skip to Main Content
محتوای اختصاصی کاربران ویژهورود به سایت

فراموشی رمز عبور

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ عضو شوید

ثبت نام سایت

با شبکه های اجتماعی وارد شوید

عضو نیستید؟ وارد شوید

فراموشی رمز عبور

وارد شوید یا عضو شوید

جشنواره نوروزی آنر

۶ جریان بزرگ تکنولوژی که حسابداری و اقتصاد را متحول می‌کند

۷ مرداد ۱۳۹۹

زمان مطالعه : ۴ دقیقه

می توان گفت که چهارمین انقلاب صنعتی را انفجار داده‌ها پدید آورد، سیستم‌های سایبری و فیزیکی آن را متحول خواهند کرد و چندین جریان بزرگ تکنولوژی درنتیجه این انقلاب تکنولوژی پایه گذاری شده‌اند. هرتجارتی باید به این جریان‌ها و کاربرد آن توجه داشته باشد، اما حسابداران باید نگاهی ویژه‌ای به این ۶ تکنولوژی بیندازند. در زیر این ۶ تکنولوژی را مرور می‌کنیم:

 بزرگ داده یا بیگ دیتا

داده‌ها در تصمیم‌گیری‌های اقتصادی نقش بسیار مهمی دارند. امروزه داده‌ها نه تنها عدد و صفحات گسترده، بلکه داده‌های بدون ساختاری هستند که از طریق زبان پردازش طبیعی قابل تحلیل خواهند بود. در نتیجه در عصر حاضر می‌توان در لحظه بر موضوعات اقتصادی نظارت کرد. در چهارمین انقلاب صنعتی، داده‌ها در واقع سوخت دیگر جریان‌های تکنولوژی در زمینه اقتصاد و حسابداری محسوب می‌شوند. حتی فرایند نظارت هم دیجیتالی شده است. داده در حوزه اقتصادی چشم اندازه‌های مهمی ارائه می‌دهد، مسیر نتایج را هدایت می‌کند و تجربه بهتری را برای مشتریان میسر می‌سازد. از آنجایی که همه چیز در عصر حاضر ردپایی دیجیتالی به جا می‌گذارد، داده‌ها چشم اندازهایی ارائه خواهند داد که پیشتر امکان پذیر نبود. این چشم‌انداز ها به بهبود فعالیت‌های داخلی و افزایش درآمد کمک می‌کنند.

افزایش قدرت محاسباتی

اگر قدرت محاسباتی لازم را نداشته باشیم، داده‌ها فایده‌ای نخواهند داشت یا حداقل به حد ممکن مفید نخواهند داشت. شرکت‌های اقتصادی و حسابداری و کارخانه‌ها با توجه به تکنولوژی موجود می‌توانند داده‌ها را ذخیره و استفاده کنند. شرکت‌هایی همچون آمازون، گوگل و مایکروسافت سیستم‌ها و نرم‌افزار‌هایی را به عنوان خدمات ابری در اختیار کاربران قرار می‌دهند و امکان دسترسی را در هرزمان و هرمکان فراهم کرده‌اند.
لبه محاسبات (edge computing) نیز امروزه پیشرفت کرده‌اند. در این روش به جای اینکه محاسبات به صورت ابری صورت گیرد، درست در مکان جمع آوری داده‌ها انجام می‌گیرد. نسل پنجم تکنولوژی شبکه‌های سلولی 5G به ساقه اصلی جهان هوشمند تبدیل خواهد شد. اما آنچه حوزه محاسبات را دگرگون خواهد کرد، محاسبات کوانتومی است.
کامپیوترهای کوانتومی خدماتی در اختیار کاربران قرار می‌دهند و مشکلاتی را حل می‌کنند که در روش سنتی امکان پذیر نیست. چنین قابلیتی برای جهان اقتصاد بسیار ارزشمند خواهد بود.

 هوش مصنوعی

هوش مصنوعی خلاقیت در زمینه اقتصاد و حسابداری را افزایش می‌دهد. ماشین‌ها با تکیه بر الگوریتم‌های هوش مصنوعی کارهای زمان‌بر، تکراری و اضافی را به جای متخصصان انجام می‌دهند. متخصصان اقتصاد به جای اینکه زمان خود را صرف اعداد خرد کنند، با تکیه بر هوش‌مصنوعی بیشتر وقت خود را به ارائه چشم اندازهای عملی اختصاص خواهند داد. ماشین‌ها هزینه و خطای عملیات را کاهش می‌دهند. هرچه متخصصان اقتصاد از این قابلیت هوش مصنوعی بیشتر استفاده کنند، زمان بیشتری برای پرداختن به تخصص خود خواهند داشت. ظهور تکنولوژی‌های جدید انتظارات جدید را برای مشتریان شرکت‌ها و شرکت‌های حسابداری پدید آورده است. در واقع هوش مصنوعی بازدهی حسابداران را افزایش می دهد.

هوش اشیا

اگر اینترنت اشیا، یعنی سیستم ارتباط دستگاه‌ها و ماشین‌ها را با هوش مصنوعی ترکیب کنید، تکنولوژی حاصل را هوش اشیا می‌نامند. در این شرایط اشیا می‌توانند بدون مداخله انسان ارتباط برقرار کرده و فعالیت کنند و این موضوع مزیت‌های زیادی برای متخصصان اقتصاد و سیستم‌های حسابداری به دنبال دارد. هوش اشیا به متخصصان اقتصاد کمک می‌کند تا دفتر کل، معاملات و دیگر مستندات را در لحظه دنبال کنند.
به کمک هوش مصنوعی می‌توان الگوهای موجود را شناسایی کرد و مشکلات با سرعت بیشتری حل می‌شوند. با توجه به نظارت دائمی، حسابرسی‌ها ساده‌تر و کم استرس‌تر خواهند بود. به‌علاوه، هوش اشیا مدیریت و بررسی انبار را نیز بهبود می‌بخشد.

 ربات‌های خودکار

ربات‌ها لزوما ماهیتی فیزیکی ندارند. خودکار سازی فرایند رباتیک (RPA) در حسابداری و اقتصاد در واقع ابزاری است که وظایف زمان بر و تکراری همچون تحلیل و پردازش مستندات را برعهده می‌گیرد. بنابراین حسابداران وقت آزاد بیشتری خواهند داشت و درنتیجه زمان بیشتری برای طراحی استراتژی و مشاوره در اختیار دارند. خودکار سازی هوشمند (IA) در واقع عملکرد انسان را تقلید می‌دهد و حتی می‌تواند یک سری معانی را در ارتباط با مشتری درک و براساس داده‌های قبلی فعالیت خود را منطبق کند. به‌علاوه، هواپیماهای بدون سرنشین و پهبادها را می‌توان برای ارزیابی و فعالیت‌های این چنینی استفاده کرد.

بلاک‌چین

آخرین جریان تکنولوژی که کاربرد قابل توجهی برای متخصصان حسابداری و اقتصاد دارد، بلاک‌چین است.
بلاکچین یا دفترکل غیرمتمرکز در واقع یک دیتابیس بسیار ایمن است. این تکنولوژی راهکاری برای ذخیره و ثبت دقیق داده‌ها ارائه می‌دهد و در زمینه حسابداری و اقتصاد کاربردهای متعددی دارد.
قرارداد های هوشمند، محافظت و انتقال مالکیت، تایید هویت افراد و مدارک شناسایی و بسیاری دیگر از طریق تکنولوژی بلاک‌چین امکان پذیرند.
اگر تکنولوژی بلاک‌چین به طور گسترده مورد استفاده قرار گیرد و مشکلات قانونی حال حاضر در صنایع برطرف شوند، این تکنولوژی باعث کاهش هزینه‌ها، افزایش قابلیت ردیابی وش بهبود امنیت خواهد شد.

منبع: forbes

http://pvst.ir/8d0

0 نظر

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*

برای بوکمارک این نوشته
Back To Top
جستجو