skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

یوان دیجیتالی هنوز طرفدار ندارد

بذل و بخشش ۱/۵ میلیون دلاری چین خریداران را تحت تاثیر قرار نداد

۲۸ مهر ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

یوان دیجیتال ©عکس از رویترز

چین در یک پروژه آزمایشی ۱/۵ میلیون دلار «یوان دیجیتالی» به شهروندان شنزن هدیه داد که چندان مورد توجه کاربران قرار نگرفت.

به گزارش پیوست، بانک خلق چین (PBOC) در این آزمایش به ۵۰ هزار مصرف کننده که در یک قرعه کشی دیجیتال برنده ۲۰۰ یوان رایگان شده بودند، ۲۰۰ یوان دیجیتال هدیه داد. این کیف پول آنلاین از طریق یک اپلیکیشن و بدون نیاز به حساب بانکی قابل دسترسی است. کاربران از طریق گوشی هوشمند خود در چهارمین شهر بزرگ چین می‌توانند در تمامی فروشگاه‌ها خرید کنند.

تحلیلگران معتقند که این آزمایش بزرگ گامی رو به جلو برای بانکداری دیجیتال در چین محسوب می‌شود. وانگ شیبین یکی از بنیان‌گذاران پلتفرم HKbitEX می‌گوید: «مراسم هفته گذشته نشان می‌دهد که (یوان دیجیتال) واقعا از مرحله آزمایشی فراتر رفته و به جهان واقعی پا گذاشته است».

اما این مسئله باعث ترس شاهدان بین‌المللی شده است. اگر یوان دیجیتال که فارغ از زیرساخت‌های مالی موجود عمل می‌کند با اقبال جهانی روبه‌رو شود، سلطنت دلار آمریکا بر سیستم‌های پرداخت جهانی خدشه دار خواهد شد. در ابتدای همین‌ ماه هفت بانک مرکزی جهان از جمله آمریکا، بریتانیا و ژاپن اصولی را برای صدور ارز دیجیتال مشخص کردند.

ریموند یانگ اقتصاد دان ارشد ANZ (گروه بانکداری استرالیا و نیوزلند) می‌گوید که یوان دیجیتال به مسئولان چین اجازه خواهد داد که بر گردش ارز نظارت داشته باشند و می‌تواند به جلوگیری از پول‌شویی کمک کند. همچنین این ارز دیجیتال امکان سیاست‌های مالی هدف دار را فراهم می‌کند و حتی ممکن است باعث نرخ سود منفی برای پول نقد شود.

او می‌گوید فرفی نمی‌کند چه کسی از این ارز استفاده کند، چه مصرف کنندگان و چه پلتفرم‌های پرداخت موبایلی همچون وی‌چت و علی‌پی، بلکه مسئله اصلی انگیزه است و اینکه فروشنده انگیزه بیشتری به شما می‌دهد.

در منطقه لوهو از شنزن بیش از ۳ هزار فروشگاه از فروشگا‌ه‌های دولچه و گابانا گرفته تا سوپرمارکت‌ها، یوان دیجیتالی را هفته گذشته برای خرید بخشی از کالا‌ها یا تمامی کالا‌های خود پذیرفتند و برای پرداخت از طریق این دارندگان این ارز تنها باید کد QR را با استفاده از گوشی همراه خود اسکن کنند. هنوز مشخص نیست که چقدر از یوان دیجیتال ارائه شده خرج یا در کجا خرج شده است.

واکنش‌های انتقادی برخی دریافت کنندگان نشان می‌دهد که بانک مرکزی و دولت باید بیشتر در زمینه مجاب کردن کاربران خود تلاش کنند. یکی از خریداران می‌گوید «علی‌پی و وی‌چت‌پی مدت زیادی است که فعال هستند. این ارز دیجیتال جدید شبیه به آنها است و به همین دلیل برای شروع دیر است».

کاربران برای استفاده از یوان دیجیتال باید از علی‌پی و وی‌چت‌پی کمتر استفاده کنند در حالی که این پلتفرم‌ها در حال حاضر برای خرید هر چیزی کاربرد دارند.
جی بین ژائو اقتصاد دادن ارشد در شرکت PwC (یک شبکه جهانی از شرکت‌هایی که خدمات بیمه، مالیات و مشاوره را ارائه می‌دهند) چین می‌گوید: «آنچه برای افزایش استفاده از یوان دیجیتال اهمیت دارد باید ساده‌تر شدن استفاده از آن و همچنین افزایش مزایای آن است.»

او می‌گوید: «شاید پکن برای افزایش مقبولیت این ارز از آن برای پرداخت یارانه، حقوق‌ یا حواله‌های دولتی استفاده کند اما «برای اینکه یوان دیجیتال مقبولیت و شهرت بیشتری پیدا کند باید بانک‌ها و دیگر نهادها در زمینه کارکرد، بازاریابی و آموزش آن سرمایه‌گذاری کنند.»

http://pvst.ir/8t8

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو