skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

چطور تجارت خود را برای 5G آماده کنیم

۱۱ شهریور ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۵ دقیقه

اگر هنوز 5G به شهر و محل زندگی نیامده است به زودی شاهد حضور این تکنولوژی خواهید بود. اما 5G چیست و چطور به این جریان مهم در تکنولوژی تبدیل شده است و از همه مهتر چطور باید تجارت خود را برای 5G آماده کنید؟

به گزارش پیوست به نقل از فوربز، 5G به معنای نسل پنجم ارتباطات بی‌سیم سلولی است. این تکنولوژی جدید قرار است ثبات، سرعت، تاخیر کمتر، امکان اتصال دستگاه‌های بیشتر و امکان دسترسی به داده‌های بیشتر را فراهم کند.

5G از باندهای فراکنس بالا در طیف رادیویی استفاده می‌کند که ظرفیت بالا و طول موج پایینی دارند. همین موضوع باعث خواهد شد که اینترنت همراه سرعتی همسان یا حتی بالاتر از اتصالات فیبری داشته باشد. طبق پیش‌بینی متخصصان، درصورت اجرای کامل شبکه‌های 5G، این تکنولوژی سرعتی ۱۰ تا ۲۰ برابر 4G خواهد داشت.

 5G چه اهمیتی دارد؟

شاید شبکه‌‌های تلفن همراه به اندازه هوش مصنوعی، رباتیک یا ماشین‌های خودران جذاب نباشند اما پایه اصلی جامعه آنلاین محسوب می‌شوند. امروزه اپلیکیشن‌ها و دستگاه‌ها و خدمات ابری پشتیبان آنها دائما در حال ارسال و دریافت جریان ثابتی از داده‌ها هستند. بدون تکنولوژی بی‌سیم هیچ کدام از این کارها امکان پذیر نبودند.

شبکه‌های 5G قابلیت اتصال دستگاه‌های بیشتری را در یک منطقه فراهم می‌کنند برآرودهای صورت گرفته نشان می دهد در حدود یک میلیون دستگاه در ازای هر کیلومتر مربع قابلیت اتصال به دستگاه‌ها را پیدا خواهند کرد و این رقم چندین برابر تعداد دستگاه‌هایی است که از طریق تکنولوژی 4G قابلیت اتصال پیدا می‌کنند. از طریق 4G  اتصال ۱۰۰ هزار دستگاه به شبکه امکان پذیر بود.

علاوه بر این آنتن‌های مخابراتی 5G بسیار کوچکتر از نسل پیش هستند و درنتیجه می‌توان از آنها در مکان‌های بیشتری استفاده کرد.

این قابلیت‌ها امکان انتقال داده بیشتر و سریع‌تر را فراهم می‌کنند. به این ترتیب تکنولوژی 5Gباعث پیشرفت در بسیاری از دیگر جریان‌های تکنولوژی از جمله هوش مصنوعی، رباتیک و خودروهای خودران خواهد شد. همین موضوع باعث اهمیت 5G می‌شود: پتانسیل ابتکار عمل‌های جذاب.

 روش آماده سازی تجارت‌ها برای  5G

اگر تصور می‌کنید 5Gبرای تجارت شما اهمیتی ندارد سخت در اشتباه هستید.

با اینکه تازه در ابتدای راه هستیم و هنوز پتانسیل تجاری این تکنولوژی به طور کامل نمایان نشده است، اما مطمئنا 5G تاثیر مهمی روی سازمان‌ها خواهد داشت. از یک سو از آنجایی که 5G امکان اتصال دستگاه‌های بیشتری را فراهم می‌کند شاهد افزایش قابل توجه تعداد دستگاه‌ها و حسگر‌های هوشمند خواهیم بود. طبیعتا این موضوع داده‌های تازه‌ و در نهایت آموزه‌های تازه‌ای را به همراه دارند، به ویژه استفاده از تکنیک‌هایی همچون یادیگری ماشینی و هوش مصنوعی که نیازمند داده‌های عظیمی هستند از این طریق توسعه می‌یابند. به عبارت دیگر تکنولوژی 5G در نهایت باعث هوشمندتر شدن تجارت شما خواهد شد.

همچنین در رویکرد عملی و لجستیک هم 5G می‌تواند به جایزینی برای شبکه‌های سیمی تبدیل شود و درنتیجه هیچ مکانی دیگر خارج از دسترس نخواهد بود. همچنین کار در حال حرکت هم بسیار ساده‌تر خواهد شد.

درنتیجه همین تغییرات فرایند‌های تجاری کارآمد تری را شاهد خواهیم بود و موقعیت‌های تازه‌ای برای درآمد زایی، افزایش خلاقیت و ارتباط بین افراد پدید خواهد آمد. برای مثال گوشی‌های همراه امکان استفاده از واقعیت مجازی (VR) و افزوده (AR) را فراهم کرده‌اند که این موضوع به تنهایی چندین چشم انداز تجاری را به دنبال خواهد داشت.

روشن است که مزایای تکنولوژی 5G در طول چندین سال پدیدار خواهند شد. اما تجارت‌ها برای بهره وری بیشتر باید یک سری اقدامات را انجام دهند:

ساخت استراتژی 5G

برای این کار ابتدا باید استراتژی تجاری خود را بررسی کرد. شرکت موردنظر چه اهدافی دارد و شبکه سازی پیشرفته چطور می‌تواند به رسیدن به این اهداف کمک کند؟ پاسخ به این سوال چهار مرحله دارد.

  •  باید ابتدا مشخص کرد که 5G چگونه می‌تواند به شرکت در حل بزرگترین چالش‌های تجاری کمک کند.
  •  برنامه ریزی برای موج تازه اتوماسیون و هوش مصنوعی متکی بر 5G
  • بررسی تغییرات مورد نیاز در زمینه فرایند کار، خدمات یا محصولات
  •  تخصیص بودجه و سرمایه گذاری مورد نیاز

بررسی سیستم‌های IT و امنیت

اکثر شرکت‌هایی که قصد بهره‌برداری از تکنولوژی 5G را دارند باید نگاهی به سیستم‌های IT خود بیاندازند. برای ارتباط با دستگاه‌های بی سیمی و استفاده از تمامی مزایای این تکنولوژی، باید زیرساخت بومی را به روز رسانی کرد. همچنین از آنجایی که رشد سرعت داده‌ها زیاد است، باید راهکاری برای این موضوع یافت. همچنین مسائل امنیتی هم از همان ابتدا اهمیت زیادی خواهند داشت.

آموزش

از تیم مدیریت گرفته تا کارمندان معمولی همه و همه باید برداشت درستی از قابلیت‌های تکنولوژی 5G داشته باشند. باید بدانید 5G چیست، چگونه به اهداف تجارت شما کمک می‌کند و چطور به همکاری و ارتباط بهتر کمک خواهد کرد. با آموزش صحیح تاثیرات مثبت 5G هم افزایش خواهند یافت.

تغییر اجتناب ناپذیر است، حالا چه تجارت شما یک سال دیگر تحت‌تاثیر این تکنولوژی قرار گیرد و چه پنج سال دیگر. بهترین توصیه من به رهبران تجاری این است که با وجود اهمیت تکنولوژی 5G و قابلیت فعلی آن، همواره باید نیم نگاهی به آینده این تکنولوزی داشته و احتمالات را بررسی کنید.

منبع: forbes

http://pvst.ir/8jq

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو