skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

اخبار

تحریریه پیوست

طبق گزارش مرداده ماه شاپرک:

تعداد POS‌های فعال در مردادماه کاهش یافت

تحریریه پیوست

۱۷ شهریور ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

تعداد پایانه‌های فروش فروشگاهی (POS) فعال سیستمی در ۵ استان دارای بیشترین کارتخوان‌های فروشگاهی طی مرداد ماه کاهش یافت.

به گزارش پیوست، گزارش مرداد ماه شاپرک نشان می‌دهد که تعداد پایانه‌های فروش در ۵ استان بیش از ۴۴ هزار دستگاه کاهش یافته و تعداد کارتخوان‌های فعال سیستمی آنان در مقایسه با ماه گذشته‌ (تیرماه ۹۹) کاهشی معادل ۴۴ هزار و ۷۵۴ دستگاه را تجربه کرده‌اند.

۵ استان دارای بیشترین تعداد کارتخوان فروشگاهی فعال سیستمی

تعداد پایانه‌های فروش در استان تهران به عنوان استانی که بیشترین تعداد پایانه‌های فروش را در خود جای داده در حدود ۲۴ هزار کارتخوان فروشگاهی کاهش یافته و مقایسه تعداد کارتخوان‌های فروشگاهی ۲ ماه مرداد و تیر نشان می‌دهد که که تعداد پایانه‌های فروش در استان تهران در این ماه در حدد ۱.۳۱ درصد کاهش داشته است. به نظر می‌رسد این اولین باری است که تعداد کارتخوان‌های فعال سیستمی دستخوش اینگونه تغییرات می‌شوند.

البته این کاهش تعداد پایانه‌های فروش در سایر استان‌های کشور نیز به اتفاق افتاده است. همانطور که نمودار زیر مشاهده می‌شود استان تهران بیشترین کاهش و استان لرستان کمترین کاهش در تعداد دستگاه‌های پایانه فروش یا POS را تجربه کرده‌اند در این میان به نظر می‌رسد تنها استانی که تعداد پایانه‌های فروش فعال سیستمی‌اش رشد داشته استان کردستان است.

تغییر در تعداد کارتخوان فروشگاهی فعال سیستمی به تفکیک استان

هر چند تعداد پایانه‌های فروش فعال سیستمی در مرداد ماه در مقایسه با تیر ماه کاهش یافته‌اند؛ اما همچنان بیشترین سرانه تراکنش‌ها روی کارتخوان‌های فروشگاهی است. طبق گزارش شاپرک سرانه تراکنش‌ها روی کل ابزارهای پرداخت برای جمعیت بالای ۱۸ سال در کشور در حدود ۴۷.۷۲ است که از این میزان سرانه تراکنش روی پایانه‌های فروش ۴۲.۷۳ اعلام شده است و این رقم برای ابزار پذیرش اینترنتی در حدود ۳.۰۳ اعلام شده است.

سرانه تعداد تراکنش‌های هریک از ابزارهای پذیرش به ازای جمعیت بالای ۱۸ سال کشور در مرداد ماه ۹۹

البته با توجه به کاهش تعداد کارتخوان‌‌های فروشگاهی طی مرداده ماه در مقایسه با تیرماه امسال تعداد سرانه ابزار کارتخوان فروشگاهی فعال سیستمی نیز با کاهش مواجه شده است، به گونه‌ای که یزد به عنوان استانی که بیشترین سرانه کارتخوان فروشگاهی را به خود اختصاص داده بود، این سرانه در حدود ۲.۰۵ درصد کاهش و پس از این استان تهران نیز کاهشی در حدود ۱.۳۱ درصدی را تجربه کرده است. در این میان فقط کردستان به عنوان استانی که تعداد پایانه‌های فروشش در این ماه افزایش یافته تعداد سرانه تراکنش‌هایش نیز در حدود ۲ صدم درصد رشد کرده است و لرستان نیز تغییری را نشان نمی‌دهد.

طبق گزارش شاپرک بیشترین تعداد سرانه کارتخوان فروشگاهی یا پایانه‌های فروش فروشگاهی به ترتیب استان‌های یزد، تهران و بوشهر و کمترین آن به ترتیب به استان‌های سیستان و بلوچستان، لرستان و کرمانشاه تعلق دارد.

شاخص تعداد متوسط تراکنش‌ها به ازای هر یک از ابزارهای پذیرش فعال سیستمی در مرداد ماه ۹۹

 

براین اساس متوسط تراکنش هر ابزار پذیرش شاپرکی در مردادماه ۹۹ در حدود ۲۵۵ تراکنش اعلام شده که این تعداد نسبت به مقدار مشابه در ماه گذشته افزایش ۸۸ صدم درصدی را تجربه کرده است. بیشترین افزایش متوسط تعداد تراکنش‌ مربوط به پایانه‌های فروش فروشگاهی است. در مرداده ماه متوسط تعداد تراکنش‌های اینترنتی هیچ تغییر نکرده است و ماننده ماه گذشته ۱۳۷ تراکنش به ازای هر ابزار پذیرش باقی مانده است.

متوسط تعداد تراکنش هر بازار کارتخوان فروشگاهی نیز به ۳۰۰ عدد در مرداد ماه رسیده است.

نسخه کامل گزارش اقتصادی مرداد ماه ۹۹ شاپرک

http://pvst.ir/8l1

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو