یادگیری HTML و ساخت وب‌سایت بودند، در دهه ۲۰۱۰ همه در حال یادگیری ساخت اپلیکیشن‌های موبایلی بودند و در دهه ۲۰۲۰ تمامی توسعه‌دهندگان هوش مصنوعی دیداری خواهند ساخت.

به گزارش پیوست، وب با دیجیتالی کردن فرایند‌های دستی و کاغذی تاثیر اصلی خود را بر جهان گذاشت. شما به جای دریافت بیانیه بانکی از طریق پست حالا می‌توانید این بیانیه را روی اینترنت مشاهده کنید، یا به جای پست کردن یک چک، می‌توانید در وب هزینه را پرداخت کنید و به جای فکس کردن یک اجازه نامه، می‌توانید اجازه نامه را در وب تایید کنید.

این کاربرد‌ها از استفاده‌های فردی به فرایند‌های تجاری داخلی توسعه یافته و از پیکربندی محصولی به تحقیقات انسانی و فرایند‌های بین شرکتی رسیده‌است. تمامی این اطلاعات حالا به لطف فضایی به نام وب،، دیجیتالی شده است و به صورت دیجیتالی از آن استفاده می‌شود. با ظهور اپلیکیشن‌های موبایلی، زیرساخت دیجیتال قبلی توانست داده‌های مورد نیاز را در اختیار این اپلیکیشن‌ها قرار دهد.

به نظر می‌رسد موج بزرگ بعدی هوش مصنوعی دیداری است. هوش مصنوعی دیداری فرصتی در اختیار انسان‌ها قرار می‌دهد که داده‌های غیرکاغذی و آنچه با دوربین مشاهده می‌شود را جمع آوری کند و از آنجایی که تمامی گوشی‌های هوشمند مجهز به دوربین هستند در دسترس همه قرار دارند این جمع‌آوری داده کار سختی نخواهد بود.

از سویی، دوربین‌ها به سنسورهای دیگری نیز متصل هستند که در اپلیکیشن‌های متعددی همچون اینستاگرام و تیک‌تاک یا تکنولوژی‌های پیشرفته تشخیص چهره استفاده می‌شوند. قدرت پردازش ضمنی دوربین‌ها اهمیت بسیار بالایی پیدا کرده است و این سوال مطرح می‌شود که چرا به جای حسگر حرکتی از یک دوربین ارزان و کوچک استفاده نکنیم؟ چرا به جای حسگر دما از دوربینی استفاده نکنیم که می‌تواند فرکانس‌های نور را مشاهده و دما را مشخص کند؟

گوشی‌های هوشمند جدید از سنسور‌های LIDAR در دوربین‌های خود برخوردارند که همین امر حسگر دوربین را از قبل پیچیده‌تر خواهد کرد. در کنار این پیشرفت شاهد تکنولوژی تازه‌ تصویری در کامپیوترها هستیم که با هوش مصنوعی پشتیبانی می‌شود.

هوش مصنوعی دیداری می‌تواند به نحوی غیرقابل پیش‌بینی آینده خودکار سازی را متحول کند همانطور که انقلاب وب همه چیز و نحوه کار و ارتباط انسان‌ها را متحول کرد.

هرچه می‌خواهید بشمارید، ثبت کنید، تحلیل کنید یا ذخیره کنید را به هوش مصنوعی دیداری آموزش می‌دهید و این تکنولوژی آن را پیدا خواهد کرد. این مرحله تنها ثبت داده است. پس از آن شما می‌توانید کارهای زیادی با این داده‌ها انجام دهید. گزارش ارائه دهید، مقایسه کنید و یا تحلیل کنید. پیش‌بینی‌هایی برای آینده انجام دهید، تبلیغ کنید و آموزش دهید.

ابتدا ابزار‌هایی متمرکز جمع‌آوری داده برای استفاده‌های موردی وارد بازار شدند. امروزه در مواردی همچون شناسایی نقایص تولید، ارزیابی آسیب پس از حوادث آب و هوایی، جمع‌آوری داده برای بیمه، شمارش برای برنامه‌ریزی ارتش، مشاهده متقلبان شرط‌بندی و بسیاری موارد دیگر از آنها استفاده می‌شود. این قابلیت‌ها از پلتفرم‌های هوش مصنوعی دیداری، ابزار‌های مدیریت ویدئو و تصویر، پلتفورم‌های لبه‌ای و البته الگوریتم‌های هوش مصنوعی و ابزار‌های آموزش منشا می‌گیرند که امکان تبدیل تصویر و ویدئو به اطلاعات را فراهم می‌کند.

پس از این موارد شاهد کاربرد‌هایی ایجاد خواهد شد که پیشتر حتی فکرش نیز به ذهن خطور نمی‌کرد. در فضای وب امکان خرید بلیت و رزرو هتل با استفاده از گوشی همراه امکان پذیر است، اما تصور نمی‌شود که یک دانش‌نامه جهانی که دائما به‌روز رسانی شود وجود داشته باشد یا اینکه بتوانیم قیمت منزل دوستمان را مشاهده کنیم؟

تغییرات واقعی زمانی رخ می‌دهند که کامپیوتر‌ها شروع به سنجش و شمارش چیزهایی می‌کنند که یا به حدی گسترده‌اند که شمارش آنها برای انسان امکان پذیر نیست مانند تعداد درخت‌های مرده در کالیفرنیا یا شمارش آنها برای انسان بسیار پر هزینه است یا درک آنها برای انسان بسیار دشوار است.

به نظر می‌رسد در طول این دهه  شاهد کلاس‌هایی خواهیم بود که استفاده از هوش مصنوعی دیداری را به صدها یا هزاران نفر خواهد آموخت، درست همانطور که به میلیون‌ها نفر کد نویسی وب را آموختند سپس ما جهانی با سطح متفاوتی از داده را شاهد خواهیم بود.

منبع: venturebeat

 

http://pvst.ir/90b

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو