skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

انتشار گزارش فنی اختلال رای‌گیری نصر تهران در روز شنبه اول آذر

سازمان نظام صنفی رایانه‌ای از اختلال در رای‌گیری الکترونیکی عذرخواهی کرد

تحریریه پیوست

۳۰ آبان ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

تاریخ به‌روزرسانی: ۱ آذر ۱۳۹۹

سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران

سازمان نظام صنفی رایانه‌ای تهران با انتشار بیانیه‌ای رسمی دلایل اختلال رای‌گیری الکترونیکی بر بستر بلاک‌چین را توضیح داد و از اختلال بوجود آمده در سیستم رای‌گیری عذرخواهی و اعلام کرد گزارش فنی اختلال روز شنبه منتشر می‌شود.

به گزارش پیوست، پیس از این نیز در پی وقوع اختلال در سیستم رای‌گیری آنلاین سازمان نصر تهران مدت زمان رای‌گیری تا روز شنبه اول آذر ماه تمدید شده بود. در دومین بیانیه که با امضا محمدباقر اثنی عشری رییس سازمان نظام صنفی کشور منتشر شده آمده است: «با اوج گیری بیماری کرونا و دستورات صریح ستاد ملی مبارزه با کرونا، برگزاری مجامع عمومی و جلسات با حضور بیش از 15 نفر به صورت حضوری ممنوع شده و در همسویی با پروتکل‌های بهداشتی، نشست‌های هیئت مدیره سازمان و کمیسیون‌ها نیز در سال 99 به صورت مجازی برگزار شده است.»

این بیانیه توضیح داده است که دوره سه ساله هیئت مدیره سازمان در پایان پاییز 1399 خاتمه می‌یابد. پیشنهاد تمدید دوره هیئت مدیره و تعویق انتخابات به مدت یک سال که در بسیاری از تشکل‌های صنفی مرسوم شده، با مخالفت هیئت مدیره و شورای مرکزی سازمان روبرو شد از همین رو سازمان نصر مصمم به یافتن راهکار جایگزینی (منطبق با شرایط خاص ناشی از شیوع کرونا) برای انجام انتخابات شده است.

براساس بیانیه ریاست سازمان نصر کشور، گزینه انتخابات حضوری با صندوق های ماشینی و طولانی کردن ساعات رای‌گیری مورد بررسی قرار گرفت، اما به دلیل برآورد حضور بیش از 1000 نفر و نیز عدم امکان اجاره محل مناسب با توجه به دستورالعمل‌های ستاد مبارزه با کرونا منتفی شد. این روش در برخی نظام‌های استانی با جمعیت کمتر و نرخ پایین‌تر ابتلا به بیماری در حال انجام است.

در این بیانیه با اشاره به دلیل استفاده از فناوری بلاک‌‌چین آمده است:«پس از کارشناسی برای انتخابات الکترونیکی بستر بلاک‌چین، به دلیل اعتماد و امنیت برگزیده و با تنها دو شرکت صاحب این فناوری برای انتخابات تهران و کشور توافق شد و به تصویب هیئت مدیره و شورای مرکزی سازمان رسید. استفاده از فناوری‌های نو، نیازمند جسارت و پذیرفتن مخاطراتی است که مسئولیت این تحول را پذیرفتیم.»

بر اساس اطلاعات بیانیه سازمان نصر، انتخابات در استان البرز در چهارشنبه 21 آبان به صورت نمونه و در تعداد محدودتر با این روش با موفقیت انجام و اولین انتخابات اینترنتی بر بستر بلاک‌چین در کشور به نام استان البرز ثبت شد. هیئت نظارت نرم‌افزار را در روزهای مختلف آزمود و چندین مانور برگزار شد.

در حالی که دلایل اختلال سیستم رای‌گیری آنلاین انتخابات ششم هیات مدیره نظام صنفی تهران حملات سایبری اعلام شده است در این بیانیه آمده است:« در انتخابات روز پنج شنبه 29 آبان تهران، ساعتی پس از شروع سامانه دچار اختلال شد و دسترسی‌ها قطع یا بسیار کند شد. با دفع حملات سایبری و رفع اشکالات و ایجاد صف، سامانه از ساعت 14:00 مجددا بکار گرفته شد، اما مشکلات به صورت کامل مرتفع نشد.»

اثنی اعشری در این بیانیه اعلام کرده است :« در این زمان گزینه پذیرش شکست، توقف شمارش آرا و انحلال انتخابات بررسی شد که با مخالفت همه اعضای برگزارکننده، مصمم شدیم با بسیج تمام توان و یاری گرفتن از همکاران دیگرمان مشکلات را برطرف و مسیر را با وجود سختی‌ها و فشارها ادامه دهیم.»

در دومین بیانیه سازمان نظام صنفی اشاره شده است که در ساعت 17:30 سامانه رای‌گیری به پایداری نسبی رسید و ثبت آرا سرعت گرفت. با توجه به تاخیر پیش آمده، تصمیم به تمدید زمان رای‌ گیری گرفتیم و برای جلب مشارکت بیشتر و استفاده از ساعات اداری روز شنبه، زمان رای‌گیری تا ساعت 17:00 روز شنبه تمدید شد. تا این زمان مشکل حادی گزارش نشده است.

این در حالی است که طبق اطلاعات بیانیه سازمان نصر، همزمان با تهران در استان‌های گیلان، مازندران، همدان، کرمان و قم انتخابات بر بستر بلاک‌چین با کمترین مشکل برگزار شده که آمار مشارکت خیره‌ کننده بوده است.

 

http://pvst.ir/8zq

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو