skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

تغییرات بزرگی در فضای مالی رخ داده است

سرمایه بازار پی‌پال و اسکوئر از غول‌های وال‌استریت پیشی گرفت

۱۶ شهریور ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۳ دقیقه

این هفته سرمایه بازار شرکت فین‌تک اسکوئر برای اولین بار از بانک سرمایه‌گذاری گلدمن ساکس که ۱۵۱ سال قدمت دارد پیشی گرفت و تقریبا دوماه پیش نیز شرکت پی‌پال از لحاظ سرمایه بازار از بانک آمریکا یعنی دومین وام دهنده بزرگ ایالات متحده فراتر رفت و این دو فین‌تک از غول‌های وال‌استریت پیشی گرفتند.

به گزارش پیوست به نقل از سی‌ان‌بی‌سی، اوج گرفتن این دو شرکت نشانگر تحولی تازه است؛ شرکت‌هایی که به عنوان بازیگران کوچک در پستوهای دور افتاده اقتصاد شروع به کار کردند حالا با شهرت گرفتن تجارت الکترونیکی و پرداخت‌های دیجیتال به مرکز توجه تبدیل شده اند.

ارزش سهام شرکت اسکوئر تا به امروز در سال ۲۰۲۰ بیش از ۱۴۰ درصد افزایش یافته و پی‌پال نیز شاهد رشدی ۹۰ درصدی است. در همین مدت شاخص بانک KBW اما ۳۲ درصد سقوط کرده است.

دوین راین تحلیلگر شرکت سرمایه گذاری JMP در مصاحبه‌ای تلفنی گفت «اعتباری که برخی از این شرکت‌های فنی‌تک امروزه جذب کرده‌اند بسیار خیره کننده است. بازار بین مسیر رشد آینده را شناخته و همین امروز آماده پرداخت هزینه لازم است. امور مالی به صنعتی بالغ و قانونمند‌تر تبدیل شده است.»

بحران کرونا نفوذ شرکت‌های پرداخت دیجیتال را در تمامی صنایع افزایش داده است و درنتیجه حالا ما شاهد رشد دورقمی درآمد پی‌پال و اسکوئر در سه ماهه دوم هستیم. تصمیم بانک مرکزی برای پشتیبانی از بازارها در ماه مارس و البته بسته‌های حمایتی دولت برای خانوار‌ها باعث تزریق نقدینگی بیشتر و درنتیجه صعود سهام فین‌تک‌ها و شرکت‌های تکنولوژی شده است.

در همین حین بانک‌هایی همچون جی‌پی مورگان و یانک امریکا ده‌ها میلیارد دلار را برای اعتبارات و وام‌ها کنار گذاشته‌اند و سود‌دهی این صنعت احتمالا سال‌ها تحت فشار قرار خواهد گرفت، زیرا خزانه داری آمریکا سود بهره خود را روی صفر نگه داشته است.

از چندین دیدگاه می‌توان به تفاوت عملکرد این نهاد‌های مالی توجه کرد؛ جدید در مقابل قدیم، تکنولوژی در مقابل امورمالی، رشد در مقابل ارزش و حتی کرانه غربی در مقابل کرانه شرقی. اما شاید تمایز اصلی این دو در مقیاس پلتفرم‌های دیجیتال در مقایسه با بانک‌ها باشد. بانک‌ها هنوز عمدتا در زمینه فیزیکی و ترازنامه‌های عظیم به منظور وام فعالیت می‌کنند.

کونور ویت محقق و تحلیل گر شرکت تحلیل بازار CB اینسایت می‌گوید: «پی‌پال عمدتا هنوز در زمینه پرداخت فعال است و به گونه‌ای از قدرت اجرایی خود سود می‌برند که بانک‌ها هنوز قادر به انجام آن نیستند.»

اما ارزش‌گذاری شرکت‌های مشهور تکنولوژی به گونه‌ای است که عمدتا شاهد یک اصلاح بازار یا عقب نشینی شدید خواهیم بود، با اصلاح بازار در روز پنجشنبه، بانک‌ها نشان دادند که ارزش‌گذاری بهتری دارند. چندین ماه است که نام‌هایی همچون تسلا و اپل تنها روند صعودی دارند، اما روز پنجشنبه بخش تکنولوژی بزرگترین رکورد خود را تجربه کرد.

سرمایه بازار اسکوئر روز دوشنبه به۷۰.۷ میلیارد دلار یعنی بیشتر از گلدمن ساکس با ارزش بازار ۷۰.۵ میلیارد دلار رسید. اما با اصلاح بازار در روز پنجشنبه گلمدن ساکس در ادامه هفته بازهم به جایگاهی بالاتر از اسکوئر صعود کرد. سرمایه بازار پی‌پال در روز پنجشنبه ۲۴۷.۵ میلیارد دلار و بانک آمریکا ۲۲۵.۵ میلیارد دلار بودند.

به عقیده راین بعضی بانک‌ها به ویژه گلدمن ساکس به قدری که باید روی نوآوری‌های خود در حوزه دیجیتال کار نکرده‌اند، اما در طولانی مدت اینطور نخواهد بود.

او می‌گوید: «رقابت تنگاتنگی در حوزه امورمالی دیجیتال را شاهد هستیم و شرکت‌های سنتی سعی دارند زیرساخت سنتی خود را به روز رسانی کنند، اما فعلا گرفتار سود سنتی هستند. شرکت‌هایی که با درون مایه دیجیتال شروع به کار کردند چنین مشکلاتی ندارند و درنتیجه ارائه خدمات برای آنها ساده تر است. ناگزیر برخی در گذشته رها خواهند شد.»

منبع: cnbc

http://pvst.ir/8ky

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو