skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

ارزش تراکنش‌های شاپرک طی یک سال دو برابر شد

تحریریه پیوست

۲۰ آبان ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

ارزش تراکنش‌های انجام شده روی شاپرک نسبت به سال گذشته با رشدی معادل ۹۰.۹۰ تقریبا ۲ برابر شده است.

به گزارش پیوست، مبلغ تراکنش‌های انجام شده روی شاپرک طی مهرماه امسال به بیش از ۴۸۳ هزار و ۹۱۹ میلیارد تومان رسید این در حالی است که در مهرماه سال گذشته ارزش تراکنش‌های انجام شده روی شاپرک ۲۵۳ هزار و ۴۹۶ میلیارد تومان اعلام شده بود.

شاپرک در گزارش ماهانه خود اعلام کرده است که این میزان رشد در ارزش تراکنش‌های شاپرکی می‌تواند نشان‌دهنده اقبال عمومی مردم به پرداخت‌های الکترونیکی باشد. هر چند در این مبالغ اثرات تورمی نیز لحاظ شده است اما بدون در نظر گرفتن اثرات تورمی ارزش تراکنش‌های شاپرکی در مقایسه با سال گذشته رشدی معادل ۳۴.۹۸ درصد را نشان می‌دهد.

مقایسه رشد حقیقی و اسمی نقطه به نقطه ارزش تراکنش‌های شاپرک

طبق گزارش شاپرک تعداد تراکنش‌های انجام شده در مهرماه امسال نسبت به شهریور ماه گذشته نیز کاهشی معادل ۴.۱۲ درصد را تجربه کرده‌است؛ این کاهش تعداد تراکنش‌های انجام شده روی شبکه شاپرک طبیعی است چرا که معمولا در آخرین ماه فصل تابستان تا حدودی میزان خرید خانواده‌ها با توجه به آغاز فصل تحصیلی افزایش می‌یابد و به همین میزان با بازگشایی مدارس میزان خرید مردم و در نهایت تراکنش‌های انجام شده روی شاپرک کاهش می‌یابد. این تفاوت یا کاهش در میزان خریدها و در نهایت تعداد تراکنش‌های انجام شده در مقایسه ماههای اسفند و فروردین ماه هر سال نیز خود را نشان می‌دهند.

یکی از نکات قابل توجه در گزارش شاپرک رشد ابزارهای پذیرش اینترتی در مهرماه امسال در مقایسه با شهریورماه است. طبق این گزارش تعداد ابزارهای پذیرش اینترنتی در مهرماه ۹۹ رشدی معادل ۱۶.۷۱ درصد را تجربه کرده است و سهم بازاری معادل ۱۳.۲۶ درصدی از تراکنش‌های الکترونیکی را به خود اختصاص داده است. به نظر می‌رسد بخشی از این افزایش سهم از بازار از سهم بازار کارتخوان فروشگاهی و برخی نیز از سهم بازار ابزار پذیرش موبایلی نسیب ابزار پذیرش اینترنتی شده است.

مقایسه سهم تعدادی هر یک از ابزارهای پذیرش سیستمی از کل ابزارهای بازار در مهرماه ۹۹

هر چند که هنوز ابزارهای پذیرش کارتخوان فروشگاهی بیشترین طرفدار را در بازار دارند و بیشترین سهم از بازار و در حدود ۷۴.۹۵ درصد را به خود اختصاص می‌دهند اما طی سال‌های گذشته به تدریج این سهم کاهش یافته است و ابزار پذیرش اینترنتی هر چند باسرعتی کم اما در حال گرفتن بخشی از سهم بازار این ابزار است. با این وجود پیش‌بینی می‌شود همواره کارتخوان‌های فروشگاهی بیشترین سهم از ابزارهای پذیرش در پرداخت‌های الکترونیکی را به خود اختصاص دهند.

سهم تعدادی انواع خدمات ارائه شده شاپرک

با توجه به اینکه سهم بازار کارتخوان‌های فروشگاهی بیشتر از سایر ابزارهای پذیرش است، تعداد تراکنش‌های انجام شده روی این ابزار نیز بیشتر از سایر ابزارهاست. طبق گزارش شاپرک کارتخوان فروشگاهی ۹۰.۳۸ درصد از تراکنش‌های انجام شده در شبکه شاپرک را به خود اختصاص می‌دهند و ابزار پذیرش اینترنتی با ۵.۶۶ درصد در مرتبه دوم قرار می‌گیرد. مقایسه این ارقام به سادگی نشان می‌دهد که همچنان کارتخوان‌های فروشگاهی جزو ابزارهای پرطرفدار در پرداخت‌ها به شمار می‌آیند.

همچنین این گزارش نشان می‌دهد از کل تراکنش‌های انجام شده روی شاپرک ۸۶.۹۸ درصد تراکنش‌ها به خرید کالا و خدمت اختصاص داشته است و پرداخت قبوض و خرید شارژ نیز تقریبا ۸.۲۹ درصد تراکنش‌ها را به خود اختصاص داده‌اند.

 

 

 

 

http://pvst.ir/8y3

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو