skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

هواوی به سمت خودکفایی در تولید چیپ می‌رود

۱۲ آبان ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

هواوی تصیم دارد کارخانه جدیدی در شانگهای چین تاسیس کند تا این شرکت را از واردات چیپ‌های هوشمند، بی‌نیاز سازد.

براساس گزارش تازه‌ای از روزنامه فایننشال تایمز، هواوی قصد ساخت یک کارخانه تولید چیپ در شانگهای را دارد که به تولید تجهیزات سخت‌افزاری برای تجارت ارتباطی این شرکت اختصاص خواهد داشت.

از آنجایی که آمریکا و دولت‌‌های اروپایی، هواوی را تحریم کرده‌اند، این شرکت در تجارت زیرساختی خود در حوزه تلکام و ارتباطات با مشکل روبرو شده است. با این وجود شرکت جدیدی در شانگهای می‌تواند هواوی را در تولید چیپ خودکفا کرده و اصولا تحریم آمریکا را بی‌ثمر کند.

این کارخانه که براساس گزارش به دست آمده توسط همکار تجاری هواوی یعنی مرکز IC R&D در شانگهای اداره می‌شود در ابتدا به صورت آزمایشی فرایند‌های تولید چیپ را اجرا خواهد کرد و پس از آمادگی این کارخانه، تولیدات آن در محصولات هواوی استفاده خواهد شد.

این کارخانه در ابتدا برای تولید چیپ‌های لگسی 45 نانومتری استفاده خواهد شد. براساس برنامه‌ریزی انجام شده پس از آن این کارخانه قرار است در سال 2021 به تولید چیپ‌های 28 نانومتری و در سال 2022 به تولید چیپ‌های 20 نانومتری بپردازد. این برنامه بلندمدت باعث خواهد شد شرکت هواوی در رقابت جهانی از رقبای خود از لحاظ مقیاس و قدرت فنی عقب نماند. سرمایه‌گذاری در این زمینه به خودکفایی در فرایند تولید منتهی خواهد شد که در بلندمدت برای این شرکت بسیار مفید خواهد بود.

در حالی که طبق گزارش قرار است این چیپ‌ها در تلویزیون‌های هوشمند، دستگاه‌های IoT و سخت‌افزار شبکه 5G استفاده شوند اما هنوز گزارشی از استفاده این چیپ‌ها در گوشی‌های هوشمند این شرکت به دست نیامده است. از زمان تحریم هواوی از سوی گوگل تجارت گوشی‌های همراه این شرکت در خارج از چین با مشکل مواجه شده است.

در حالی که اخبار امیدوار کننده‌ای از آمریکا به دست رسیده است و به نظر می‌رسد برخی تولیدکنندگان چیپ بتوانند اجزایی را به هواوی بفروشند اما این فروش محدود شامل اجزای مورد نیاز برای تجارت 5G این شرکت نخواهد شد.

وزارت بازرگانی آمریکا اعلام کرده است که «با وجود دشواری و رد بیشتر درخواست‌های فروش به هواوی، اگر تجهیزات مورد نظر قابلیت پشتیبانی از 5G را نداشته باشند اجازه فروش به آنها داده خواهد شد.»

اما با این همه رابطه متشنج آمریکا و چین و جنگ تجاری بین این دو کشور آینده مبهمی را برای شرکت‌های تکنولوژی به تصویر می‌کشد و می‌توان گفت که خودکفایی یکی از منطقی‌ترین راهکارهایی خواهد بود که در صورت تحقق می‌تواند تجارت هواوی و دیگر شرکت‌های چینی را مستقل از آمریکا توسعه دهد.

با این همه تولید نیمه‌رساناها کاری بسیار دشوار است که نیازمند سرمایه‌گذاری‌های عظیمی است و کوچکترین بی‌دقتی در فرایند تولید و طراحی، باعث تولید نادرست و شکست در فرایند تولید خواهد شد. با این همه شرکت هواوی به دنبال آن است که خود را در زمینه تولید این چیپ‌های پیشرفته خودکفا سازد و اگر همه چیز براساس برنامه جلو برود این شرکت تا دو سال دیگر از چیپ‌‌های آمریکایی تا حد زیادی بی‌نیاز خواهد شد.

منبع: androidcentral

http://pvst.ir/8wv

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو